18 maja 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak często używać irygatora do zębów?

3 min read
Jak często używać irygatora do zębów?

Irygator do zębów w ciągu kilku ostatnich lat stał się jednym z obowiązkowych akcesoriów pomagających zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Problem tylko w tym, że tak naprawdę mało który jego użytkownik wie, jak należy z niego korzystać. Jak często używać irygatora do zębów, a także jak w prawidłowy sposób się nim posługiwać?

Jak prawidłowo używać irygatora do zębów?

Jak czesto uzywac irygatora do zebow? Zanim rozpocznie się analizę tego zagadnienia, warto na samym początku dowiedzieć się, w jaki sposób powinno się go prawidłowo wykorzystywać.
Czym jest irygator? Jest to urządzenie, które wytwarza strumień wody pod dużym ciśnieniem, w efekcie czego możliwe jest usuwanie spomiędzy zębów zabrudzenia, a także płytki nazębnej. Żeby zachować bezpieczeństwo, pamiętać należy o tym, że irygatora trzeba trzymać w pewnej odległości od zębów. Dodatkowo na uwadze trzeba mieć to, aby podczas korzystania z niego pochylić się nieco nad umywalką, co pozwoli uniknąć pochlapania wodą. Podczas mycia zębów usta mogą być zamknięte, a strumień wody należy skierować ku dolnej części zęba, położonej blisko dziąsła i podążać za dziąsłem do kolejnych zębów.
Po około 2 minutach czyszczenia należy wyłączyć irygator, a następnie dokładnie go wypłukać i oczyścić.

Jak często powinno się używać irygatora?

Jak zatem widać, prawidłowe korzystanie z irygatora jest stosunkowo proste i dość szybkie. Wiele osób zapewne zastanawia się teraz, jak często używać irygatora do zębów. Czy zbyt częste korzystanie z niego może powodować ryzyko uszkodzenia zębów? A może wręcz przeciwnie, należy używać go najwięcej, jak się tylko da?
Wiedzieć trzeba, że korzystanie z irygatora nie stwarza żadnego zagrożenia dla zębów, nawet jeśli będzie się go bardzo często wykorzystywało. Dla zapewnienia maksymalnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych najlepiej myć zęby irygatorem po każdym posiłku. Oczywiście mało kto ma na to czas, więc wielu specjalistów zaleca, aby korzystać z niego dwa razy czynnie, czyli rano oraz wieczorem. Używanie irygatora można spokojnie łączyć ze zwykłym myciem zębów, co pozwoli zaoszczędzić czas, a dodatkowo spowoduje jeszcze lepsze efekty w czyszczeniu jamy ustnej.

Czym zastąpić irygator do zębów?

Choć irygator do zębów posiada naprawdę wiele niezwykle ciekawych zalet i dzięki niemu uniknąć można wielu nieprzyjemnych chorób zębów i dziąseł, to jednak nadal są osoby, które dość sceptycznie podchodzą do tego urządzenia. Czy istnieje jakaś inna metoda, którą można zastąpić irygator?
Tak naprawdę jedynym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą korzystać z irygatora, jest nić dentystyczna. Wiedzieć jednak trzeba, że korzystanie z niej nie tylko jest nieco mniej przyjemne i bardziej czasochłonne, lecz dodatkowo wymaga więcej precyzji i uwagi, a co za tym idzie, potencjalnie może stanowić pewne ryzyko dla zębów. Co więcej, nicią dentystyczną nigdy nie uda się osiągnąć tak wysokiej skuteczności w usuwaniu zabrudzenia. Najlepszym więc wyjściem jest skorzystanie z zalet irygatora do zębów.