5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Co jeść po wszczepieniu implantu?

3 min read
co jeść po wszczepieniu implantu

Implanty zębów zakłada się, by ukryć braki w uzębieniu. Odpowiednio dobrane, nie różnią się od sąsiadujących zębów. Z implantami pacjent może znowu cieszyć się pełnym uzębieniem. Lecz powstaje pytanie co jeść po wszczepieniu implantu?

Kiedy zakłada się implant?

Wszczepienie implantu możliwe jest zaraz po usunięciu zęba. Bardzo często jednak taki zabieg przeprowadza się później. Jest to dość poważny zabieg stomatologiczny, polegający na wszczepieniu w dziąsło podstawy implantu, czyli specjalnej śruby. W nią – po upływie wielu tygodni – wstawia się uzupełnienie protetyczne.

Wszczepienie implantu – etapy zabiegu

Wszczepienie implantu wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej stomatolog wszczepia w dziąsło podstawę implantu czyli śrubę. Wymaga to nacięcia dziąsła lub wwiercenia się w nie. Taki zabieg zawsze jest przeprowadzany w znieczuleniu, często ogólnym.

Taka zamknięta śruba powinna zostać w dziąśle przez kilka tygodni, do czasu zrośnięcia się implantu z dziąsłem. Możliwa jest inna opcja – zamiast zamkniętej śruby, stomatolog wkręca w nią czasowe wypełnienie protetyczne.

W pierwszym okresie po wszczepieniu implantu może pojawić się zaczerwienienie i opuchlizna dziąsła. Jest to całkowicie normalne.

Gdy te objawy już miną, stomatolog otwiera implant i wkręca w niego tak zwaną śrubę gojącą. Oddziałuje ona na okoliczne tkanki, przyspieszając całkowite wygojenie. Pomaga też w modelowaniu dziąsła. Jest to bardzo ważne, by nadać mu odpowiedni kształt.

Czas gojenia dziąsła może wynieść nawet kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie dentysta może wykręcić śrubę gojącą i wkręcić wcześniej przygotowane wypełnienie protetyczne czyli sztuczny ząb.

Jedzenie po wszczepieniu implantu

Co jeść po wszczepieniu implantu? Przez dwie godziny od wszczepienia implantu nie wolno jeść niczego. W pierwszych dwóch dobach od wszczepienia implantu, nie wolno jeść niczego gorącego, pić alkoholu ani palić papierosów. Wskazane jest też unikanie płukania jamy ustnej płynami do jej higieny.

W czasie gojenia się rany, zabronione jest nagryzanie zębami w okolicach rany jakichkolwiek twardych pokarmów i żucie gumy. Bardzo ostrożnie trzeba tez myć zęby – najlepiej używać do tego celu szczoteczki z miękkim włosiem.

Niewskazane jest także jedzenie ostrych pokarmów, może to bowiem prowadzić nie tylko do podrażnień rany ale i problemów w jej gojeniu. Wskazane też jest powstrzymanie się od produktów mlecznych i napojów gazowanych. Warto przestrzegać tych zaleceń, bowiem są one konieczne, by proces gojenia rany przebiegał prawidłowo.

Warto pamiętać, że wszczepienie implantu jest poważną interwencją chirurgiczną. Nieodpowiednie postępowanie po wszczepieniu implantu, może prowadzić do stanów zapalnych dziąsła.

Zdarza się, że komplikacje są na tyle poważne, iż wymagają pomocy stomatologa. Stany zapalne mogą też doprowadzić do konieczności zażywania antybiotyków.

Gojenie rany trwa nawet kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie dentysta może wkręcić w implant wypełnienie protetyczne czyli sztuczny ząb.

Zawsze jest on wykonywany na indywidualne zamówienie. Jego kształt i kolor są tak dobrane, by sztuczny ząb nie różnił się od sąsiadujących z nim zdrowych zębów. Wstawienie wypełnienia protetycznego, można uznać za zakończenie procesu wstawiania implantu. Po tym czasie można już jeść normalnie.