Ile może boleć ząb po leczeniu kanałowym?
Leczenie kanałowe jest niezbędne w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba z powodu długo nieleczonej próchnicy. Dawniej był to bardzo bolesny zabieg, ale obecnie rozwój technologii sprawił, że wykonywany jest on przy skutecznym znieczuleniu miejscowym. Niektórzy zadają sobie jednak pytanie ile może boleć ząb po leczeniu kanałowym?
Należy pamiętać, że warto walczyć o każdy ząb, dlatego jeżeli lekarz stomatolog mówi, że jest jeszcze szansa to trzeba w to wierzyć. Braki w uzębieniu wyglądają nie tylko źle pod względem estetycznym, ale są również niebezpieczne dla zdrowia. Z upływem czasu mogą doprowadzić do deformacji twarzy.
Wskazania do leczenia kanałowego
Zmiany próchnicze, które nie są leczone, przenikają do coraz głębszych warstw zęba. Początkowo atakowana jest zębina, a później bakterie docierają do miazgi, gdzie się rozmnażają i wywołują stan zapalny. Bardzo silny ból może wskazywać na ostre zapalenie i nasila się z reguły podczas picia gorących lub zimnych napojów.
Nagła zmiana pozycji również może wywołać dyskomfort, dlatego od razu po pojawieniu się przytoczonych objawów, warto skontaktować się z dentystą. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, to może dojść do martwicy zęba, a w skrajnych przypadkach pojawi się nawet zgorzel zęba.
Później ból jest tak dokuczliwy, że pojawia się podczas lekkiego dotknięcia językiem. Jeżeli zapalenie ozębnej nie będzie leczone to można bardzo szybko doprowadzić do zapalenia okostnej.
Z czasem ból staje się nie do zniesienia i jedynym wyjściem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Leczenie kanałowe – etapy zabiegu
Pierwsze co powinien zrobić lekarz stomatolog to RTG zęba. Prześwietlenie umożliwi lepszą ocenę sytuacji oraz ustalenie odpowiedniego planu leczenia. Jeżeli uszkodzenia nie są duże to istnieje jeszcze szansa, że zęba uda się uratować.
Obecnie leczenie kanałowe wykonuje się całkowicie bezboleśnie przy znieczuleniu miejscowym na jednej wizycie. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją pewne przeciwwskazania do leczenia kanałowego. Przede wszystkim nie może być przeprowadzone u osób chorych na hemofilie.
Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży to powinny się o to zapytać swojego ginekologa. Żeby przeprowadzić komfortowe i bezbolesne leczenie, konieczne jest użycie silnego znieczulenia miejscowego. Cały zabieg wykonywany jest pod mikroskopem, żeby zapewnić jak największą precyzję.
Takie rozwiązanie sprawia, że można dokładnie oczyścić wszystkie kanały zębowe z bakterii. Po oczyszczeniu kanałów trzeba je zamknąć materiałem wypełniającym, którym jest biokompatybilna gutaperka.
Czy leczenie kanałowe boli?
Pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu, ponieważ stosowane jest bardzo silne znieczulenie miejscowe. To znaczy, że pytanie ile może boleć ząb po leczeniu kanałowym zostało rozwiązane. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ząb nie ma już też unerwienia, więc impulsy bólowe nie mają prawa się pojawić. Nie można zwlekać z wizytą u dentysty, ponieważ można doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.
Im szybciej udasz się do stomatologa, tym większa szansa, że szybko pozbędziesz się bólu. Dawniej leczenie kanałowe było niezwykle czasochłonne i zajmowało kilka wizyt.
Obecnie cały zabieg można przeprowadzić na jednej wizycie.