28 lutego 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Ile trwa wszczepienie implantu? Omawiamy zabieg.

3 min read
ile trwa wszczepienie implantu

Chciałbyś mieć piękne, równe i białe zęby, ale twoje naturalne nie są do uratowania? Chciałbyś mieć piękny uśmiech rodem z amerykańskich filmów? Nie musisz się chować za chustką lub maseczką z powodu brzydkich zębów. Możesz mieć piękne, równe i białe uzębienie w ciągu kilku miesięcy. Jest to możliwe dzięki wszczepieniu implantów.

Kiedy wstawiać implant zęba?

Implant zęba można wstawić od razu po jego usunięciu, utraceniu. Najlepiej zrobić to w ciągu od jednego do maksymalnie czterech miesięcy. W przeciwnym razie kość zanika i implantacja zęba będzie utrudniona, co przekłada się na długość i koszty leczenia. Zatem po ekstrakcji zęba nie należy zwlekać, lecz jak najszybciej poddać się leczeniu protetycznemu. Im szybciej, tym korzystniej dla człowieka i jego portfela. Lecz powstaje pytanie ile trwa wszczepienie implantu?

Rodzaje implantów zębowych

Rodzajów implantów jest sporo. Z uwagi na czas użytkowania, implanty dzieli się na czasowe lub stałe. Biorąc pod uwagę miejsce wszczepienia, wyróżnia się następujące rodzaje implantów: podkostne lub śródkostne.

Ile trwa wszczepienie implantu zęba?

Wszczepianie implantu nie jest zabiegiem ani szybkim, ani prostym. Nie da się tego załatwić w trakcie jednej wizyty. By zabieg był skuteczny, a osiągnięty efekt był zadowalający dla pacjenta, musi upłynąć trochę czasu. Ile? To zależy od czasu gojenia ran, ilości wszczepionych implantów oraz długości osteointegracji implantu z kością.

Szacuje się, że leczenie dolnych zębów trwa około czterech miesięcy, górnych około siedem miesięcy, zaś leczenie wraz z rekonstrukcją kości trwać może nawet do półtora roku. Mimo, że leczenie trwa dość długo, to warto poczekać, gdyż efekt po leczeniu jest trwały i długookresowy.

Leczenie za pomocą wszczepiania implantu dzieli się na dwa etapy. Pierwszym etapem jest część chirurgiczna, drugim część protetyczna. Etap chirurgiczny obejmuje usunięcie chorych zębów, pozostałości po zębach zjedzonych próchnicą wraz z korzeniami.

Po zabiegu usunięcia zbędnego uzębienia i ubytków należy poczekać na zagojenie się ran. Po wygojeniu dziąseł następuje procedura wszczepianie implantu. Sama procedura wszczepiania trwa krótko – od półgodziny do dwóch godzin w zależności od ilości wszczepionych implantów.

Należy pamiętać, że po wszczepieniu implantów następuje proces osteointegracji, czyli proces zrastania się implantu z kością. Może to trwać od trzech do nawet sześciu miesięcy w zależności od umiejscowienia implantu. Na górnej szczęce proces ten jest dłuższy niż w dolnej, jest to spowodowane różnicą w strukturze kości i tkanek.

Po wstępnym zagojeniu wkręca się tak zwane śruby gojące, na których po koło 2 tygodniach zakłada się implanty. Implanty potrzebują czasu by się ułożyć, trwa to zazwyczaj od czterech do nawet sześciu tygodni.

Wszczepienie implantu – koszt zabiegu

Wszczepianie implantu jest zabiegiem bardzo drogim, dużo bardziej kosztowniejszym, aniżeli założenie zwykłej protezy częściowej lub całkowitej. Koszt założenia jednego implantu wraz z wizytami przygotowującymi to wydatek rzędu od 4 tysięcy złotych do nawet 5500 złotych.