5 lutego 2025

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak stosować aloes na dziąsła?

Jak stosować aloes na dziąsła?

Wiele osób zastanawia się, jak stosować aloes na dziąsła. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że już od wieków znane były korzystne dla zdrowia właściwości tej rośliny.

Jaki rodzaj aloesu stosować na dziąsła?

Sok z aloesu poprawia odporność, ma działanie antyalergiczne i pomaga w leczeniu trudno gojących się ran. Nie ulega wątpliwości, że w prawidłowej higienie zębów oraz jamy ustnej nieocenione zastosowanie ma aloes. Powinny go szczególnie docenić osoby cierpiące na bolesne owrzodzenia błony śluzowej, a także pacjenci z nadwrażliwością zębów. Niestety większość ludzi nie ma zielonego pojęcia, jak stosować aloes na dziąsła. Na Półwyspie Arabskim, Madagaskarze i w Afryce rosną kilkumetrowe aloesy. Wiele aktywnych substancji o działaniu bakteriobójczym oraz wzmacniającym występuje w dużych i mięsistych liściach. W produkcji maści przyspieszających gojenie się ran zastosowanie znalazły: barbaloina, aloina oraz aloeemodyna.

Warto podkreślić, że zbawienny wpływ na stan zdrowia zębów i jamy ustnej ma aloes. Liczne badania potwierdzają, że ponad 90% Polaków cierpi na próchnicę. Przyczyną są zbyt rzadkie wizyty u dentysty oraz niewłaściwa higiena. Szczotkowanie zębów to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Sok z aloesu jest naturalną alternatywą dla dostępnych w sklepach płukanek. Właściwości bakteriobójcze umożliwiają precyzyjne oczyszczenie zębów z resztek pokarmowych. Jednocześnie pomagają usunąć bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Najlepiej zakupić pastę do zębów z wyciągiem aloesowym w składzie. W przypadku pojawienia się w jamie ustnej owrzodzeń lub bolesnych aft pomogą również płukanki z aloesu. Z reguły są one wywołane urazami mechanicznymi, które dotyczą przede wszystkim noszenia aparatu ortodontycznego.

Aloes – jak go stosować?

Działanie kojące wykazują substancje aktywne zawarte w roślinie. Można śmiało powiedzieć, że te substancje ułatwiają gojenie. Szybko regenerują błony śluzowe, ponieważ wnikają naprawdę głęboko. Warto przy tym zaznaczyć, że cechują się wyjątkowo dużą skutecznością. Osoby borykające się z nadwrażliwością zębów docenią właściwości aloesu. Nadwrażliwość objawia się przeszywającym bólem podczas jedzenia gorących lub zimnych posiłków. Warto mieć na uwadze, że najczęściej skutkiem niedokładnej higieny jest odsłonięcie szyjek zębowych. Trafnie wskazuje się, że działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwbólowe wykazuje miąższ z aloesu.

Nie zawiera środków ścierających, więc jest dużo delikatniejszy od innych specyfików tego rodzaju. Gdy dopadnie nas ból, to warto wiedzieć, jak stosować aloes na dziąsła. Bakterie beztlenowe w zdecydowanej większości przypadków są bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu. Już ponad 5000 lat temu odkryto terapeutyczne właściwości aloesu. Jest to roślina wykorzystywana w schorzeniach skóry oraz przewodu pokarmowego. W przypadków stanów zapalnych jamy ustnej sięgały po nią niektóre afrykańskie plemiona.

Aktualne badania potwierdzają, że sok z aloesu przyspiesza regenerację delikatnej śluzówki, a także działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie oraz dezynfekująco. Ponad 200 aktywnych składników zawiera aloes. Chodzi tu przede wszystkim o kwasy tłuszczowe, enzymy, aminokwasy, witaminy oraz minerały. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aloes jest jedną z niewielu roślin, która zawiera pakiet ważnych mikroelementów oraz witaminę B12. Te mikroelementy to sód, selen, miedź, magnez, cynk, chrom, potas oraz wapń. Roślina pozwala dokładnie oczyścić zęby i dziąsła z bakterii, które zalegają i tworzą płytkę nazębną.

Aloes na rany

W eliminacji wielu zakażeń zewnętrznych i wewnętrznych pomagają płukanki, żele oraz pasty z dodatkiem aloesu. Aloes cechuje się działaniem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Stosuje się go przede wszystkim na bolesne zmiany pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej. Dostępny jest w postaci toniku, który łagodzi nadżerki oraz podrażnienia. W Afryce ludzie stosują okłady z liści aloesu, a także płuczą jamę ustną świeżym sokiem z tej rośliny. Nie tylko szamani plemienni, ale również lokalni dentyści są zwolennikami tej naturalnej terapii.

Doświadczony stomatolog będzie wiedział, jak stosować aloes na dziąsła. W przypadku nadwrażliwości zębów mogą być stosowane również żele z dodatkiem aloesu. Stosuje się je również po zabiegach chirurgicznych, a także w stanach zapalnych kieszonek dziąsłowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aloes to roślina o naprawdę mocnym działaniu. Właśnie dlatego niepożądane objawy mogą być skutkiem długotrwałego przekraczania dawek zalecanych przez producentów. Dlatego aloes należy stosować z umiarem i nie można przesadzić. Nie ulega wątpliwości, że wieloraki pozytywny wpływ wykazuje aloes nakładany na rany.

Dzięki zawartości magnezu i cynku przyspiesza gojenie owrzodzeń oraz nadżerek. Działaniem odkażającym i ściągającym cechują się saponiny, czyli związki należące do glikozydów. Aloes jest również często stosowany na rany cukrzycowe. W ten sposób można uniknąć przykrych następstw stopy cukrzycowej. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak stosować aloes na dziąsła.