2 stycznia 2025

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Opuchnięte dziąsła – przyczyny i objawy

Opuchnięte dziąsła – przyczyny i objawy

Silnie czerwone, często krwawiące i zawsze niezwykle obolałe opuchnięte dziąsła to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób. Wiele z nich nie ma pojęcia, z jakiego powodu ich dziąsła tak się zachowują, a tym bardziej nie wiedzą, jak je można wyleczyć. Opuchnięte dziąsła przyczyny i metody leczenia.

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Opuchlizna na dziąśle pojawia się zwykle dość nagle i od razu daje o sobie znać z pełną siłą. Z tego też powodu wielu z nas nie do końca wie, co może być tego przyczyną. Czy spowodowaliśmy to naszymi działaniami, czy może jest to niezależne od nas?
Jak się okazuje, w zdecydowanej większości przypadków opuchnięte dziąsło jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Każdego dnia na zębach odkłada się płytka nazębna, która składa się z bakterii i resztek jedzenia. Jeśli nie będzie regularnie usuwana, zacznie przekształcać się w kamień nazębny, który z kolei doprowadzi do stanu zapalnego dziąsła i powstania na nim obrzęku.
Opuchnięte dziąsła przyczyny — czy coś jeszcze może spowodować obrzęk dziąsła? Oczywiście tak, a inną częstą przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie powierzchni dziąsła. Dzieje się tak np. w przypadku nieuważnego przegryzania pokarmu. Bywa również i tak, że opuchlizna pojawia się w wyniku reakcji alergicznej z powodu zjedzenia pokarmu, który nas uczula.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Opuchnięte dziąsła przyczyny — jak można z nimi walczyć? Skoro wiemy już, jakie są konkretnie powody pojawiania się spuchniętego dziąsła, warto teraz poznać kilka metod pozwalających uporać się z takim problemem.
Oczywiście podstawą w sytuacji, gdy pojawi nam się opuchlizna na dziąśle, jest udanie się do specjalisty, czyli stomatologa. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie diagnostyki i określenie źródła choroby.
Kolejnym krokiem będzie wytłumaczenie zasadności właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Stomatolog zapewne poinstruuje pacjenta, jak należy myć zęby, jaka jest najskuteczniejsza technika, a także, w jaki sposób dobrać dobrą szczoteczkę do zębów.
Na sam koniec wskazana zostanie pasta do zębów, którą trzeba będzie stosować. Będzie ona miała działanie nie tylko oczyszczające zęby, lecz dodatkowo łagodzące stan zapalny na dziąśle.

Sposoby łagodzenia bólu

Nie da się ukryć, że jednym z największych problemów związanych z opuchlizną na dziąśle jest towarzyszący jej ogromny ból. Nie tylko będzie on źródłem dyskomfortu, lecz dodatkowo może utrudniać jedzenia i picie. Nic więc dziwnego, że tak często poszukuje się sposobu złagodzenia bólu.
Wiele osób sięga w takiej sytuacji po standardowe środki przeciwbólowe, które jednak nie rozwiązują problemu. Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji zastosować naturalne metody walki z bólem. Wielu specjalistów zaleca, aby podczas kuracji wykorzystywać płukanki z rumianku lub szałwii. Rośliny te mają doskonałe działanie łagodzące ból, dzięki czemu możliwe staje się po ich użyciu w miarę normalne codzienne funkcjonowanie do czasu, gdy dziąsła całkowicie się już zregenerują.