Szczerba miedzy zebami – jak powstaje i jak ją zlikwidować?
3 min readSzpara lub szczerba widoczna między zębami może być nie tylko defektem estetycznym, ale również może stać się problemem zdrowotnym. Czym charakteryzuje się ten rodzaj defektu? Jak do niego dochodzi? W jaki sposób można się go pozbyć?
Jak nazywa się szpara między zębami?
Widoczna szpara albo szczerba miedzy zebami określana jest jako diastema i występuje pomiędzy zębami siecznymi górnymi, czyli siekaczami, mówiąc potocznie, jedynkami.
Wyróżnia się kilka różnych rodzajów diastemy, zależnie od lokalizacji zębów:
Diastema równoległa – zarówno korzenie, jak i korony zębów przebiegają równolegle do siebie.
Diastema rozbieżna – w tym przypadku korzenie zębów są położone blisko siebie, natomiast korony zębowe rozchodzą się w przeciwne strony.
Diastema zbieżna – wówczas korzenie zębów są rozsunięte, a korony zębów zbliżają się do siebie.
Diastema zaliczana jest do kategorii wad stomatologicznych – zaburzeń położenia zębów, jeżeli jest ona szersza niż 2 mm, ponieważ wtedy może ona spowodować powstanie dalszych dolegliwości.
Duża diastema może być przyczyną wad zgryzu, co z kolei może prowadzić do bólów zębów, stawów szczękowo-żuchwowych, bólów głowy, chorób przyzębia, w tym paradontozy. Również osoby z diastemą mogą mieć problemy z wymową, a dokładnie może dochodzić u nich do seplenienia świszczącego podczas wymawiania głosek takich jak ś, ć, ź, z, s oraz dź.
Od czego robi się szpara między zębami?
Do powstania diastemy może dojść zarówno na skutek wad budowy jamy ustnej, jak i czynników zewnętrznych.
Jakie przyczyny może mieć szczerba miedzy zebami?
W zależności od powodu tego defektu szparę między zębami dzieli się na cztery główne kategorie:
Diastema prawdziwa – do jej powstania prowadzi przerost wędzidełka położonego przy wardze górnej, co przekłada się na zaburzenia w położeniu zębów w górnym łuku.
Diastema rzekoma – dolegliwość spowodowana jest wrodzonym brakiem siekaczy bocznych albo też ich mniejszymi rozmiarami, a także może dochodzić do niej na skutek nadmiaru zębów.
Diastema przejściowa – ten rodzaj diastemy widoczny jest u dzieci pomiędzy 3. a 4. rokiem życia i jest ona związana z naturalnym rozwojem kości szczęki.
Diastema fizjologiczna – zauważalna jest u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia i pojawia się przed wyrznięciem dwójek.
Dodatkowo szpara pomiędzy zębami może pojawić się na skutek urazów mechanicznych oraz w trakcie i po zakończeniu leczenia ortodontycznego, szczególnie w przypadku braku prawidłowej retencji po zdjęciu aparatu.
Jak pozbyć się szpary między zębami?
Zależnie od przyczyny szczerba miedzy zebami może być leczona na kilka sposobów:
1. Leczenie ortodontyczne
Polega na stosowaniu aparatu ruchomego albo stałego na zęby, aby zmienić ich położenie i zamknąć diastemę.
2. Licówki porcelanowe
Są one umieszczane na zębach w celu korekty ich wyglądu. Mają formę cienkich płatków z porcelany, które są nieco szersze od zębów, co pozwala na zamaskowanie widocznej między nimi szpary.
3. Licówki kompozytowe – bonding
To rodzaj tańszego zabiegu stomatologicznego w porównaniu do licówek porcelanowych, ponieważ szpary maskuje się za pomocą kompozytu, który używany jest również do plombowania zębów. Efekt jest natychmiastowy, ale nie tak trwały jak w przypadku porcelany.