27 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Obniżenie się dziąseł

4 min read
Obniżenie się dziąseł

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej pozwala przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem. Czasami jednak to nie wystarczy. Różnego rodzaju choroby, złe nawyki żywieniowe, stres, a nawet uwarunkowania genetyczne powodują różne schorzenia, które pojawiają się w jamie ustnej nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jedną z takich przypadłości jest obniżenie się dziąseł, które nieleczone może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Czy można zapobiec obniżaniu się dziąseł? A może istnieją domowe sposoby, które wspomogą walkę z tym schorzeniem?

Obniżanie i cofanie się dziąseł

Obniżenie się dziąseł może mieć różne przyczyny. Przede wszystkim należy rozróżnić przyczyny spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi i czynnikami środowiskowymi. Przy tej dolegliwości istotną rolę odgrywa także palenie papierosów, w których zawarte są szkodliwe toksyny zmniejszające ukrwienie dziąseł, a to w konsekwencji może prowadzić do martwicy. U wielu osób obniżenie się dziąseł jest wynikiem nieprawidłowego szczotkowania zębów. Codzienne mycie źle dobraną szczoteczką oraz zbyt mocne dociskanie włosia może w znaczący sposób osłabić zęby, oraz uszkodzić dziąsła. Do mycia zębów najlepsze są szczoteczki miękkie, a mycie powinno odbywać się ruchami wymiatającymi od szyjki zęba do korony. Do recesji dochodzi także w wyniku nieusuwania kamienia nazębnego. Płytka powstaje poprzez odkładanie się osadu, a przyczyną są namnażające się bakterie w jamie ustnej. Kamień nazębny należy raz w roku usuwać w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób myli obniżanie się dziąseł z paradontozą i zapaleniem. Zapalenie dziąseł to stan zapalny wywołany przez bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym. Paradontoza jest schodzeniem, które pojawia się w wyniku nieleczonego zapalenia dziąseł. Jeśli zostanie zdiagnozowana, to musi być leczona, gdyż może doprowadzić do odsłonięcia szyjek, recesji dziąseł, a także nawet do chwiejności, która może skutkować wypadnięciem zęba.

Obniżone dziąsła – jak leczyć?

Obniżenie się dziąseł jest chorobą, którą najlepiej leczyć u lekarza periodontologa. Przede wszystkim leczenie polega na usunięciu osadu z zębów oraz kamienia. Oczywiście lekarz po dokładnym zapoznaniu się ze stanem jamy ustnej oceni i wybierze najlepszą metodę. Oprócz skalingu dość często jest wykonywany kiretarz. Jest to zabieg, przy którym wykorzystywane są ręczne narzędzia, którymi lekarz przedostaje się pod dziąsło, aby wypolerować powierzchnię korzenia lub szyjki zębowej, a przy tym oczywiście usuwa kamień. Wielu pacjentów może zarówno po jednym, jak i drugim zabiegu odczuwać lekki dyskomfort oraz wrażliwość na ciepło czy zimno. W takich wypadkach dentysta nakłada specjalny żel na zęby z fluorem, który zamyka kanaliki zębiny. Dodatkowo podczas codziennej pielęgnacji należy stosować pasty przeznaczone do zębów wrażliwych. Zawierają one fluorek cyny, proargininę oraz aminofluorek. W przypadku zaawansowanej recesji dziąsła można wykonać zabiegi chirurgiczne. Jednym z nich jest odsłonięcie płata dziąsła, aby uzyskać lepszy dostęp do korzenia. Po dokładnym wyczyszczeniu płat zostaje z powrotem ściśle przyłożony, aby resztki pokarmu nie mogły się przedostać. Jest jeszcze zabieg regeneracyjny, który polega na oczyszczeniu obszaru poniżej linii dziąsła, nałożeniu specjalnej membrany, która stymuluje tkanki i skłania organizm do naturalnej odbudowy uszkodzonych kości i tkanek. Na koniec dziąsło jest przymocowywane do korzenia zęba. Jeśli tkanka dziąsłowa została utracona w dość dużej ilości, to można także wykonać przeszczep dziąsła u niektórych pacjentów.

Cofanie się dziąseł – domowe sposoby

Obniżenie się dziąseł jest bardzo przykrą dolegliwością, która może powodować nawet utratę zębów. Należy zatem regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby lekarz mógł na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej. A czy istnieją domowe sposoby zapobiegające recesji dziąseł? Przede wszystkim można walczyć ze stanem zapalnym i krwawieniem. Świetne są ziołowe preparaty, które zawierają aloes oraz szałwię. Można także stosować korę dębu. Doskonałe właściwości wykazuje również lukrecja. Należy pamiętać także o suplementacji witaminy D, która wpływa nie tylko na zęby, ale cały organizm. Witamina D w największej ilości czerpana jest ze słońca, a więc żyjąc w klimacie umiarkowanym, jest konieczność suplemenowania jej. Można spożywać również napary z rumianku oraz zieloną herbatę. Zioła dostępne są w postaci suszonej lub w gotowych płukankach. Są także produkty, które można bezpośrednio wcierać w zmiany chorobowe. Najważniejsze jest to, aby stosować je regularnie i odczekać kilka tygodni, aby zauważyć pierwsze efekty. Oprócz stosowania ziół warto także zmienić nawyki żywieniowe. Z jadłospisu najlepiej wyeliminować słodycze, produkty przetworzone oraz fast foody. Gazowane słodkie napoje w dużej mierze przyczyniają się do złego stanu jamy ustnej. Warto także unikać stresu i zadbać o dobrą kondycję. Oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej jest obowiązkowa.