21 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Choroby dziąseł i przyzębia – profilaktyka i przyczyny

choroby dziąseł i przyzębia

Choroby dziąseł i przyzębia są często spotykanym rodzajem chorób u pacjentów, którzy zmagają się z bólami, mającymi źródło w jamie ustnej. Obecnie tylko próchnica wyprzedza wspomniane choroby dziąseł i przyzębia w rankingu chorób powodujących wypadanie zębów.

To oznacza, iż są one poważnym zagrożeniem, a także bardzo powszechnym problemem w społeczeństwie. Dowiedz się, która z chorób dziąseł jest obecnie jedną z najniebezpieczniejszych, a także jak jej zapobiegać.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia – nazywanego także paradontozą. Paradontoza jest jedną z najpopularniejszych, a zarazem jedną z najniebezpieczniejszych chorób przyzębia. Powodem występowania paradontozy jest zakażenie tkanek przyzębia – wynika to z tego, iż na zębach i na powierzchniach poddziąsłowych zgromadziła się duża ilość kamienia nazębnego.

O kamieniu nazębnym warto wiedzieć, że w jego złogach gromadzą się szkodliwe bakterie, przez które dochodzi do rozwoju takich chorób jak paradontoza czy próchnica. Bakterie, które są zgromadzone w kamieniu nazębnym, powodują wytwarzanie kwasów, prowadzących do erozji szkliwa i niszczenia tkanek miękkich.

Paradontoza jest chorobą, która może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Istnieje kilka symptomów, które oznaczają jej rozwój – na przykład nadwrażliwość na słodkie lub zimne pokarmy, permanentny nieświeży oddech, odsłonięte szyjki zębowe i nie tylko. Zauważenie jednego ze wspomnianych symptomów warto jest skonsultować z dentystą.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Najważniejszą przyczyną rozwoju zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Za sprawą nieodpowiedniej higieny jamy ustnej pacjent tworzy dla bakterii idealne środowisko do rozwoju. Osad, który gromadzi się na zębach na skutek nienależytego czyszczenia zębów, powoduje do namnażania bakterii, które niszczą szkliwo zębów.

Wyróżnia się kilka czynników zwiększających ryzyko zachorowania na choroby dziąseł i przyzębia. Do tych czynników zalicza się: palenie papierosów, spożywanie dużej ilości kawy, awitaminoza, cukrzyca, życie w ciągłym stresie i nie tylko.

Profilaktyka chorób dziąseł

Szukając dróg do zapobiegania chorobom dziąseł, warto jest zorientować się w powodach ich występowania. Zważając na wspomniane przyczyny, można dojść do wniosku, że niezwykle istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Za jej sprawą pacjent jest w stanie sprawić, że bakterie będą się gromadzić w zdecydowanie wolniejszym tempie.

Warto wiedzieć, że wady zgryzu również utrudniają utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie, dlatego warto jest także podjąć odpowiednie leczenie ortodontyczne.