5 grudnia 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czy fluoryzacja w szkole jest obowiązkowa?

3 min read
czy fluoryzacja w szkole jest obowiązkowa

Regularna higiena jamy ustnej oraz kontrolne wizyty stomatologiczne to bardzo ważne aspekty, które już od najmłodszych lat pozwalają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Według badań już nawet połowa dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym zmaga się z nadwrażliwością zębów oraz próchnicą. Pojawia się zatem pytanie czy fluoryzacja w szkole jest obowiązkowa?

W związku z tak niepokojącymi danymi wiele szkół podstawowych zachęca do korzystania z darmowych zabiegów fluoryzacji, które coraz częściej organizuje na terenie placówek – są one refundowane są przez NFZ.

Fluoryzacja – na czym polega?

Fluoryzacja to zabieg zupełnie nie inwazyjny, bezbolesny i bezpieczny dla każdego. W jego trakcie używa się jedynie żeli, lakierów lub pianek, które w swoim składnie mają bardzo wysokie stężenie fluorku. Fluoryzacja przeprowadzana jest w gabinetach stomatologicznych przez lekarza stomatologa lub asystenta albo przez odpowiednio przeszkoloną pielęgniarkę podczas zabiegów organizowanych w placówkach szkolnych.

Zabieg ten podzielony jest zwykle na dwa etapy. Pierwszy z nich to dokładne wyczyszczenie zębów z jakichkolwiek zanieczyszczeń, pozostałości jedzenia itp. Oczyszczanie wykonuje się oczywiście za pomocą specjalnej szczoteczki.

Podczas drugiego etapu na zęby zostaje nałożony preparat z wysokim stężeniem fluoru, który przez pewien czas jest dość lepki i może powodować uczucie brudnych zębów.

Czy fluoryzacja jest bezpieczna?

W Internecie krąży wiele pozytywnych, jak i negatywnych opinii o samym zabiegu fluoryzacji. Pojawia się często pytanie: czy fluoryzacja w szkole jest obowiązkowa? Nie istnieją żadne jakiekolwiek dowody, które wskazywałyby na szkodliwe działanie tego typu zabiegu. Przeprowadzono szereg badań laboratoryjnych, z których jasno wynika, że jest to obecnie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na walkę z próchnicą.

Wbrew powszechnym opiniom nawet regularne szczotkowanie, płukanie i nitowanie zębów bez użycia preparatów z dużą zawartością fluoru nie ochroni jamy ustnej przed próchnicą. Niestety rozwija się ona bardzo szybko i z łatwością przenosi się na sąsiadujące zęby.

Fluoryzacja w szkole

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, czy fluoryzacja w szkole jest obowiązkowa – absolutnie nie jest. Oczywiście jest zalecana przez lekarzy stomatologów, ale ostateczna decyzja należy do rodziców. Niemniej jednak istnieje wiele przesłanek, które zachęcają do korzystania tego zabiegu.

Przede wszystkim dziecko, które bierze udział we wspólnym szczotkowaniu zębów wraz z rówieśnikami, nie tylko wyrabia sobie nawyk mycia zębów, ale także pod okiem specjalisty uczy się jak prawidłowo to robić. Odpowiednio przeszkolone pielęgniarki zachęcają i instruują dzieci, które w gronie rówieśników chętnie uczą się prawidłowej higieny jamy ustnej.

Oczywiście poza uczestnictwem dzieci w zabiegach fluoryzacji można też w inny sposób zadbać o odpowiednią dawkę fluorku. Wystarczy urozmaicić dietę dziecka o owoce morza, ryby, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe, herbatę itd.

Doskonale sprawdzą się także pasty i nici dentystyczne z fluorem, choć podczas ich używania należy kontrolować dziecko, by uniknąć nadmiernego połykania pasty.