Ile kosztuje lapisowanie? Poznaj ceny zabiegu.

Ile kosztuje lapisowanie? Niestety wśród wielu osób, w tym rodziców, wciąż panuje przekonanie, że zębów mlecznych się po prostu nie leczy. Po co bowiem jeśli zaraz zostaną zastąpione przez stałe?
Jest to przekonanie błędne. Trzeba wiedzieć, że stan zębów mlecznych ma niemały wpływ na pozostałe części jamy ustnej i dziąsła. Oznacza to, że od stanu zębów mlecznych zależy to, w jaki sposób formować będą się zęby stałe.
Co to jest lapisowanie zębów?
Lapisowanie zębów stosuje się w celu zapobiegnięcia przedwczesnemu wypadnięciu zębów mlecznych oraz powstawaniu problemów zdrowotnych w dorosłym życiu. Ile kosztuje lapisowanie? Ceny lapisowania zębów mlecznych są zróżnicowane w zależności od gabinetu stomatologicznego. Średnia cena wynosi jednak ok. 100 zł za lapisowanie jednego zęba.
Nie są to zatem zbyt duże koszty w porównaniu z kosztami, jakie można ponieść w przyszłości, jeśli wcześniej zaniedba się stan zdrowia zębów mlecznych. Wiedząc, ile kosztuje lapisowanie zębów, można przejść do wyjaśnienia, na czym ono polega.
Jak wspomniano, zabieg ten stosuje się w celu zapobiegania przedwczesnemu wypadaniu zębów mlecznych. W trakcie zabiegu stomatolog nasącza powierzchnię zębów specjalnym preparatem, który skutecznie chroni zęby przed rozwojem próchnicy. Dzięki temu wszelkie zmiany chorobowe są zatrzymywane, a zęby mleczne ulegają utwardzeniu. W gabinetach stomatologicznych stosuje się dwie metody lapisowania zębów.
Każda z nich dopasowywana jest do stopnia zaawansowania dolegliwości. W przypadku pierwszej metody stosuje się azotan srebra. Z kolei w przypadku drugiej metody stosowany jest chlorek cynku.
Kiedy stosować lapisowanie?
Jeśli wiadomo już, czym jest i ile kosztuje lapisowanie zębów, warto wiedzieć, kiedy je stosować. Zabieg ten najczęściej stosowany jest w przypadku najmłodszych dzieci, które cierpią na tzw. próchnicę butelkową. Jest to próchnica powstająca na skutek picia mleka bądź innych napojów. Dodatkowo lapisowanie zębów stosuje się u dzieci, u których tradycyjne metody leczenia zębów nie są możliwe.
Może to dotyczyć sytuacji, w której ubytki są płaskie i rozległe oraz obejmują sporą powierzchnię zęba. W takim przypadku ze względu na zbyt duże zniszczenie zęba często nie jest możliwe założenie wypełnienia.
Przeciwwskazania do lapisowania zębów
Lapisowanie zębów to najpowszechniej stosowana metoda leczenia próchnicy zębów mlecznych. Najczęściej stosuje się ją w sytuacji, w której próchnica jest na tyle zaawansowana, że istnieje ryzyko tego, że normalna plomba nie utrzyma się na zębie.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Przed jego wykonaniem stomatolog przeprowadza jednak wywiad medyczny z rodzicem w celu upewnienia się, że nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu lapisowania zębów. Co jednak ważne, przeciwwskazań do tego zabiegu praktycznie nie ma. Jeśli dziecko jest zdrowe, wówczas zabieg jest możliwy.
Wiedząc, ile kosztuje lapisowanie i jak przebiega, warto pamiętać, aby skorzystać z tego zabiegu, jeśli u dziecka zaczną pojawiać się problemy zdrowotne zębów mlecznych. Im szybciej wdroży się leczenie, tym lepiej.