27 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Nadwrażliwe zęby – co robić?

4 min read
Nadwrażliwe zęby – co robić?

To normalne, że podczas jedzenia lodów lub gorącej zupy od czasu do czasu może pojawić się lekki ból lub wrażliwość. Jeśli jednak taki stan jest przewlekły, to oznacza, że cierpi się na nadwrażliwość zębów. Ból spowodowany ekstremalnymi temperaturami należy do częstych dolegliwości stomatologicznych i najczęściej dotyczy więcej niż jednego zęba. Jeśli jednak tylko jeden z zębów reaguje na ból, może to być oznaką poważniejszego problemu. Nadwrazliwe zeby co robic w takiej sytuacji?

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?

Jeśli zęby są nadwrażliwe, to już nieszkodliwe bodźce, takie jak zimne lody, gorąca kawa, słodkie ciasto lub kwaśne ogórki, wywołują ból. Często utrzymujący się ból jest czasami oznaką poważniejszego problemu, dlatego w przypadku takich dolegliwości należy koniecznie udać się do dentysty. Istnieje wiele powodów bólu zębów. Jednak główną przyczyną jest cofanie się dziąseł, tzw. recesja, która odsłania szyjkę zęba i nie jest ona już otoczona ochronną warstwą szkliwa. Poprzez tzw. kanały zębowe w tym obszarze, bodźce termiczne lub chemiczne mogą przenikać bezpośrednio do ośrodka nerwowego, powodując ból.

Na spadek dziąseł może wpływać kilka czynników, takich jak różne stany zapalne jamy ustnej lub choroby dziąseł. Przyczyną może być też niewłaściwa technika czyszczenia lub używanie zbyt twardych szczoteczek do zębów. Nadwrażliwość może wystąpić u osób, które zgrzytają zębami, a to powoduje, że zęby się ścierają i czasami pękają. Taka dolegliwość może być też spowodowana wiekiem lub dziedzicznymi predyspozycjami. Taki stan może być wynikiem nieszczelnego wypełnienia, próchnicy i źle dopasowanej korony. W rezultacie osoby z wrażliwymi zębami starają się nie obciążać dodatkowo dotkniętych obszarów i nie szczotkują zębów. Konsekwencją tego jest to, że bakterie i resztki jedzenia mogą się odkładać i powodować próchnicę. Nadwrazliwe zeby co robic, aby uniknąć takich sytuacji? Jakie są możliwości leczenia tej przypadłości?

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrazliwe zeby co robic jest pytaniem, które nurtuje wiele osób. Przede wszystkim należy unikać bodźców cieplnych i zimnych. Co więcej, szczególnie osoby z wrażliwymi zębami wymagają specjalnej opieki stomatologicznej. Niezwykle ważna jest też codzienna higiena jamy ustnej. Miękkie szczoteczki są lepsze dla dziąseł i przyjemniejsze podczas szczotkowania nadwrażliwych zębów. W przypadku pasty do zębów należy zwrócić uwagę, aby zawierała delikatne składniki czyszczące i aminofluorek. Ta substancja czynna tworzy warstwę ochronną na odsłoniętych szyjkach zębowych, czyniąc je bardziej odpornymi i zapobiegając w ten sposób przekazywaniu bolesnych bodźców. Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem zmniejsza wrażliwość zębów na ból, a więc powinien być codziennie używany rano i wieczorem.

Ma on działanie antybakteryjne i może zmniejszyć wrażliwość zębów na ból. Ważne jest, aby płyny do płukania jamy ustnej nie zawierały alkoholu. Nadwrazliwe zeby co robic jeszcze, aby szybko zminimalizować ból? Każdy, kto nie jest pewien, które produkty do pielęgnacji są odpowiednie, powinien skonsultować się z dentystą, ponieważ produktów do higieny jamy ustnej jest wiele. Oprócz wskazówek dotyczących prawidłowej techniki czyszczenia, dentysta może również przepisać żele zawierające fluor.

Zmniejszają one również wrażliwość zębów na ból, utwardzają szkliwo i mogą chronić odsłonięte szyjki przed próchnicą. Żele takie stosuje się raz w tygodniu. Zalecany jest również codzienny masaż dziąseł. Aby to zrobić, dwa razy dziennie należy masować dziąsła palcem okrężnymi ruchami od wewnątrz na zewnątrz z lekkim naciskiem. Dzięki temu dziąsła będą dobrze ukrwione i wzmocnione.

Domowe sposoby na nadwrażliwe zęby

Każdy, kto ma wrażliwe zęby, musi również zwracać uwagę na swoją dietę. Kwas cytrynowy jest szczególnie agresywny wobec szkliwa zębów. Występuje nie tylko w owocach cytrusowych, takich jak cytryny i pomarańcze, ale jest również dodawany do wielu innych produktów spożywczych. W szczególności napoje bezalkoholowe zawierają dużo kwasu, dlatego należy je spożywać z ostrożnością. Nadwrazliwe zeby co robic w domu, aby pozbyć się problemu? Sensowne może być wzmocnienie układu odpornościowego, a tym samym utrzymanie zdrowych dziąseł. Pomocne w tym są witaminy A i C oraz selen.

Dużą zawartość tych składników odżywczych można znaleźć w rybach, jajkach, wątróbce, mleku i warzywach. Do menu warto włączyć zielone warzywa, takiej jak kapustę, sałatę i szpinak, a także paprykę, jagody, dziką różę, orzechy i produkty zbożowe. Jako domowe lekarstwo na wrażliwe zęby dobre są goździki i olejek z goździków lub drzewa herbacianego. Goździka można żuć przez kilka minut, a następnie wypluć. Olejkiem można nacierać dziąsła i miejsca szczególnie wrażliwe. Herbata z rumianku i szałwii może również złagodzić ból i działać jako natychmiastowa pomoc w walce z wrażliwymi zębami.

W ten sposób zwalcza się jednak tylko objawy, a nie przyczyny. Jeśli zmiany w diecie i szczotkowaniu zębów nie przyniosą efektów, zaleca się wizytę u dentysty. Może on zalecić fluoryzację. W ten sposób fluor wnika głębiej do szkliwa i przeciwdziała odczuwaniu bólu.