5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba? Sprawdź ceny

3 min read
Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba

Rtg zębów, a zatem zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej to dokumentacja medyczna, która jest niezwykle istotna dla stomatologa planującego leczenie. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy i gdzie je zrobić oraz ile kosztuje zdjęcie rtg zęba.

Kiedy zrobić zdjęcie rtg zęba?


Trudno wyobrazić sobie dobrze zaplanowane leczenie stomatologiczne bez zdjęcia rentgenowskiego zębów. Oczywiście nie zawsze takie zdjęcie jest potrzebne, ale tak naprawdę dla większości stomatologów to ogromne ułatwienie i podpowiedź, dzięki której leczenie przebiega sprawniej i bardziej efektywnie.

Samodzielnie nie ma sensu robić zdjęcia rtg zębów. Oznacza to, że jeżeli takie wskazanie nie zostanie zalecone przez lekarza stomatologa, zwyczajnie nie ma potrzeby robić zdjęcia rentgenowskiego.

Natomiast lekarze często wymagają fotografii, szczególnie przed różnymi skomplikowanymi procedurami stomatologicznymi. Świetnym przykładem jest usuwanie zębów. Dzięki zdjęciom rtg lekarz może sprawdzić, jak długie są kanały zęba i w jaki sposób są rozmieszczone.

Poza tym zdjęcie rtg to też podstawa podczas stawiania diagnozy, na przykład przy ocenie, czy możliwe będzie leczenie kanałowe. Jednym słowem zdjęcie rtg zęba robimy po wskazaniu przez lekarza, kiedy to on uzna, że jest konieczne. Pytanie jeszcze powstaje ile kosztuje zdjęcie rtg zęba.

Co pokazuje rtg panoramiczne zębów?


Rentgenowskie zdjęcie panoramiczne zębów to zdjęcie, które tak naprawdę ukazuje całą jamę ustną, a dokładnie zęby, ich rozmieszczenie, stan zdrowia w obrębie tego, co niewidoczne dla ludzkiego oka. Jednym słowem dzięki zdjęciom można zobaczyć, że nawet z pozoru zdrowy ząb od środka jest już zepsuty.

To zdjęcie jest potrzebne również wtedy, gdy planowane jest na przykład leczenie związane z usunięciem niektórych zębów po to, by założyć aparat ortodontyczny.

Również usuwanie ósemek zwykle jest poprzedzone analizą zdjęcia rtg zębów. Tak naprawdę jedynie w przypadku bardzo prostego leczenia rutynowego, kiedy to lekarz stomatolog zajmuje się niewielkimi ubytkami, które widoczne są na powierzchni zębów, nie jest potrzebne zdjęcie rentgenowskie.

We wszystkich innych przypadkach trzeba nastawić się na to, że taką fotografię trzeba wykonać. Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba? Przystępne ceny mogą zaskoczyć.

Cena zdjęcia rtg zęba


Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile kosztuje zdjęcie rtg zęba. Warto zaznaczyć, że ceny nie są wyjątkowo wysokie. Zwykle zdjęcia panoramiczne można wykonać już poniżej 100 złotych za sztukę.

Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim gabinecie lub klinice stomatologicznej wykonuje się zdjęcia. Jeżeli w danej miejscowości tylko jeden punkt oferuje usługę zdjęć rentgenowskich jamy ustnej, nie dziwi fakt, że ceny są wyższe.

Jeśli konkurencja jest większa, zwykle zdjęcia kosztują kilkadziesiąt złotych, co nie jest bardzo dużym obciążeniem dodatkowym podczas planowania leczenia stomatologicznego.

Jednocześnie zdjęcie sporo wnosi dla lekarza stomatologa oceniającego zdrowie jamy ustnej. Zawsze jest to natomiast usługa płatna dodatkowo, nawet jeżeli zdjęcie rentgenowskie robi się w tym samym gabinecie, w którym będą kolejne etapy leczenia.