Ekstyrpacja miazgi zęba
Ekstyrpacja miazgi zęba jest często stosowana w obecnej stomatologii. Wiele klinik dentystycznych na terenie całej Polski oferuje taki zabieg. Mowa tutaj o leczeniu kanałowym, które jest bardzo skuteczne. Tego typu zabieg przeważnie odbywa się w znieczuleniu miejscowym, lecz w określonych przypadkach może zostać przeprowadzony przy zastosowaniu gazu rozweselającego. Trzeba jednak wiedzieć, że niezależnie od zastosowanego znieczulenia standardem jest obecnie całkowita bezbolesność zabiegu. Warto dodać, że ekstyrpacja miazgi zęba to dość skomplikowany zabieg stomatologiczny. Lekarz endodonta przeprowadza go przy zastosowaniu mikroskopu, który pozwala bardzo precyzyjnie opracowywać kanał zęba. Oprócz tego endometrem lekarz musi dokładnie określić długość kanałów, co też przełoży się na wysoką precyzję działania. Co istotne, stosując koferdam, lekarz izoluje leczony ząb od środowiska jamy ustnej. Celem jest wykluczenie możliwości przeniknięcia wszelkich drobnoustrojów do leczonego kanału zębowego. Może być to bardzo groźne dla organizmu. Ekstyrpacja zęba to coraz powszechniejszy zabieg dentystyczny, który stał się standardem na zachodzie Europy. Warto wiedzieć o tym, że kanały zęba w czasie opracowywania obficie płukane są specjalnymi preparatami, które wykazują działanie antyseptyczne. Zadaniem dentysty w przypadku ekstyrpacji miazgi zęba jest szczelnie wypełnienie kanału na całej jego długości aż do wierzchołków. Istotna jest też diagnostyka radiologiczna, która pozwoli zweryfikować czy wszystko jest dobrze zrobione.
Co to jest Ekstyrpacja miazgi?
Trzeba wiedzieć o tym, że ekstyrpacja miazgi jest jedną z nowszych metod, które stosowane są w standardowym leczeniu kanałowym. Zabieg ten polega na usunięciu z zęba żywej miazgi, bez konieczności jej uśmiercania. Oprócz tego ekstyrpacja miazgi zęba oraz leczenie endodontyczne możliwe jest do wykonania już w czasie jednej wizyty. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Żeby przeprowadzić udaną ekstyrpację miazgi zęba potrzeba usług doświadczonego endodonty. Ponadto klinika dentystyczna musi być wyposażona w odpowiedniej klasy sprzęt. Mowa tutaj o mikroskopie oraz endometrze, który służy do pomiaru długości kanału zębowego. Ekstyrpacja miazgi zęba to coraz powszechniej stosowany zabieg stomatologiczny.
Co oznacza ekstyrpacja?
Trzeba wiedzieć o tym, że leczenie endodontyczne to dziedzina stomatologii, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorobowo zmienionej miazgi zęba. Jeżeli próchnica dojdzie głęboko do wnętrza zęba, jej toksyny zaczynają stopniowo zatruwać miazgę. W ten sposób powodowane jest zapalenie, a ponadto szereg przykrych skutków dla pacjenta. W takim przypadku zalecana jest ekstyrpacja miazgi zęba. Mowa tutaj o leczeniu kanałowym. Warto zaznaczyć, że pierwszym etapem takiego leczenia jest dewitalizacja miazgi. Mowa tutaj o zatruciu zęba. Taki zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza zęba specjalnej pasty dewitalizującej oraz zabezpieczeniu go specjalnym opatrunkiem na czas około dwóch tygodni. Jednakże jest to dość przestrzały zabieg endodontyczny. O wiele lepiej sprawdza się ekstyrpacja miazgi, która możliwa jest do przeprowadzenia w czasie zaledwie jednej wizyty w klinice dentystycznej.
Zalety i wady
Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie są zalety ekstyrpacji miazgi zęba. Okazuje się, że jest to bardzo precyzyjna metoda leczenia endodontycznego. Ma ona liczne zalety. Trzeba przede wszystkim wymienić jej prawidłowe wykonanie, które eliminuje możliwość pojawienia się powikłań, które są typowe dla dewitalizacji. Mowa tutaj o niepełnym usunięciu zakażonej miazgi oraz pozostawieniu ogniska zapalnego w organizmie pacjenta. W takim przypadku nie trzeba obawiać się niepożądanego działania toksycznego preparatu stosowanego w celu uśmiercania miazgi. Jednakże taki zabieg ma też pewne wady. Jedną z nich jest czasochłonność. Okazuje się, że zabieg ekstyrpacji miazgi nierzadko trwa nawet dwie godziny. Z tego powodu, jeśli celem jest to, żeby całe leczenie zakończyło się w czasie jednej wizyty, trzeba to wcześniej omówić ze swym dentystą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w nagłych przypadkach przeprowadzana jest dewitalizacja zęba, która zajmuje o wiele mniej czasu. Warto dodać, że przeważnie zabieg ekstyrpacji zęba jest przeprowadzany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Okazuje się jednak, że w pewnych wyjątkowych okolicznościach, zgodnie z wolą pacjenta może zostać przeprowadzany w sedacji. Mowa tutaj oczywiście o gazie rozweselającym. Należy też wiedzieć o tym, że dla pacjentów jest sporo dobrych wiadomości. Jak się okazuje, ekstyrpacja zęba jest procedurą praktycznie bezbolesną, co jest priorytetem dla wielu ludzi. Co istotne, skuteczne leczenie kanałowe nie mogłoby się odbyć bez właściwego sprzętu. Dlatego w klinice musi znajdować się mikroskop, dzięki któremu możliwe jest dokładne opracowywania kanałów zęba. Innym niezbędnym sprzętem w kwestii ekstyrpacji miazgi jest oczywiście endometr. Dzięki niemu można określić długość kanałów, co ma też odzwierciedlenie w najwyższej precyzji działania.