27 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Diagnostyka 3D – co to jest?

2 min read
diagnostyka-3D-co-to-jest

Diagnostyka 3D jest nowoczesną formą pozyskiwania informacji na temat stanu jamy ustnej. Do uzyskania obrazu 3D wykorzystuje się tomografię CBCT, czyli tomografię wiązki stożkowej. Ten rodzaj badania jest powszechnie stosowany w stomatologii. Jest to odmiana tomografii komputerowej, którą warto wykonać ze względu na szereg oferowanych zalet. Dowiedz się, na czym polega diagnostyka 3D i kiedy należy wykonać badanie 3D.

Na czym polega tomografia CBCT?

Diagnostyka 3D opiera się na tomografii CBCT, dzięki której istnieje możliwość uzyskania trójwymiarowego obrazu. Zabieg ten wyróżnia się ilością wytwarzanego promieniowania rentgenowskiego – w porównaniu do tradycyjnej tomografii komputerowej, ilość ta jest zdecydowanie mniejsza. Sprawia to, że badanie 3D z pomocą tomografii CBCT jest bezpieczniejsze, niż tradycyjne badanie.

Tomografia CBCT wymaga zaledwie kilkunastu sekund. Do tego badania wykorzystuje się tomograf CBCT, który pozwala na wykonanie badania w pozycji siedzącej, co z perspektywy pacjenta jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Tomograf tego rodzaju składa się z ramienia, na którym znajduje się głowica, która dokonuje obrotu wokół ciała pacjenta i emituje wiązkę stożkową.

W ten sposób stomatolog jest w stanie uzyskać obraz, który dostarczy mu bardzo dużo informacji na temat stanu jamy ustnej pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że tomografia CBCT znajduje zastosowanie także w laryngologii, a także chorób związanych z twarzoczaszką. Obraz uzyskany z pomocą badania 3D jest niezwykle precyzyjny, co zwiększa możliwości określenia trafnej diagnozy, a co za tym idzie, zwiększa szanse na przeprowadzenie skutecznego leczenia.

Wskazania do wykonania zabiegu

Tomografia 3D znajduje zastosowanie między innymi w – ortodoncji, endodoncji, implantologii, periodontologii, laryngologii i nie tylko. Ten rodzaj badania stosuje się w ramach dokładnego zdiagnozowania choroby, z jaką zmaga się pacjent, a także określenia drogi jej leczenia.

W przypadku leczenia implantologicznego – uzyskany obraz pozwoli określić ilość kości w miejscu, w którym ma być wszczepiony implant. W ten sposób stomatolog jest w stanie trafnie określić rodzaj implantu, który należy wykorzystać, a także ewentualnie określenie, czy konieczne jest zastosowanie materiału kościozastępczego (dotyczy sporych ubytków w kości).

Dlaczego warto wykonać badanie 3D?

Badanie 3D jest w stanie dostarczyć wiele wartościowych informacji – więcej, niż inne pozostałe formy badania – dlatego warto jest wykonać je przed podjęciem leczenia.