Co oznacza żółty nalot na języku? Dowiedz się tego i wiele więcej!

Co oznacza żółty nalot na języku? Żółty nalot na języku ma najczęściej źródło w nieprawidłowej higienie jamy ustnej. To znak o obecności bakterii, które mają podłoże grzybicze. Przebarwienie języka na żółto występuje również u osób palących oraz nadużywających alkoholu. Picie kawy także może doprowadzić do przebarwień języka. Oprócz tego może to być objaw poważniejszej choroby związanej z układem trawiennym.
Jak powstaje żółty nalot na języku?
Jeśli jemy potrawy zawierające żółty barwnik, nasz język chwilowo pokryje się żółtym kolorem. Szybko jednak zniknie. Jeżeli natomiast długotrwale pijemy kawę, zabarwimy język na długo. Niemniej obydwa powody jedynie barwią język na żółto, nie wywołują obłożenia języka żółtym kożuchem, więc co oznacza żółty nalot na języku?
Żółty kożuch, niekiedy w pierwszym etapie biały i z czasem dopiero zmieniający kolor na żółty oznacza namnażanie się bakterii w jamie ustnej. Drobnoustroje te tworzą tzw. grzybnię, która powleka się na powierzchni języka. Zwykle jest to spowodowane niedostateczną higieną jamy ustnej.
U palaczy język pokrywa się żółtym nalotem z powodu obecności smolistego dymu w jamie ustnej. U pijących alkohol żółty język jest z powodu zaburzonej flory bakteryjnej. Choruje również wątroba.
Zaburzenia czynności wątroby mogą pojawić się również u osób stroniących od wszelkich używek. Żółty nalot na języku może również być przyczyną obecności w przewodzie pokarmowym Helicobacter Pyroli. To bakteria wywołująca w żołądku nadżerki i wrzody.
Kuracja żółtego języka
Kurowanie języka polega na mechanicznym jego czyszczeniu lub jeśli to konieczne, farmakologicznym. Ograniczamy również palenie papierosów, picie alkoholu i kawy. Obecny nalot z języka zdrapujemy.
Usuwanie żółtego kożucha z języka jest bardzo proste. Wystarczy do tego gumowa szczoteczka do dziąseł. Wypustkami szczoteczki masujemy język i płuczemy usta płynem no płukania ust. Do czyszczenia języka można także użyć gazika nasączonego roztworem jabłkowego octu.
Zdrapywanie nalotu należy przeprowadzać codziennie, najlepiej podczas szczotkowania zębów. Należy pamiętać, aby do języka używać gumowych wypustek, które znajdują się na niektórych modelach szczoteczek do zębów.
Warto odwiedzić dentystę, który powie co oznacza żółty nalot na języku i gdy ciężko nam uporać się z wiecznie odrastającym żółtym kożuchem. Stomatolog pomoże zażegnać problem żółtego języka w fachowy sposób. Jeśli to nie pomoże, należy skontaktować się z gastrologiem.
Jak zapobiec powstaniu żółtego nalotu na języku
Zapobieganie gromadzenia się żółtego nalotu na języku jest bardzo proste. Przede wszystkim pamiętamy o codziennym szczotkowaniu go. Czynność tę wykonujemy bez względu na to, czy bakteryjne grzybki są już widoczne, czy też nie.
Chodzimy do stomatologa na kontrolne wizyty. Systematycznie poddajemy się usuwaniu kamienia nazębnego. Pilnujemy zdrowej diety bogatej w witaminy, zwłaszcza wit. z grupy B. Wprowadzić pokarmy lub suplementy diety zawierające korzystne bakterie jelitowe (np. zsiadłe mleko, probiotyki).
Unikamy potraw z silnymi barwnikami, które są sztucznymi dodatkami. Można zmniejszyć spożywanie przypraw barwiących na żółto. Warto jednak spożywać te przyprawy, ponieważ korzystnie wpływają na nasz organizm.
Dlatego unikajmy ich jedynie wówczas, gdy będziemy np. występować na scenie i śpiewać. Podczas śpiewu szeroko otwieramy usta, żółty język po przyprawach będzie po prostu wyglądać nieestetycznie. Już wiesz co oznacza żółty nalot na języku.