23 kwietnia 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Dowiedz się!

2 min read
czy usuwanie kamienia nazębnego boli

Kamień nazębny to nic innego jak efekt zaniedbań jamy ustnej. Nasuwa się pytanie zatem czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Sam kamień to zwapniona płytka nazębna, będąca osadem o barwie brunatnej i jego twarde złogi bywają naprawdę szkodliwe dla zdrowia pacjenta. Stopniowo odsłania on szyjki i czasami nawet korzenie zębów, sprawiając, żę stają się one rozchwiane i istnieje bardzo duże ryzyko ich wypadnięcia.

Nic więc dziwnego, że gdy wasze zęby staną się niestabilne, zainteresujecie się tym, czym jest usuwanie kamienia nazębnego. Jak się go usuwa? Czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Dziś pomożemy wam rozwiązać ten problem przy pomocy rozwiązań dostępnych już prawie w każdym gabinecie stomatologicznym.

Jak usuwany jest kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne, jeżeli oczywiście zależy wam na zdrowiu jamy ustnej. Aby było ono możliwe do wykonania, potrzebne jest nie tylko umówienie się na wizytę u lekarza stomatologa specjalizującego się w periodontologii, ale też wykorzystanie odpowiedniego narzędzia.

Jest nim skaler ultradźwiękowy, sprawiający, że usuwanie kamienia nazębnego jest znacznie łatwiejsze. Jego działanie jego dość ciekawe. Emitowane przez skaler ultradźwięki sprawiają, że twarde złogi kamienia nazębnego pękają coraz mocniej, aż w końcu odpadają. Tak oczyszczone zęby są zwykle poniszczone, stąd też często wykonuje się polerowanie powierzchni szkliwa.

Sam skaling można podzielić na naddziąsłowy i poddziąsłowy. Pierwszy z nich skupia się na oczyszczaniu tkanki twardej znajdującej się powyżej linii dziąseł, czyli po prostu — korony zęba.

Drugi z nich, czyli skaling poddziąsłowy, zajmuje się usuwaniem kamienia nazębnego spod powierzchni dziąsła. W takim wypadku kamień nazębny gromadzi się w kieszonce dziąsłowej, czy też nawet na samym korzeniu zęba!

Pierwszy z nich jest też mniej inwazyjny, lecz to, co je łączy, to fakt, że obie wykorzystują skaler ultradźwiękowy! Warto z niego skorzystać przynajmniej raz na rok lub też pół roku.

Czy zabieg usuwania kamienia jest bolesny?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie: czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Otóż odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, gdyż jest to zależne od czułości na bodźce pacjenta. Skaling nie należy do zabiegów najprzyjemniejszych, jednak nie zakwalifikowalibyśmy ich do zabiegów z grupy bolesnych.

Zaufajcie nam — warto czasami wytrzymać wszelkie nieprzyjemne uczucia na fotelu stomatologicznym, skoro nagrodą za to jest brak chorowania na paradontozę! Jak więc sami widzicie — usuwanie kamienia nazębnego, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać!