Badanie radiologiczne zębów
Stomatolog, przed przystąpieniem do wykonania szeregu zabiegów, powinien wykonać badania diagnostyczne. Wykonanie odpowiednich badań pozwoli na opracowanie trafnej drogi leczenia, która, w konsekwencji, przyniesie pożądany skutek. Jednym z rodzajów badań – jednocześnie jednym z najczęściej wykonywanych w stomatologii – jest badanie radiologiczne zębów. Dowiedz się, na czym polega RTG zębów i kiedy pacjent powinien wykonać RTG.
Wskazania do rentgenu zębów
Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia RTG zębów. Przeprowadzenie tego rodzaju badania umożliwia wykrycie próchnicy, które na zdjęciu wyróżniają się kolorystycznie – ogniska próchnicy mają biały kolor. Wykonanie RTG zębów pozwoli na dokładne rozpoznanie miejsc, w których znajduje się próchnica.
Badanie rentgenowskie wykonuje się także w przypadku konieczności sprawdzenia pozostawionych korzeni, zmian nowotworowych, obecności ciał obcych, zatrzymanych zębów. Wykonuje się je celem zdiagnozowania ewentualnych przeciwwskazań, które mogłyby zaważyć o skuteczności leczenia określonej choroby. Zaleca się wykonanie RTG zębów przed leczeniem kanałowym, zabiegami protetycznymi (np. założenie protezy) i leczeniem kanałowym.
Rodzaje badań RTG zębów
RTG zębów jest nazwą ogólną dla zbioru konkretnych badań, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie. W stomatologii wyróżnia się trzy typy badań, z których uzyskuje się – zdjęcie pantomograficzne, punktowe, cefalogram.
Zdjęcie pantomograficzne obejmuje bardzo szeroki obszar. Wykorzystuje się go do badania żuchwy, szczęki, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Ze zdjęcia pantomograficznego istnieje możliwość rozpoznania zębów zatrzymanych, próchnicy, nowotworów, a taże nadliczbowych zębów.
Cefalogram, czyli zdjęcie cefalometryczne, posiada zastosowanie głównie w ortodoncji. Cefalogram zapewnia ortodoncie możliwość dokładnego zbadania wady zgryzu danego pacjenta.
Zdjęcie punktowe obejmuje wąski obszar, natomiast jest bardzo szczegółowe – przydaje się przy wykryciu próchnicy, sprawdzenia stanu wypełnień, implantów, sprawdzi się także przed podjęciem leczenia endodontycznego.
Jak wygląda RTG zębów?
Badanie radiologiczne zębów różni się w zależności od tego, w jaki sposób RTG zębów jest przeprowadzane. RTG w stomatologii dzieli się na wewnątrzustne i zewnątrzustne. Pierwsze obejmuje wąski obszar – klisza umieszczana jest w jamie ustnej. Zewnątrzustne – czyli na przykład badanie pantomograficzne – jest bardziej ogólne, przydatne do wykrycia zmian na szerszym obszarze. Pacjent zostaje wyposażony w płaszcz ochronny, składający się z ołowiu.