13 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak dbać o zęby po zdjęciu aparatu na zęby?

4 min read
Jak dbać o zęby po zdjęciu aparatu na zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej i zębów oraz regularne wizyty u dentysty to klucz do zdrowego i pięknego uzębienia. Warto zapobiegać wszelkim chorobom, ponieważ jest to znacznie łatwiejsze, mniej kosztowne i bolesne niż samo leczenie. Jednak czasami zdarza się, że dbamy o wszystko, a jednak coś pójdzie nie tak. Często, na przykład zdarza się, że mimo przestrzegania zasad od ortodonty po zdjęciu aparatu zęby nadal się krzywią. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego tak się dzieję oraz jak dbać o zęby po ściągnięciu aparatu.

Zęby po aparacie się krzywią

W większości sytuacji, gdy pacjent ma zakładany aparat ortodontyczny to po jego zdjęciu może cieszyć się prostymi zębami i pięknym uśmiechem. Jednak niestety nie zawsze tak jest. Dzieje się tak z wielu powodów. Pierwszym z nich jest wcześniejsze zadecydowanie o nie wyrywaniu zębów, które powodują brak miejsca na wyprostowanie tych skrzywionych. Bardzo często jest to spowodowane tym, że w prześwietleniu nie pokazują się żadne zalążki „ósemek”, a potem one jednak wyrastają i okazuje się, że od nowa krzywią uzębienie.

Zęby po aparacie się krzywią również w sytuacji, gdy pacjent ignoruje zalecenia lekarskie. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego dentysta robi odlew szczęki już z prostymi zębami i następnie wykonuje nakładkę na zamówienie. Następnie pacjent dostaje polecenie noszenia nakładki. Każdy indywidualnie. Niektórzy muszą tylko z nią spać, a inni dodatkowo chodzić w niej w dzień w każdej możliwej chwili. Wszystko zależy od tego, jak przebiegło prostowanie zębów oraz od tego jak dużą wadę miał pacjent. Zęby po aparacie krzywią się również, ponieważ za wcześnie decydujemy się na leczenie.

Może zdarzyć się tak, że aparat na zęby zostanie założony za szybko, co powoduje ponowne skrzywienie uzębienia po jego zdjęciu. Znając już aspekty, które wpływają na skrzywienie się zębów mimo noszenia aparatu na zęby warto zapamiętać, że nie powinno się podejmować decyzji o jego założeniu zbyt pochopnie. Co więcej, najlepiej skonsultować to nawet z dwoma ortodontami, aby być pewnym uniknięcia pomyłki. Noszenie aparatu ortodontycznego bowiem jest kosztowne. Nie dość, że trzeba zapłacić za jego założenie to następnie trzeba opłacać każdą wizytę u ortodonty. Teraz już wiesz z czego może wynikać krzywienie się zębów po ściągnięciu aparatu.

Zęby po aparacie się krzywią, czy tak powinno być?

Warto wiedzieć, że zęby po zdjęciu z nich aparatu ortodontycznego powinny być nadal proste i nie może się to zmienić po czasie. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze leczenie związane z prostowaniem uzębienia przebiegło prawidłowo powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, zanim założymy aparat na zęby powinniśmy dokładnie wypytać stomatologa, jak będzie przebiegać całe leczenie, zobaczyć, jak zęby wyglądają przed wyprostowaniem oraz jak powinny wyglądać po. Kluczem do sukcesu jest wypytanie o wszystko ze szczegółami oraz posiadanie podstawowej wiedzy na temat aparatów na zęby. Co więcej, trzeba rozeznać się na rynku, aby wybrać odpowiedniego ortodontę – jest to klucz do sukcesu.

Co i jak po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

W momencie zdjęcia aparatu ortodontycznego pacjent musi być świadomy, że czeka go etap retencyjny, który jest kluczowy w całym procesie (bez niego zęby po aparacie się krzywią). Jest to nic innego, jak utrwalenie osiągniętego wyniku leczenia. Jeżeli chodzi o długość tej fazy to zależy ona od rodzaju wady zgryzu, jej nasilenia oraz od wieku pacjenta oraz od wielu innych aspektów. Średnio długość takiej retencji wynosi około 5 lat, ale u dorosłych pacjentów może trwać to całe życie, aby utrzymać idealny efekt. Oczywiście mogą wystąpić minimalne osunięcia, ale nie będą one rażąco widoczne.

Warto również wspomnieć, że w wielu przypadkach montuje się również płytkę retencyjną lub drut retencyjny na powierzchniach językowych zębów w odcinku przednim. Co więcej, po zdjęciu aparatu ortodontycznego niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Chodzi tutaj o dokładne mycie zębów, płukanie ich i nitkowanie. Bez tego zęby po aparacie krzywią się. Trzeba również pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, które powinny odbywać się dwa razy do roku. Warto również wspomnieć, że jeśli aparat retencyjny ulegnie zniszczeniu to trzeba udać się do ortodonty i poprosić o stworzenie nowego.

Jak sprawić, aby efekt wyprostowanych zębów utrzymał się?

Zęby po aparacie krzywią się bardzo często jeśli nie przestrzegamy zalet lekarza. Utrzymanie prostych zębów po zdjęciu aparatu jest możliwe tylko dzięki noszeniu aparatu retencyjnego zgodnie z zasadami podanymi przez dentystę. Złamanie tych zasad będzie skutkowało skrzywieniem się zębów w mniejszym lub większym stopniu. Warto również pamiętać, że aparat ruchomy trzeba czyścić na bieżąco każdego dnia średnio twardą szczoteczką po wyjęciu z jamy ustnej. Zalecane jest wtedy również umycie swoich zębów. Co więcej, aparaty retencyjne trzeba czyścić przy pomocy tabletek do czyszczenia protez zębowych. Jeżeli chodzi o przymontowany drucik retencyjny do zębów to należy pamiętać, aby czyścić go codziennie przy pomocy specjalnej nici dentystycznej ze sztywną końcówką. Można kupić je w każdym większym markecie i aptece.