5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czym usunąć kamień nazębny?

3 min read
czym usunąć kamień nazębny

Zdrowe i białe zęby to wizytówka każdego człowieka. Jednak nie zawsze możemy pochwalić się pięknym uśmiechem. Czasem sen z oczu spędzają nieestetyczne, żółte przebarwienia wywołane kamieniem nazębnym powstałym w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Wtedy pada pytanie: czym usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia w domu czy u dentysty?

W każdym gabinecie stomatologicznym za pomocą metody skalingu pozbędziemy się kamienia nazębnego. Jednak przed wizytą u dentysty możemy wykorzystać domowe sposoby i produkty, które świetnie radzą sobie z nagromadzonym kamieniem nazębnym. Mowa tutaj o pastach wykonanych z sody oczyszczonej, węgla aktywnego czy drożdży. Ich działanie jest na tyle bezpieczne i delikatne, że nie dochodzi do uszkodzenia wrażliwych dziąseł. Na uwagę zasługują także płukanki z szałwii czy wcieranie w zęby raz w tygodniu octu jabłkowego.

Kamień nazębny – skąd się bierze?

Kamień nazębny pojawiający się na szkliwie spowodowany jest niedostateczną higieną jamy ustnej. Pozostałe na zębach resztki jedzenia zalegają na ich powierzchni i są pożywką dla bakterii. W wyniku nieodpowiedniego oczyszczenia zębów osad ten zaczyna twardnieć tworząc trudny do usunięcia kamień nazębny, który najczęściej można zauważyć na zębach trzonowych od strony policzków i na siekaczach od strony języka. Pojawia się zatem pytanie: czym usunąć kamień nazębny jeśli już się pojawi?

Metody walki z kamieniem nazębnym

Najbardziej na gromadzenie się kamienia nazębnego narażone są osoby, które zapominają o prawidłowej higienie jamy ustnej, palą papierosy czy spożywają dużą ilość słodkich przekąsek. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć walkę z kamieniem nazębnym, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się go wykorzystując domowe i skuteczne sposoby. Czym usunąć kamień nazębny, jeśli domowe sposoby zawiodą?

Jeśli kamień nazębny pokrywa nie tylko szkliwo, ale także narasta na dziąsła i wchodzi pod nie powodując stan zapalny, niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dentysta wykorzystując metodę skalingu usunie uporczywie zalegający kamień nazębny. Stosując profesjonalną profilaktykę w walce z kamieniem wykorzystuje się także piaskowanie, polerowanie i fluoryzację.

Ile kosztuje ściągnięcie kamienia z zębów?

Ściągnięcie kamienia z zębów różni się w zależności od lokalizacji i wielkości gabinetu dentystycznego. Ceny za samo usunięcie kamienia metodą skalingu wahają się od 140 zł do nawet 170 zł.

Decydując się na profesjonalne czyszczenie obejmujące skaling, piaskowanie, polerowanie i lakierowanie trzeba przygotować się na wydatek rzędu około 210-350 zł. Można jednak liczyć na atrakcyjne promocje przy skorzystaniu z całego pakietu.

Jeśli zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej (odpowiednie mycie zębów, czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną, płukanie jamy ustnej) będziemy mogli cieszyć się uśmiechem zdrowym i pozbawionym kamienia nazębnego.

Ważne jest także, abyśmy regularnie dokonywali przeglądu dentystycznego, dzięki czemu stomatolog „na czas” zauważy odkładający się kamień nazębny i uwolni od niego nasze zęby i dziąsła.