2 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Odsłonięte szyjki zębowe- ból zęba

Odsłonięte szyjki zębowe- ból zęba

Odsłonięte szyjki zębowe to poważny problem zdrowotny, którego nie należy lekceważyć. Cofanie się dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe – ból zęba mogą doprowadzić do wielu poważnych stanów, które mogą poważnie zagrozić zdrowiu. Dzieje się tak, ponieważ delikatne fragmenty zębów wystawione są na działanie szkodliwych substancji w jamie ustnej, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Z drugiej strony wydłużające się niejako zęby mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Najlepszym sposobem, aby zapobiegać powikłaniom, na odsłonięte szyjki zębowe – ból zęba jest szybkie reakcja i działanie, które zaleci lekarz.

Objawy odsłonięcia szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe – ból zęba mogą objawiać się zmiana koloru dziąseł i tzw. wydłużaniem się zębów. Dziąsła zaczynają się cofać i pojawiają się ubytki klinowe. Ząb jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza w miejscach, gdzie łączy się szkliwo, zębina i tkanka, która pokrywa korzeń.
Zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów, niewłaściwe szczotkowanie mogą doprowadzić do powstawania różnych ubytków w tkankach twardych zęba, które nie mają związku z próchnicą. Zmianom tym towarzyszą silne dolegliwości bólowe. Dzieje się tak, ponieważ szyjki zębowe są bardzo silnie unerwione i zawierają liczne kanaliki zębinowe z płynem kanalikowym. Dziąsło powinno osłaniać okolice przyszyjkową, a jeśli tak się nie dzieje odsłonięte szyjki są wystawione na działanie czynników, które są szkodliwe. Osoby, które cierpią na odsłonięte szyjki zębowe – ból zęba, odczuwają przeszywający ból, który towarzyszy podczas picia zimnych, albo gorących napojów, oddychania przez usta chłodnym powietrzem, podczas zwykłego szczotkowania zębów, a także spożywania dań gorących, albo zimnych.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Skuteczność leczenia pacjenta, który cierpi na odsłonięte szyjki zębowe – ból zęba zależy w dużej mierze od niego samego, a także od przestrzegania zaleceń lekarza periodontologa.
Kiedy pojawią sie pierwsze objawy, które towarzyszą odsłoniętym szyjkom zębowym, należy udać się do specjalisty jakim jest periodontolog. Lekarz ten, po obejrzeniu jamy ustnej i przyzębia, ustali właściwy plan leczenia. Nie można zapominać tu o roli, jaką odgrywa właściwa higiena jamy ustnej. Jest to podstawa terapii w zapobieganiu zapalenia przyzębia, którego bezpośrednim następstwem są odsłonięte szyjki zębowe.

Periodentolog, oprócz pokazania właściwej techniki mycia zębów, przeprowadzi zabieg tzw. skaling, czyli usunięcie osadu z zębów. Trzeba pamiętać, że w przypadkach schorzeń takich jak odsłonięte szyjki zębowe- ból zęba szczotkowanie zębów nie może być mocne, ponieważ może tylko wzmocnić problem. Wyklucza się mycie zębów twarda szczoteczką, najlepsze będą specjalistyczne, albo miękkie. Trzeba również używać past do zębów, które pomogą w walce ze schorzeniem. Dodatkowo wskazane jest używanie regularne nici dentystycznych, szczoteczek między zębowych i irygatorów.

Jeśli jednak właściwa higiena i regularny scaling nie przyniosą rezultatów, warto wtedy wszystkie ubytki klinowe wypełnić materiałami kompozytowymi. Recesję natomiast leczy się już za pomocą chirurgii plastycznej.
Każda osoba, która cierpi z powodu odsłoniętych szyjek zębowych, może uchronić się przed bólem odmawiając sobie słodyczy, kawy, herbaty, cytrusów, potraw bardzo gorących, albo bardzo zimnych.

Co na bolące odsłonięte szyjki zębowe?

Na bolące szyjki zębowe polecane jest używanie specjalnych past do zębów, które mają niski poziom ścieralności, a także płynów do higieny jamy ustnej oraz żeli, które pozwalają złagodzić nadwrażliwość zębów.
Nie wolno zapomnieć o właściwej higienie jamy ustnej, zaleca się dokładne szorowanie zębów co najmniej dwa razy na dobę. Aby zapobiec niszczeniu szkliwa powinno się, po spożyciu napojów gazowanych i kwaśnych, odczekać około godziny przed przystąpieniem do mycia zębów.
W przypadku schorzenia jakim są odsłonięte szyjki zębowe – ból zęba nie powinno się używać także wybielających past do zębów, ponieważ mają one wysoki stopień ścieralności, a także uszkadzają tkanki około szyjkowe.

Leczenie nadwrażliwości

Nadwrażliwość zębów to choroba, która jest bardzo często spotykana wśród społeczeństwa. Powstaje ona wtedy, kiedy w zdrowym do tej pory zębie, następuje utrata szkliwa oraz pojawiają się ubytki w postaci klinów. Dzieje się tak z powodu zapalenia dziąseł, obecności osadu, kamienia, bruksizmu, z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, a także z powodu wieku. Dochodzi do odsłonięcia zębiny i do nadwrażliwości. Objawia się ona głównie przeszywającym bólem kiedy spożywa się potrawy gorące, zimne lub kwaśne. Leczenie nadwrażliwości zębów w klinice polega na przerwaniu bodźców do nerwów czuciowych miazgi. Mechanicznie zamyka się także światło otwartych kanalików zębinowych. Preparaty, które pomagają zwalczać nadwrażliwość, można podzielić na kilka grup. Po pierwsze są to preparaty fluorowe, które mają postać roztworów ze zwiększoną zawartością fluoru. Są one w postaci past, żeli oraz płynów. Po drugie są to preparaty, które stosowane są jedynie w gabinetach stomatologicznych, a ich działanie polega na zamykaniu mechanicznym otwartych kanalików zębinowych. Mogą to być także środki, które zawierają środki zawierające azotan, albo cytrynian potasu.

Powodują one zahamowanie przewodzenia w zakończeniach nerwów obwodowych. Nadwrażliwość pomagają zwalczać także związki, które wchodzą w reakcję chemiczną z wapniem pochodzącym z zęba lub z resztami fosforanowymi.
Zaleca się również przeprowadzić profesjonalną terapię nadwrażliwości zębiny w gabinecie stomatologicznym. Terapia ta polega na zamykaniu kanalików zębinowych poprzez stosowanie żywicy na powierzchnię zęba, a także uszczelniaczy, czynników spajających z zębiną, albo materiałów wypełniających. U większości pacjentów zastosowanie takiego pokrycia przynosi oczekiwane efekty. Nadwrażliwość można leczyć także stosując lakier ochronny z fluorem, którego działanie polega na zamykaniu otwartych kanalików zębinowych w obrębie szyjek, który chroni przed nadwrażliwością i bólem.