5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Zęby mądrości – leczyć czy wyrwać?

3 min read
zęby mądrości - leczyć czy wyrwać

Zęby mądrości są ostatnimi zębami trzonowymi po obu stronach szczęk. Należy zaznaczyć, że bardzo często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca i wtedy pojawia się pytanie: zęby mądrości – leczyć czy wyrwać? Wspomniany fakt może przyczynić się do wklinowania zębów mądrości. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to uwięźniecie ich pod tkanką dziąseł przez inne zęby lub kość.

Zęby mądrości – co z nimi zrobić?

W przypadku dolegliwości jamy ustnej rekomendowane jest wybranie się do dentysty. Stomatolog przeprowadzi badanie, a także może zlecić wykonane zdjęcia RTG w celu uzyskania pełnego obrazu szczęki. Na jego podstawie lekarz nie tylko dokona oceny stanu zęba, ale również może zlecić dalsze postępowanie. W zdecydowanej większości przypadków niewłaściwy rozwój zęba, a także dokuczliwe dolegliwości będą przyczyną wykonania zabiegu ekstrakcji ósemki.

Wyrwanie ósemki zaleca się wtedy, gdy ząb będzie prawidłowo rozwinięty, ale będzie wymagał interwencji z powodu próchnicy. Oczywiście wpływ na to będzie miał fakt, że ząb ma bardzo trudne położenie. Ponadto decyzja o usunięciu musi być podjęta w porozumieniu z pacjentem. Należy mieć świadomość, że część lekarzy rekomenduje usunięcie ósemek nawet wtedy, gdy nie powodują przykrych dolegliwości.

Zęby mądrości – czym są?

Warto wiedzieć, że trzecie zęby trzonowe nazywane są zębami mądrości, ponieważ pojawiają się stosunkowo późno. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ósemki nie pojawiają się u wszystkich osób. W zdecydowanej większości przypadków wyrastają między szesnastym, a dwudziestym trzecim rokiem życia. Wspomniany fakt nie jest jednak regułom, gdyż u niektórych osób zęby mądrości wyrastają w wieku czterdziestu lat.

Należy mieć świadomość, że szczęka znacznie zmniejszyła się w procesie ewolucji człowieka. Przyczyniła się do tego m.in. zmiana odżywiania. Mogą one powodować bardzo dużą liczbę dolegliwości. W rezultacie będą zakłócały codzienne funkcjonowanie. Ósemki spełniają taką samą funkcję, co wszystkie pozostałe zęby. Zdarzają się sytuacje, że nie chcą się one wyrżnąć, gdyż w łuku zębowym jest na nie zbyt mało miejsca.

Ząb mądrości – objawy

Dolegliwości jamy ustnej mogą wskazać, że w najbliższym czasie pojawi się ząb mądrości. Godny uwagi jest fakt, że o wyrzynaniu ósemek mogą świadczyć: gorączka, ból głowy, problemy z zatokami, obrzęk twarzy, krwawiące dziąsła przy ósemkach, ból w tylnej okolicy szczęki, a także nieprzyjemny posmak w ustach oraz nieświeży oddech.

Ile kosztuje wyrwanie ósemki?

Zęby mądrości – leczyć czy wyrwać? Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ekstrakcja zębów mądrości jest znacznie trudniejszym zabiegiem od usunięcia pozostałych zębów. Oznacza to, że kosztuje odpowiednio więcej. W większych miastach za pozbycie się ósemek trzeba zapłacić od 300 do 400 złotych.

Z kolei w przypadku ekstrakcji chirurgicznej z dłutowaniem pacjent musi liczyć się z wydaniem nawet 600 złotych. Oczywiście w tańszych regionach i mniejszych miejscowościach widełki obejmują przedział cenowy oscylujący od 200 do 400 złotych. Osoby, które będą chciały, aby zabieg był wykonany przy znieczuleniu, muszą dopłacić około 40 złotych.