7 grudnia 2022

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Ile człowiek ma zębów mądrości?

4 min read
Ile człowiek ma zębów mądrości?

Zęby mądrości od wielu lat budzą wiele kontrowersji oraz pytań. W tym artykule wyjaśnimy, ile człowiek ma zębów mądrości, a także podpowiemy, kiedy należy je usuwać.

Ile procent ludzi ma ósemki?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aż 35% osób nie posiada w ogóle ósemek. Ludzie, którzy początkowo zachowują zęby i tak muszą je później usunąć. Wiele osób uświadamia sobie problem dopiero wtedy, gdy zaczynają pojawiać się dolegliwości. Ważną rolę odgrywają również wizyty w gabinecie dentystycznym. Czasami ósemki całkowicie pozostają w dziąśle lub nie wyrastają. Warto pamiętać, że ból ósemek jest z reguły sygnałem ostrzegawczym. Przeważnie wskazuje na próchnicę lub stan zapalny. Aż 65% ludzi posiada ósemki, ale wiele osób o nich nawet nie wie. Kieszeń, w której gromadzą się bakterie też może wykształcić się w zębie. Ząb nadaje się do usunięcia, jeśli pojawią się dolegliwości tego rodzaju. Według powszechnej opinii nie opłaca się leczyć zębów mądrości, ponieważ służą nam zazwyczaj krótko.

Jeśli ósemki wyrosły we właściwym miejscu i prawidłowo to można je traktować tak jak pozostałe zęby. Zdrowych i dobrych zębów nie należy oczywiście usuwać. Należy pamiętać, że resztki jedzenia mogą pozostawać w okolicy zębów, dlatego trzeba je bardzo dokładnie czyścić. Zęby z reguły są zaniedbywane, dlatego bardzo szybko się psują. Właśnie dlatego panuje przekonanie, że lepiej je po prostu wyrywać. Wiele osób zastanawia się, ile człowiek ma zębów mądrości. Ósemki powinny się pojawić między 16 a 24 rokiem życia. U niektórych ludzi potrafią się one wyrzynać nawet do 40 roku życia. Zabieg usuwania ósemek najlepiej przeprowadzić w młodym wieku. Wszelkie zabiegi chirurgiczne niosą wtedy mniejsze ryzyko powikłań, ponieważ kość jest wtedy bardziej elastyczna. Jednak czasami usuwanie zawiązków zębów osób młodych może być bardzo skomplikowane.

Czy każdy człowiek ma zęby mądrości?

Całkowicie ukształtowane zęby starszych pacjentów można usunąć zdecydowanie łatwiej. Konsultacja u chirurgia odgrywa tutaj kluczową rolę. Warto także wykonać zdjęcie rentgenowskie i zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów. Dzięki temu można lepiej rozplanować zabieg usuwania ósemki i zmniejszyć dyskomfort pacjenta. W okolicach 25 roku życia można już usuwać górne ósemki. Jednak lepiej nie robić tego wcześniej. Warto pamiętać, że ósemki dolne można usuwać około 15 – 17 roku życia. Pacjenci nie muszą się w ogóle martwić, ponieważ znieczulenie odcina fizyczny ból. Krążą różne opinie na temat tego, ile człowiek ma zębów mądrości. Większość ludzi odczuwa stres oraz podwyższone tętno bezpośrednio przed zabiegiem. Zabieg zazwyczaj trwa krótko, więc organizm może się stosunkowo szybko uspokoić.

Z reguły zajmuje to 50 – 60 minut i zawsze podaje się znieczulenie. Najczęściej stosuje się miejscowe znieczulenie, ale można też wykonać sedację, jeśli istnieją takie wskazania. Stomatolog zakłada na ranę opatrunek, a na dziąsło szwy. Przeważnie kilka tygodni goi się rana. Trzeba się koniecznie stosować do zaleceń lekarza po zabiegu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uniknąć różnych powikłań, do których należy suchy zębodół. Nie musisz się niczego obawiać, ponieważ zabieg jest uznawany za bezbolesny. Pacjent może odczuwać nie tylko nacisk i rozpieranie, ale również wibracje pochodzące od narzędzi rotacyjnych. Nie u wszystkich ludzi pojawiają się ósemki, ale jeśli się pojawiły to należy rozważyć ich usunięcie. Zdarza się także, że ósemki w całości pozostają w dziąśle. Jeśli zatrzymane ósemki są źle ułożone to mogą naciskać na pozostałe zęby. W rzeczywistości to zepsute zęby sprawiają przy usuwania najwięcej problemów. U niektórych pacjentów ósemki niszczą korzenie siódemek.

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Nawet jeśli zęby mądrości nie powodują dolegliwości to lekarz ortodonta może zlecić ich usunięcie. Ósemki to takie same zęby, jak wszystkie pozostałe, ale potrzebują trochę większej uwagi podczas pielęgnacji. Ważną rolę odgrywa także monitorowanie w trakcie wizyt kontrolnych. Na temat zębów mądrości krąży w internecie wiele opinii. Wyrastające zęby mądrości mogą czasami przysporzyć wiele problemów. Odpowiedź na pytanie, czy je usuwać zależy zawsze od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zębami mądrości nazywamy trzecie zęby trzonowe, czyli tak zwane ósemki. Człowiek posiada cztery zęby mądrości, na każdym końcu żuchwy po jednym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nasi przodkowie używali zębów mądrości do przeżuwania surowego mięsa. Ewolucja spowodowała, że znacznemu zmniejszeniu uległa szczęka ludzka.

Niestety nie zredukowała się liczba zębów. Mniejsza szczęka ma trudności z pomieszczeniem wszystkich 28 zębów, więc ósemki mogą się w ogóle nie pojawić. Najczęściej między 18 a 25 rokiem życia dochodzić do wyrzynania się zębów. Oczywiście nie zawsze wszystkie cztery zęby się pojawiają. Zdarza się, że wykształcą się jedynie dwie ósemki. Czas, w którym ząb wyrasta również jest różny. Przeważnie jest to kilka miesięcy, ale czasami trzeba czekać nawet kilka lat. Zaniedbanie może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji bólowych. Lepiej wiedzieć, ile człowiek ma zębów mądrości i jak je pielęgnować. Wiele osób nie stosuje się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, ile człowiek ma zębów mądrości.