27 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Wypadająca plomba – co robić?

3 min read
wypadająca plomba

Jeśli zastanawiasz się, czy stomatologia nie będzie w stanie uporać się z twoim problemem takim jak wypadająca plomba, odpowiadamy – możesz śmiało iść do dentysty, aby rozwiązać swoje problemy. Warto jest skontaktować się ze stomatologiem, gdy zauważasz, że coś u ciebie jest nie tak.

Może to dotyczyć na przykład zmiany koloru zęba, jego bólu, czy też pojawienia się różnych dziwnych wykwitów na powierzchni błony śluzowej czy języka. Niestety, jako ludzie będziemy zmagać się z takimi schorzeniami, dlatego rozsądnie jest jak najszybciej się ich pozbywać. 

Jednym z takich schorzeń, które obejmuje zęby, jest próchnica. Nieleczona próchnica jest wbrew pozorom bardzo groźna, dlatego dbanie o to, aby się nie rozwijała, jest szczególnie ważnym aspektem. Jeśli jednak stanie się, że ubytki próchnicowe pojawią się, nie powinieneś czuć powodu do obaw.

Skutki rozwoju próchnicy można łatwo pożegnać, oczywiście w zależności od etapu – ale przyjmijmy, gdy próchnica jest jeszcze daleko od miazgi, to jej usunięcie jest bardzo proste.

W tym celu stosuje się plomby. Wypadająca plomba to problem osób, które właśnie ją noszą i mogą się zmagać z takim problemem. Jeśli nie wiesz, czym jest wypadająca plomba, to szczerze życzymy ci, abyś się nigdy o tym nie dowiedział! A jeśli już tak będzie, to czym prędzej skontaktuj się ze stomatologiem.

Plomba to przede wszystkim zabezpieczenie dla zęba, tak aby próchnica nadal nie rozwijała się. Ale co z tego, gdy tej plomby nie ma? Trzeba ją jak najszybciej założyć i zabezpieczyć ząb. Najlepiej niech to będzie plomba wykonana w pełni z kompozytu stomatologicznego.

Plomba czarna, a plomba tymczasowa

Wiesz już, jak zareagować, gdy wypadająca plomba nie daje ci spokoju. Teraz zajmiemy się rozróżnieniem, jakie różnice ma plomba tymczasowa względem plomby czarnej. Przede wszystkim, zastosowanie plomby czarnej jest uzasadnione na zakończenie leczenia.

Kiedy już ogniska próchnicy zostały w pełni usunięte, to pacjenci, którzy zdecydują się na plombę amalgamatową, zakładają ją, aby uchronić zęba przed rozwojem próchnicy. Tymczasem plomba tymczasowa jest zakładana jedynie po to, aby zabezpieczyć ząb między kolejnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. 

Temat plomby czarnej jest ciekawy, a ona sama bardzo kontrowersyjna. Pierwsze ryzyko, jaki generuje taka plomba, to możliwość przedostawania się rtęci do organizmu. W składzie plomby amalgamatowej znajduje się rtęć, która niestety może spowodować różne choroby.

Prócz tego, nawet nie licząc samej obecności rtęci, to okazuje się, że taka plomba wcale nie do końca musi spełniać swoją funkcję. Plomba amalgamatowa nie najlepiej łączy się ze szkliwem zęba, co generuje szanse na dalszy rozwój choroby – brak odpowiedniej szczelności to jest bardzo wielki minus i niedogodność.

Jak widzisz, wypadająca plomba może się zdarzyć, gdy zdecydujesz się na wariant, jakim jest plomba czarna. Dlatego może warto zastanowić się nad poszerzeniem budżetu na działania stomatologiczne, by zapewnić sobie bardzo dobrą plombę kompozytową?