3 kwietnia 2025

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Kiedy nitkować zęby? Dowiedz się tego i wiele więcej.

Kiedy nitkować zęby

Prawidłowa higiena jamy ustnej chroni zęby, sprawia, że są silne i zdrowe, a uśmiech jest piękny. Większość osób uważa, że wystarczy tylko dwa razy dziennie szczotkować zęby przy pomocy dobrej pasty i szczoteczki do zębów. Jeśli nie wiesz co to jest nitkowanie i kiedy nitkować zęby, to czytaj dalej.

Nitkowanie zębów – na czym polega?

Czyszczenie zębów to zabieg higieniczny, którego celem jest usunięcie z zębów i przestrzeni zębowych resztek pokarmów, bakterii i tworzącej się płytki nazębnej. Dzięki temu zęby chronione są przed rozwojem próchnicy i paradontozy, które mogą doprowadzić do utraty zęba. Zaawansowana próchnica i na dodatek nieleczona, może spowodować nawet utratę całego uzębienia.

Nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie dokładnie wyczyścić zębów. Dociera do trzech powierzchni zęba (przednia, tylna, górna), natomiast nie dociera do powierzchni międzyzębowych i to one najczęściej są ogniskiem próchnicy. Zapobiec może temu nitkowanie zębów.

Nitkowanie zębów polega na czyszczeniu przestrzeni zębowej za pomocą nici dentystycznej. Dzięki temu zostaną usunięte nie tylko najmniejsze resztki pokarmu, ale także bakterie i tworząca się płytka nazębna.

Wskazania do nitkowania zębów

Kiedy nitkować zęby? Stomatolodzy zalecają, by robić to codziennie od 12 roku życia. Najlepszym sposobem jest wyrobienie sobie nawyku nitkowania i szczotkowania zębów podczas codziennej higieny jamy ustnej.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych wskazane jest szczególnie dla osób, których zęby są bardzo ciasno osadzone. Do nich też trzeba dobrać odpowiednią nić dentystyczną. W aptekach i drogeriach do wyboru jest kilka rodzajów nici dentystycznych. Najbardziej popularne to nici woskowane lub niewoskowane.

Nici woskowane polecane są szczególnie w przypadku zębów bardzo ciasno osadzonych. Dzięki gładkiej powierzchni, łatwiej jest wprowadzić nić między zęby, dodatkowo nie rani dziąseł. Na uwagę zasługują także nici pęczniejące. Pod wpływem wilgoci w jamie ustnej pęcznieją i idealnie wypełniają przestrzeń międzyzębową. Dzięki temu bardzo dokładnie ją czyszczą z bakterii i płytki nazębnej.

Pierw nitkowanie czy mycie zębów?

Wiele osób zastanawia się kiedy nitkować zęby, przed ich myciem, czy dopiero po myciu? Dentyści zalecają nitkowanie zębów przed myciem. Powinno być wykonywane minimum raz dziennie, najlepiej jednak dwa razy, rano i wieczorem.

Nitkowanie wymaga pewnej wprawy i na początku może sprawiać trudności. Do nitkowania należy użyć nici o długości ok. 50 cm i nawinąć ją na kciuki i palce wskazujące obu dłoni. Kolejny krok to umieszczenie ruchem wahadłowym nici między zębami i otoczenie zęba z trzech stron.

Następnie ruchami w górę i w dół należy oczyścić przestrzeń między zębami. Czynność należy powtarzać przy każdym kolejnym zębie równocześnie przesuwając nić na nowy odcinek. Już powinieneś wiedzieć kiedy nitkować zęby i jak to robić.

Osobom mającym wprawę w nitkowaniu zajmuje to zaledwie parę minut. Te kilka minut dziennie zaprocentuje zdrowymi zębami i rzadszymi wizytami u dentysty, które ograniczą się do wizyt kontrolnych dwa razy w roku.