Czy wkręcanie implantu boli? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Implant zęba umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Wyglądem przypomina niedużą śrubkę, walec lub klin w zależności od tego, jak dużo miejsca jest na jego umiejscowienie. Powstaje pytanie czy wkręcanie implantu boli?
Zabieg wkręcania implantu może więc wywoływać nieprzyjemne uczucia, ale w rzeczywistości jest to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Jest więc on całkowicie bezbolesny, a pojawiający się po zabiegu nieduży dyskomfort mija wraz z gojeniem się rany. Wkręcanie implantu poprzedzone jest wywierceniem w kości niewielkiego otworu, w którym umieszcza się sztuczny korzeń. Jednak nawet jeśli zabieg wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, to nie trzeba się go w ogóle bać, a już na pewno obawiać się wielkiego bólu.
Wkręcanie implantu – jak to się robi?
Nie jest to zabieg, który rozpoczyna się i kończy wraz z jedną wizytą w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim musi on być poprzedzony dokładnym wywiadem z pacjentem, a także wykonaniem zdjęcia pantomograficznego RTG.
Dopiero wtedy może być przeprowadzony zabieg w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, o czym zawsze decyduje dentysta. Aby wszczepić implant, czyli sztuczny korzeń, konieczne jest wywiercenie odpowiedniego otworu w kości szczęki lub żuchwy.
Zdarza się jednak, że wraz z utratą zęba i upływem czasu kości mogą zanikać. Wtedy niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowego zabiegu, który ma na celu wytworzenie odpowiedniej ilości tkanki kostnej. Dopiero wtedy można wywiercić otwór i w konsekwencji umieścić, czyli wkręcić w niego implant.
Etapy wkręcania implantu
Wkręcanie implantu przebiega w trzech etapach. Po wywiadzie z pacjentem i wykonaniu zdjęcia lekarz ostatecznie decyduje o wszczepieniu implantu. W tym celu zostaje w kości wywiercony odpowiedni otwór, w który wkręca się sztuczny korzeń, czyli implant tytanowy lub z innego materiału.
Po tym zabiegu należy odczekać co najmniej 3 miesiące, kiedy to następuje zrośnięcie się śruby z kością żuchwy lub szczęki.
W drugim etapie w implant wkręca się, tzw. śrubę gojącą, która przyspiesza gojenie się błony śluzowej. Jej zadanie jest również modelowanie kształtu dziąsła. Po około 14 dniach można rozpocząć trzeci etap wkręcania implantu.
W ostatnim etapie pobierany jest wycisk i zakłada się tymczasową protezę zęba. Zgodnie z wyciskiem protetyk wykonuje dwa elementy: łącznik oraz oraz koronę protetyczną. Gdy są gotowe, stomatolog przykręca łącznik do implantu i mocuje na nim sztuczny ząb.
Wkręcanie implantu – cena
Na pytanie czy wkręcanie implantu boli już odpowiedzieliśmy. Teraz należy przejść do ceny. Wkręcenie implantu jest zabiegiem bardzo funkcjonalnym, wygodnym i estetycznym, ale niestety nie należy do tanich. Wszystko zależy także od jego rodzaju czy materiału, z jakiego zostały wykonane poszczególne elementy.
Do tego dochodzą koszty kolejnych wizyt u stomatologa oraz koszt protezy. Wkręcenie implantu to średnio około 2500 złotych, ale po doliczeniu dodatkowych kosztów cena może wzrosnąć nawet do 7 tysięcy za jeden implant.
Na cenę wpływa, m.in. także rodzaj zęba, np. jedynka, dwójka czy żeby trzonowe. Ostateczną kwotę zawsze przedstawia stomatolog.