23 października 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Zabiegi stomatologiczne w ciąży

Zabiegi stomatologiczne w ciąży

Nie jest prawdą, że ciężarna nie może leczyć się stomatologicznie. W Polsce istnieje wiele renomowanych gabinetów stomatologicznych, w których oferowane są zabiegi stomatologiczne w ciąży. Zadbanie o prawidłowy stan uzębienia jest bardzo istotny, zwłaszcza w takim czasie. W przypadku, kiedy dana kobieta ma chore zęby, konieczne jest kompleksowe badanie stomatologiczne, nawet w czasie ciąży. Najlepiej przeprowadzić to w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży. Trzeba wiedzieć o tym, że próchnica może być bardzo niebezpieczna w czasie ciąży. Jest groźna zwłaszcza dla dziecka. Dlatego bardzo istotne jest leczenie dentystyczne. Dzięki niemu można wyeliminować potencjalne ryzyko przeniesienia chorób na płód dziecka. W Polsce istnieje wiele renomowanych klinik stomatologicznych. Można w nich liczyć na zabiegi stomatologiczne w ciąży. Są one dostępne w konkurencyjnych cenach, co jest bardzo cenione przez klientów. Świetnym sposobem na walkę z próchnicą jest zastosowanie fluoru. Dzięki niemu można zadbać o prawidłowy stan uzębienia. W sprawdzonych klinikach dentystycznych przeprowadzane są zabiegi stomatologiczne w ciąży przy zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu dentystycznego.

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?

Okazuje się, że bardzo dużo zabiegów dentystycznych można bezpiecznie przeprowadzać w czasie ciąży. Trzeba wiedzieć o tym, że nie ma przeciwwskazań do oczyszczania ubytków zębowych w czasie ciąży. Ponadto preparaty stosowane do wypełnień nie powinny przenikać poza ząb, a dodatkowo nie są one szkodliwe dla ciężarnych. Warto zaznaczyć, że możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, które jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Trzeba też wiedzieć o tym, że nie jest wymagane stosowanie profilaktyczne antybiotyku w czasie ekstrakcji zęba. Jest to tylko potrzebne, kiedy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem zęba, co jest bardzo istotne dla pacjenta. W takim przypadku stosowany jest antybiotyk z grupy penicylin bądź ich pochodnych, które są dozwolone w czasie ciąży. Warto zaznaczyć, że nieco trudniejsze jest leczenie kanałowe, bowiem wymaga prześwietlenie zęba. Należy zaznaczyć, że po usunięciu zainfekowanej miazgi z komory zęba, a ponadto kanałów, można zastosować czasowe wypełnienie. Co ciekawe, prześwietlenie rentgenowskie zasadniczo nie może być przeprowadzane podczas ciąży. Jednak pojawiają się sytuacje, w których trzeba przeprowadzić takowe zdjęcia. W takim przypadku brzuch ciężarnej kobiety musi zostać zasłonięty specjalnym fartuchem. Jak się okazuje, dawki promieniowania, a ponadto czas ekspozycji przy prześwietleniu RTG są tak niskie, że ryzyko uszkodzenia płodu jest bardzo minimalne. Współczesna metoda prześwietleń jest w pełni bezpieczna. Bardzo ważne jest wyleczenie wszystkich chorób przed zajściem w ciąże. Istotne jest też to, że leczenie dentystyczne jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy w ciąży można stosować znieczulenie u dentysty?

Warto zaznaczyć, że stosowanie środków znieczulenia miejscowego u ciężarnych jest w pełni bezpieczne. Jednakże wszystko powinno być przedyskutowane z lekarzem. Powinien on przede wszystkim widzieć, że kobieta spodziewa się dziecka. Dentysta zawsze powinien dobrać odpowiedni środek znieczulający, co jest bardzo istotne dla zdrowia kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka. Specjaliści uważają, że stosowanie środków, które są pozbawione środków obkurczający jest w pełni bezpieczne dla ciężarnych możliwe dla kobiet w ciąży. Maksymalna dobowa dawka takich leków powinna wynieść 4 gramy. Lekarze jednak zalecają krótkotrwałe przyjmowanie tego typu środków farmakologicznych. W innym przypadku zwiększa się ryzyko pojawienia wad wrodzonych. Dlatego trzeba uważać z przyjmowaniem lekarstw w czasie ciąży, ponieważ najważniejsze jest zdrowie matki oraz jej dziecka. Wszystko powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże. Nie każdy wie, że także kwas acetylosalicylowy powoduje utratę krwi w czasie okołoporodowym. Ponadto powoduje przedłużeni okresu porodu, co jest bardzo problematyczne.

Kiedy najlepiej iść do dentysty w ciąży

Warto zaznaczyć, że zabiegi stomatologiczne w ciąży są możliwe do zrealizowania. W Polsce istnieje bardzo dużo sprawdzonych klinik stomatologicznych. Są w nich oferowane zabiegi stomatologiczne w ciąży przy zastosowaniu najlepszej klasy sprzętu. W ten sposób jest możliwe leczenie na najwyższym poziomie. Warto wiedzieć o tym, że do dentysty najlepiej udać się przed zajściem w ciąże. Jest to bardzo istotne, ponieważ można wtedy przeprowadzić wszystkie zabiegi stomatologiczne. Jednakże jeżeli już pojawiła się ciąża, najlepiej udać się do dentysty w drugim oraz trzecim trymestrze. Odradzane są zabiegi dentystyczne w pierwszym trymestrze. W naszym kraju można spotkać się z przeprowadzaniem zabiegów stomatologicznych na najwyższym poziomie. Wszystko dostępne jest w przystępnej cenie, co jest bardzo cenione. Najlepiej sugerować się opiniami dotyczącymi danej kliniki stomatologicznej, ponieważ jakość powinna być zawsze na pierwszym miejscu, o czym nie każdy pamięta.