2 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Jama usta może być siedliskiem różnych bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Ciemna, ciepła i wilgotna stanowi dla nich idealne warunki do namnażania. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może prowadzić do wielu schorzeń i dolegliwości. Gromadzenie bakterii jest przyczyną próchnicy, aft oraz przyczynia się do powstania różnych chorób wielu narządów. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to podstawa przy opiece nad dzieckiem. Wyjaśniamy, w jaki sposób oczyszczać jamę ustną noworodka, a w szczególności jak umyć mu dziąsła. Tłumaczymy także, w jaki sposób czyścić zęby mleczne. Zachęcamy do lektury.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka – czy jest ważna?

Podczas codziennej pielęgnacji noworodka nie wolno zapominać o jamie ustnej. Dziecko przychodzi na świat z wyjałowioną jamą ustną, ale już kilka godzin po narodzinach w związku z pierwszymi próbami karmienia mlekiem dochodzi do pojawienia się bakterii. Jeżeli nie oczyszczamy regularnie resztek jedzenia to namnażają się i mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Należy podkreślić, że noworodki i niemowlęta, ale i starsze dzieci są bardziej narażone na gromadzenie bakterii, gdyż spożywają posiłki, które zawierają większą ilość cukru. Dla noworodka mleko jest jedynym pokarmem, a zarówno naturalne, jak i sztuczne, w składzie ma głównie cukier. Bakteriom, grzybom i innym drobnoustrojom sprzyjają słodkie warunki, gdyż cukrem odżywiają się i produkują szkodliwe substancje. Bakterie i grzyby te są źródłem próchnicy, aft, pleśniawek, chorób nerek, serca i wielu innych schorzeń. Pielęgnacja jamy ustnej noworodka powinna odbywać się więc regularnie i dokładnie. Należy ją włączyć do codziennych rytuałów.

Higiena jamy ustnej noworodka

Wyjaśniono już, dlaczego właściwa higiena jamy ustnej noworodka jest tak ważna. Systematyczną i dokładną pielęgnację jamy ustnej rozpoczynamy już od pierwszego dnia jego życia. Po każdym karmieniu z resztek mleka należy dokładnie oczyścić język, dziąsła, podniebienie, a także wewnętrzną stronę policzków. W ten sposób zapobiegniemy namnażaniu się bakterii.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka, a więc mycie dziąseł

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka obejmuje przede wszystkim mycie dziąseł. Należy podkreślić, że zalążki zębów kształtują się już w okresie płodowym, a niekiedy zdarza się przyjście na świat dziecka z wyrośniętym już zębem. Dlatego czyszczenie dziąseł jest istotne w codziennej pielęgnacji. W tym celu wykorzystujemy jałowy gazik lub pieluszkę tetrową albo bambusową. Moczymy ją w przegotowanej, czystej, letniej wodzie, owijamy materiałem palec wskazujący. Następnie, delikatnie przecieramy dziąsła noworodka. Czynność tą wykonujemy z przodu, tyłu i na wierzchu dziąseł obowiązkowo rano i wieczorem, a najlepiej po każdym karmieniu mlekiem.

Jak czyścić pierwsze ząbki u niemowląt?

Czyszczenie ząbków u niemowląt jest bardzo ważne, gdyż w ten sposób możemy zapobiec próchnicy. To bardzo zakaźna choroba, która szybko się rozprzestrzenia na sąsiednie zęby. Zainfekowane zęby mleczne mogą przenieść próchnicę do zalążków zębów stałych. W związku z powyższym, należy starannie i regularnie oczyszczać zęby mleczne. Żeby skutecznie umyć zęby niemowlakowi, należy kupić odpowiednią szczoteczkę do zębów oraz pastę. Wybieramy szczoteczki do zębów zgodnie z wiekiem dziecka. Stomatolodzy zalecają miękkie włosie. Sprawdzą się także gryzaki z silikonowymi wypustkami, które można nałożyć na palec i pocierać. Ciekawym i efektywnym rozwiązaniem są soniczne szczoteczki do zębów. Jeśli chodzi o pastę do zębów, to Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) zaleca pastę do zębów z fluorem o natężeniu 1000 ppm. Tylko taka pasta pozwoli na precyzyjne pozbycie się płytki nazębnej i ochroni dziecko przed próchnicą.

Niemowlęta nie mają opanowanej techniki wypluwania, a więc zalecaną ilością pasty do zębów podczas jednego szczotkowania jest wielkość ziarenka ryżu. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Po wieczornej pielęgnacji jamy ustnej dziecko nie może spożywać pokarmów. Związane jest to z tym, że nocą ślina, która ma działanie bakteriobójcze jest mniej wydzielana. W celu właściwego zachowania higieny zębów mlecznych trzeba więc dążyć do zmniejszania ilości karmień nocnych u niemowlaka. Nie należy także zwlekać z pierwszą adaptacyjną wizytą u lekarza stomatologa. Ma ona na celu oswojenie dziecka z gabinetem dentystycznym, dentystą, fotelem i wieloma urządzeniami. Lekarz sprawdzi dokładnie jamę ustną i udzieli niezbędnych wskazówek co do codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka jest bardzo ważna. Nie ma znaczenia, czy dziecko ma zęby, czy jeszcze nie. Należy dziąsła, język, podniebienie i wewnętrzną stronę policzków regularnie i dokładnie oczyszczać z resztek mleka. Noworodki i niemowlęta są bardziej narażone na gromadzenie się bakterii niż dorośli, gdyż ich głównym pokarmem jest mleko zawierające w składzie głównie cukier. W związku z tym, to one są narażone na pojawienie się różnych chorób o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym.