18 maja 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Szczerba miedzy zebami – jak powstaje i jak ją zlikwidować?

3 min read
Szczerba miedzy zebami – jak powstaje i jak ją zlikwidować?

Szpara lub szczerba widoczna między zębami może być nie tylko defektem estetycznym, ale również może stać się problemem zdrowotnym. Czym charakteryzuje się ten rodzaj defektu? Jak do niego dochodzi? W jaki sposób można się go pozbyć?

Jak nazywa się szpara między zębami?

Widoczna szpara albo szczerba miedzy zebami określana jest jako diastema i występuje pomiędzy zębami siecznymi górnymi, czyli siekaczami, mówiąc potocznie, jedynkami.

Wyróżnia się kilka różnych rodzajów diastemy, zależnie od lokalizacji zębów:
Diastema równoległa – zarówno korzenie, jak i korony zębów przebiegają równolegle do siebie.
Diastema rozbieżna – w tym przypadku korzenie zębów są położone blisko siebie, natomiast korony zębowe rozchodzą się w przeciwne strony.
Diastema zbieżna – wówczas korzenie zębów są rozsunięte, a korony zębów zbliżają się do siebie.

Diastema zaliczana jest do kategorii wad stomatologicznych – zaburzeń położenia zębów, jeżeli jest ona szersza niż 2 mm, ponieważ wtedy może ona spowodować powstanie dalszych dolegliwości.

Duża diastema może być przyczyną wad zgryzu, co z kolei może prowadzić do bólów zębów, stawów szczękowo-żuchwowych, bólów głowy, chorób przyzębia, w tym paradontozy. Również osoby z diastemą mogą mieć problemy z wymową, a dokładnie może dochodzić u nich do seplenienia świszczącego podczas wymawiania głosek takich jak ś, ć, ź, z, s oraz dź.

Od czego robi się szpara między zębami?
Do powstania diastemy może dojść zarówno na skutek wad budowy jamy ustnej, jak i czynników zewnętrznych.

Jakie przyczyny może mieć szczerba miedzy zebami?

W zależności od powodu tego defektu szparę między zębami dzieli się na cztery główne kategorie:
Diastema prawdziwa – do jej powstania prowadzi przerost wędzidełka położonego przy wardze górnej, co przekłada się na zaburzenia w położeniu zębów w górnym łuku.
Diastema rzekoma – dolegliwość spowodowana jest wrodzonym brakiem siekaczy bocznych albo też ich mniejszymi rozmiarami, a także może dochodzić do niej na skutek nadmiaru zębów.
Diastema przejściowa – ten rodzaj diastemy widoczny jest u dzieci pomiędzy 3. a 4. rokiem życia i jest ona związana z naturalnym rozwojem kości szczęki.
Diastema fizjologiczna – zauważalna jest u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia i pojawia się przed wyrznięciem dwójek.

Dodatkowo szpara pomiędzy zębami może pojawić się na skutek urazów mechanicznych oraz w trakcie i po zakończeniu leczenia ortodontycznego, szczególnie w przypadku braku prawidłowej retencji po zdjęciu aparatu.

Jak pozbyć się szpary między zębami?

Zależnie od przyczyny szczerba miedzy zebami może być leczona na kilka sposobów:

1. Leczenie ortodontyczne
Polega na stosowaniu aparatu ruchomego albo stałego na zęby, aby zmienić ich położenie i zamknąć diastemę.

2. Licówki porcelanowe
Są one umieszczane na zębach w celu korekty ich wyglądu. Mają formę cienkich płatków z porcelany, które są nieco szersze od zębów, co pozwala na zamaskowanie widocznej między nimi szpary.

3. Licówki kompozytowe – bonding
To rodzaj tańszego zabiegu stomatologicznego w porównaniu do licówek porcelanowych, ponieważ szpary maskuje się za pomocą kompozytu, który używany jest również do plombowania zębów. Efekt jest natychmiastowy, ale nie tak trwały jak w przypadku porcelany.