5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy warto usuwać ósemki? Poznaj odpowiedź.

3 min read
czy warto usuwać ósemki

Czy warto usuwać ósemki? Ósemki, czyli zęby mądrości, to zęby które u człowieka pojawiają się na ogół dopiero w dorosłym życiu. O kłopotach, jakie potrafią sprawić krążą wręcz legendy. Czy ósemki trzeba usuwać zawsze? Czy są potrzebne?

Ósemki to zęby, które nie pojawiają się u każdego. U niektórych ludzi nie wyrosną nigdy – związane jest to z ewolucją gatunku ludzkiego. Jeszcze tysiące lat temu posiadanie ósemek przez człowieka było w pełni uzasadnione, ze względu na zupełnie inny od dzisiejszego rodzaj diety.

Dziś zęby mądrości zwyczajnie przestają być potrzebne. U niektórych wciąż za zapisane w kodzie genetycznym i pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie.


Kiedy usuwa się ósemki?

Czy warto usuwać ósemki? Niektórzy dentyści, chociaż jest to podejście dość dyskusyjne, zalecają usunięcie ósemek od razu po tym, jak się pojawią. Ma to pewne uzasadnienie – młode zęby nie posiadają w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego, dlatego ich ekstrakcja przebiega o wiele sprawniej i nie wiąże się z komplikacjami.

Niektórzy stomatolodzy twierdzą jednak, że usuwanie ósemek na zapas nie ma żadnego sensu i lepiej odłożyć to do chwili, w której zaczną sprawiać problemy.

Wskazaniem do zabiegu jest sytuacja, w której ósemki nie mieszczą się w łuku zębowym i zaczynają naciskać na pozostałe zęby. Bywa też tak, że ich wzrost zatrzymuje się na pewnym etapie. Mowa tutaj o zatrzymaniu ósemek, co też jest wskazaniem do ich ekstrakcji.

Czy warto usuwać ósemki? Ósemki to także zęby, które są bardzo podatne na próchnicę. Ich umiejscowienie w głębi jamy ustnej jest tu kluczowe. Ciężko utrzymać je w czystości, bowiem dokładne dotarcie do nich szczoteczką do zębów jest wręcz czasem niemożliwe. Dlatego zęby mądrości psują się o wiele częściej od pozostałych.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania

Ósemki to zęby o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym – nierzadko posiadają po dwa, a nawet trzy korzenie. Dlatego ich usunięcie jest bardzo skomplikowanym zabiegiem i w niektórych przypadkach wymaga wprowadzenia pacjenta w stan pełnej narkozy.

Przed podjęciem decyzji o usunięciu zębów mądrości, dentysta zazwyczaj kieruje pacjenta na RTG zębów, aby dokładnie określić umiejscowienie ósemek i określić sposób ich usunięcia.

Z racji tego, że szczęka współczesnych ludzi jest o wiele węższa, niż szczęka przodków, dla zębów mądrości często zwyczajnie brakuje w niej miejsca. Nieprawidłowe wyrzynanie ósemek często powoduje ból głowy, dokuczliwe bóle szczęki oraz stan zapalny. W takich przypadkach warto rozważyć usunięcie ósemek.

Cena ekstrakcji ósemek

Nie da się dokładnie powiedzieć, ile kosztuje usuwanie ósemek. Wszystko dlatego, że w przypadku każdego pacjenta konieczne jest inne postępowanie. Cena zabiegu zależy też od miejsca, w jakim jest wykonywany. Ekstrakcja przeprowadzona w profesjonalnej klinice, która dysponuje najbardziej nowoczesnym sprzętem, z pewnością będzie dość kosztowna.

Podsumowując, ekstrakcja ósemek nie jest zabiegiem, który wszyscy stomatolodzy przeprowadzają profilaktycznie. Jednak w przypadku, kiedy zęby mądrości zaczynają dawać o sobie znać, z pewnością warto rozważyć ich usunięcie. Obyś już wiedział czy warto usuwać ósemki na przyszłość!