28 lutego 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czym wybielać zęby?

3 min read
czym wybielać zęby

Czym-wybielac-zeby

W czasach teraźniejszych stomatologia estetyczna zyskuje bardzo na popularności, a wybielanie zębów staje się bardzo powszechną opcją. Lecz często słyszymy pytanie czym wybielać zęby?Zabieg ten jest elementem codziennych praktyk lekarzy dentystów, a ponadto sporo osób decyduje się na stosowanie dostępnych środków, które mają rozjaśnić zęby. Mowa tu o pastach, płukankach lub gumach do żucia.

Wybielanie zębów – w jakim celu się je robi?

Wybielanie zębów ma przede wszystkim walor estetyczny, ponieważ każdy z nas chciałby mieć piękny i biały uśmiech. Warto jednak wspomnieć, dlaczego nasze zęby nie są naturalnie białe. Przebarwienia zębów wynikają przede wszystkim z nagromadzenia wszelkich barwników zarówno na powierzchni szkliwa, ale też wewnątrz tkanki twardej zęba.

Przeważnie są one efektem istniejącej choroby ogólnej. Można tu wymienić choroby genetyczne, schorzenie trzustki, zaburzenie hormonalne, a nawet choroby krwi. Najczęściej spotykanym czynnikiem mającym wpływ na zmianę barwy zębów są czynniki dietetyczne oraz te związane ze sposobem naszego życia.

Produkty codziennej diety, które mocno przyczyniają się do przebarwienia zębów, to przede wszystkim kawy, herbaty, soki, wina oraz niektóre zioła. Na niekorzystną barwę zęba ma wpływ również palenie papierosów.

Sposoby na wybielanie zębów

Czym wybielać zęby? Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą wybielania zębów jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Środki, które można kupić w drogeriach czy aptekach, są dość skuteczne, lecz jedynie po wcześniejszym oczyszczeniu zębów przez lekarza stomatologii.

Najlepiej stosować je do podtrzymywania efektu po wcześniejszym wybielaniu szkliwa przez dentystę albo do delikatnego rozjaśnienia zębów. Istnieją dwie bazowe techniki służące do wybielenia zębów. Technika „in office” oraz wybielanie nakładkowe.

Kiedy zdecydować się na wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie są zadowolone z prezencji swojego uśmiechu. Jednak takowy zabieg nie jest przeznaczony dla każdej osoby. Wybielanie zębów wykonuje się przeważnie w przypadku pełnoletnich pacjentów.

Ciąża, a także okres karmienia piersią także wyklucza taką możliwość. Do kolejnych przeciwskazań zaliczyć można chorobę parkinsona, przyzębia, padaczkę, a ponadto alergie na wykorzystywany preparat służący do wybielania zębów.

Cena takich zabiegów waha się od 1000zł wzwyż i zależy ona od sposobu zabiegu, naszej kondycji zębów, a także od wykorzystywanych materiałów wybielających. Przed zabiegiem wybielania zębów wszelkie nasze ubytki muszą być wyleczone, a kamień nazębny trzeba usunąć podczas skalingu.

Zęby martwe także nadają się do wybielenia, ale dentysta musie najpierw mieć pewność, czy leczenie odbywało się w stosowny sposób. Niektórzy będą korzystać z domowych sposobów na wybielanie zębów. Takowe metody nie są jednak bardzo skuteczne i często dają krótkotrwały efekt, w przeciwieństwie do wybielania zębów u stomatologa.

Użycie zwykłych past rozjaśniających zęby może tylko minimalnie zmienić ich barwę, ale na pewno nie usunie wszystkich przebarwień i plam. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie czym wybielać zęby w naszym artykule.