5 grudnia 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne

4 min read
Gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne występują bardzo rzadko. Przeciwwskazania oczywiście istnieją i warto o nich pamiętać, ale nie trzeba przejmować się na zapas.

Czy gaz rozweselający jest szkodliwy?

Sedacja podtlenkiem azotu to prawdopodobnie najlepsza metoda minimalizowania strachu, stresu oraz bólu związanego z wizytą u stomatologa. Należy pamiętać, że sedacja działa przeciwbólowo, ale w bardzo niewielkim stopniu. Podstawą funkcją sedacji jest oczywiście znoszenie strachu. Dawniej nie było takich możliwości i wizyta u dentysty kojarzyła się wszystkim z bólem oraz strachem. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Gaz rozweselający cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na bezpieczeństwo oraz skuteczność. Gaz sprawia, że pacjent praktycznie odczuwa stresu dotyczącego zabiegu stomatologicznego. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy najlepiej stosować gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne lepiej wcześniej poznać. Warto podkreślić, że leczenie z użyciem gazu rozweselającego jest polecane u dzieci powyżej 3 roku życia. Trzeba pamiętać, że jest to mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu. Tlen jest oczywiście niezbędny, ponieważ używanie samego N20 zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Podtlenek azotu to gaz, który ma delikatnie słodki zapach i jest bezbarwny. Nie tylko podczas zabiegów stomatologicznych stosowany jest gaz rozweselający. Używa się go również podczas porodu, na oddziałach ratunkowych i w trakcie zmiany opatrunków. Całkowicie bezpieczny jest gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne to przede wszystkim halucynacje. Większość pacjentów uważa jednak, że stan po użyciu gazu jest przyjemny.

Czy gaz rozweselający znieczula?

Wśród najważniejszych przeciwwskazań można wymienić choroby psychiczne, alkoholizm, obturacyjne choroby płuc oraz niedrożność górnych dróg oddechowych. Stosowania gazu rozweselającego nie poleca się również u kobiet w ciąży, ponieważ zagraża to dziecku. Jest to szczególnie ważne w przypadku pań, które są w pierwszym trymestrze ciąży. Należy pamiętać, że gaz rozweselający nie tylko wykazuje przeciwbólowe działanie, ale też rozluźnia organizm. Ma minimalny wpływ na funkcje oddechowe i układ krążenia, a do tego w ogóle nie zakłóca pracy organizmu. Może jednak powodować senność, dlatego po zabiegu lepiej nie prowadzić samochodu. Pod wpływem gazu rozweselającego człowiek czuje przyjemne oszołomienie i słabiej reaguje na strach. Czasami pacjent w ogóle nie jest świadomy tego, co dzieje się wokół. Gaz sprawia, że zdolności percepcyjne są mocno osłabione. Czasami mogą wystąpić halucynacje, a niekiedy można zapaść w lekki sen. Jest to stosunkowo bezpieczny środek, ale i tak należy go stosować jedynie pod nadzorem lekarza. W pewnych sytuacjach może wystąpić wsteczna niepamięć. Oznacza to, że pacjent nie pamięta w ogóle przebiegu wizyty u stomatologa. Najważniejsze przeciwwskazania do użycia gazu rozweselającego to choroby psychiczne oraz ciąża. Można śmiało powiedzieć, że podtlenek azotu znieczula całego ciało oraz znosi poczucie grawitacji. Halucynacje oraz sny pacjenta dotyczą przede wszystkim lewitowania oraz latania. Gaz działa bardzo szybko na organizm człowieka. Pierwsze efekty podania są przeważnie widoczne po kilku minutach. Jednak bardzo szybko mijają, jeśli zaprzestanie się inhalacji gazem. Pacjent powinien mieć założoną maseczkę nosową podczas zabiegu, bo inaczej sedacja może nie być skuteczna.

Skutki uboczne

Podawanie gazu rozweselającego zaleca się pacjentom, którzy czują ogromny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Podaje się go także pacjentom z silnym odruchem wymiotnym oraz nadpobudliwością nerwową. Gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne to senność i halucynacje. Sedacja wziewna sprawia, że pacjenci nie czują kompletnie bólu związanego z zabiegiem dentystycznym i nie odczuwają też stresu. Dawka gazu zawsze powinna być dobrana indywidualnie do osoby leczonej. Nieprawidłowe używanie podtlenku azotu skutkuje najczęściej niedotlenieniem dyfuzyjnym tkanek. Właśnie dlatego podczas sedacji można używać jedynie niezagrażającej zdrowiu mieszaniny N20 oraz 02. Mieszaninę gazów podaje się przy użyciu specjalnego mieszalnika. Posiada on blokady, które nie pozwalają podać mniejszej ilości tlenu niż 30%. Bezpośrednio po zabiegu należy podawać pacjentowi czysty tlen przez minimum 5 minut. Chodzi przede wszystkim o to, żeby usunąć resztki podtlenku azotu z organizmu człowieka. Świadomość pacjenta jest zachowania dzięki zastosowaniu odpowiednich proporcji mieszaniny. Osoba leczona nie powinna mieć żadnych problemów z mówieniem, oddychaniem oraz przełykaniem. Do podawania mieszaniny gazu rozweselającego z tlenem wykorzystuje się specjalną maseczkę nosową. Dzięki niej lekarz ma dobry dostęp do całej jamy ustnej. Tego rodzaju maski dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego każdy bez większego problemu powinien znaleźć oś dla siebie. Do sedacji nie trzeba się wcale specjalnie przygotowywać. Posiłków nie można spożywać minimum 2-3 godziny przed zabiegiem. W dniu podawania znieczulenia nie wolno również pić alkoholu. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak działa gaz rozweselający u dentysty skutki uboczne są już dobrze opisane.