22 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Od czego powstaje kamień na zębach?

od czego powstaje kamień na zębach

Od czego powstaje kamień na zębach? Piękny uśmiech ma niebagatelny wpływ na poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. Niewątpliwie dodaje on również uroku i młodego wyglądu. Aby jednak można się było nim cieszyć przez długi czas konieczna jest nie tylko dokładna i systematyczna domowa pielęgnacja ale również profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w gabinecie dentystycznym przez stomatologa lub higienistkę.

Powszechnym bowiem problemem pacjentów jest zbierający się na powierzchni zębów oraz w okolicach dziąseł osad, prowadzący do pojawienia się kamienia nazębnego. Proces ten zachodzi z różną intensywnością u pacjentów, w związku z czym wielu z nich zadaje sobie pytanie: od czego powstaje kamień na zębach?

Kamień na zębach – przyczyny powstawania

Jak wspomniano powyżej ilość kamienia nazębnego oraz szybkość jego odkładania się na powierzchni zębów jest inna u każdego pacjenta. Od czego powstaje kamień na zębach?

Na odkładanie się kamienia nazębnego mają wpływ indywidualne predyspozycji pacjenta. Oznacza to, że u części z nich proces ten będzie przebiegał szybko, a u innych nieco wolniej. Ponadto, fakt zbierania się kamienia nazębnego zależy od nawyków higienicznych dotyczących pielęgnacji jamy ustnej oraz stosowanej codziennie diety.

Spożywanie dużej ilości cukru i nabiału wpływa na zagęszczanie śliny i powoduje nasilenie mineralizacji płytki nazębnej. Dodatkowo, czynnikami sprzyjającymi procesowi jest palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

Skład kamienia nazębnego

Kamień nazębny tworzony się stopniowo. Początkowo ma on postać dość miękkiej płytki nazębnej. Z czasem jednak dochodzi do jej mineralizacji, w wyniku czego staje się ona zbita i trudna do usunięcia. Tworzą ją białka, złoszczone komórki nabłonka, wapń i fosfor oraz bakterie próchnicowe.

Metody usuwania kamienia na zębach

Metody usuwania kamienia na zębach można podzielić na te, które są wykonywane w warunkach domowych oraz zabiegi specjalistyczne wykonywane w gabinecie dentystycznym. Wśród metod domowych wyróżnić należy stosowanie octu jabłkowego, sody oczyszczonej, oleju kokosowego, drożdży piwnych, węgla aktywnego oraz naparu z szałwii.

Ocet jabłkowy wykazuje działanie silnie odkażające, co wpływa na ograniczenie pojawiania się ognisk próchnicy. Zabieg szczotkowania zębów i dziąseł z użyciem kilku kropli octu powinien być wykonywany raz w tygodniu. Soda oczyszczona i olej kokosowy działają antybakteryjne oraz usuwają przebarwienia. Drożdże piwne hamują rozwój bakterii próchnicowych w jamie ustnej.

Pasty z węglem aktywnym działają antyseptycznie, wybielająco oraz dość skutecznie usuwają kamień nazębny. Stosowanie płukanek ze świeżej lub suszonej szałwii jest kolejnym z domowych sposobów w walce ze zbierającym się kamieniem nazębnym.

Powyższe sposoby są tanie lecz cechuje je stosunkowo mała skuteczność. W przypadku dużej ilości kamienia na zębach oraz ryzyka rozwoju stanu zapalnego wymagane jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym za pomocą skalingu, piaskowania lub metody: tradycyjnej, dźwiękowej, laserowej czy chemicznej. Już teraz wiecie od czego powstaje kamień na zębach.