27 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Porcelanowa korona – co to jest i kiedy jest potrzebna?

3 min read
Porcelanowa korona - co to jest i kiedy jest potrzebna?

Porcelanowa korona to jeden z popularnych sposobów na uzupełnienie uzębienia. Zakłada się ją, gdy ząb nie nadaje się do odbudowy przy pomocy plomby i jest zniszczony. Pod koroną można ukryć też nieestetyczne przebarwienia i kształt zębów.
Poznaj zalety i wady tego rozwiązania oraz sprawdź, na czym polega zabieg wstawiania korony zębowej z porcelany.

Zalety i wady porcelanowej korony na zęby

Porcelanowa korona jest najbardziej popularna spośród wszystkich rozwiązań protetycznych, które oferuje stomatologia. Podyktowane jest to tym, że ma bardzo wiele zalet. Należą do nich m.in.:

  • idealne dopasowanie do pozostałych zębów w szczęce (pod względem wielkości, koloru i kształtu),
  • trwałość (przy odpowiedniej higienie porcelanowa korona może służyć pacjentowi kilkanaście lat)
  • estetyczny wygląd (korony nie żółkną, a gromadzący się na nich kamień i osad można usunąć przy pomocy tradycyjnej higienizacji).

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Dla wielu pacjentów przeszkodę stanowi dość wysoka cena zabiegu. Ponadto – z uwagi na to, że korony wykonane są z twardego materiału – mogą doprowadzać do ścierania się szkliwa z przeciwległych zębów.

Jakie są etapy wykonywania porcelanowej korony?

Wykonanie porcelanowej korony wiąże się przynajmniej z trzema wizytami w gabinecie stomatologa – protetyka.

1. Na pierwszej wizycie stomatolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu – sprawdza, czy ząb wymaga dodatkowego leczenia. Jeśli jest mocno zniszczony, konieczne może być wykonanie sztyftu – podbudowy, na której umieszczona będzie korona. To może wydłużyć czas całej procedury.

2. W czasie drugiej wizyty lekarz przygotowuje ząb do nałożenia korony: szlifuje go, dobiera kolor korony i wykonuje wycisk protetyczny. Na jego podstawie przygotowana zostanie korona. Wtedy też ząb pacjenta zostanie zabezpieczony tymczasową koroną z akrylu. Dzięki temu pacjent nie będzie odczuwał nadwrażliwości, a sam ząb będzie wyglądać estetycznie.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przypomina tradycyjne leczenie. Jeśli jest taka potrzeba, pacjent może skorzystać ze znieczulenia miejscowego. W przypadku zębów martwych nie jest ono konieczne.

3. Najpierw stomatolog sprawdza, czy korona została prawidłowo przygotowana. Jeśli potrzebne są poprawki, pacjent musi umówić się na jeszcze jedną wizytę. Najczęściej jednak, na podstawie prawidłowo wykonanych pomiarów, korona jest idealnie dopasowana do uzębienia.
Stomatolog montuje ją przy pomocy cementu dentystycznego na stałe.

Po nałożeniu korony pacjent nie powinien przez 2 godziny jeść i pić. U niektórych pacjentów po okoronowaniu zębów występuje nadwrażliwość i ból zębów. Dolegliwości te ustępują po kilku dniach.

Ceny porcelanowej korony – ile trzeba zapłacić za taki zabieg

Korona porcelanowa kosztuje około 900-1100 zł. Jeśli wykonywana jest na najtrwalszej podbudowie cyrkonowej może kosztować nawet 1600 zł. Jeśli pacjent utracił ząb lub jego część w wyniku wypadku, może ubiegać się o refundację kosztów zabiegów w ramach NFZ.
Bezpłatnie raz na pięć lat pacjent może wykonać protezę zębową. Ta jednak nie jest tak estetyczna jak korony i znacznie mniej wygodna w użytkowaniu.