5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Przebarwienia zębów przy dziąsłach

4 min read
Przebarwienia zębów przy dziąsłach

Przebarwienia zębów przy dziąsłach to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Wpływa on negatywnie na estetykę uzębienia pacjentów. Okazuje się, że intensywność przebarwień, ich wygląd, a dodatkowo sposób leczenia uzależniony jest w dużej mierze od tego, jaka jest przyczyna powstania takiego stanu. Warto wiedzieć o tym, że przebarwienia zębów przy dziąsłach spowodowane są nie tylko przez czynniki zewnętrzne, ale także wewnętrzne. Trzeba wiedzieć, że różne zmiany w barwie zębach, jak na przykład kropki bądź plamki muszą być szybko skonsultowane z dentystą, co jest bardzo istotne. Co ciekawe, przebarwienia zębów przy dziąsłach spowodowane przez kawę, papierosy bądź jedzenie słodyczy są dość łatwe do eliminacji. W przypadku, kiedy ma się do czynienia ze zmianą koloru po przyjmowaniu niektórych leków bądź przez fluorozę, nie sprawdzają się domowe sposoby na przebarwienia zębów przy dziąsłach.

Przyczyny

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny przebarwień zębów przy dziąsłach. Okazuje się, że palenie papierosów ma duży wpływ na pojawienie się takiego stanu. Bardzo rzadko nałogowy palacz tytoniu ma estetyczne uzębienie. Przeważnie przebarwienia mają kolor żółty, a na ich powierzchni, zwłaszcza przy dziąsłach pojawia się ciemnobrązowy nalot, co jest częstym kłopotem dla ludzi. Spowodowane jest to przez substancje smoliste zawarte w tytoniu. Dostają się one do jamy ustnej człowieka w czasie palenia. Wpływa to negatywni na kolor zębów pacjenta. Warto wiedzieć, że substancje tego typu są w stanie odbarwić nie tylko samo szkliwo, ale ponadto wszelkie wypełnienia zębów. Często też u nałogowych palaczy wybielanie zębów nie przynosi skutku. Żeby można cieszyć się pięknymi, białymi zębami trzeba zrezygnować z palenia tytoniu. W innym wypadku efekt będzie krótkotrwały i nikogo raczej nie zadowoli. Trzeba też wiedzieć, że o kolorze zębów decyduje parę czynników. Najistotniejsza jest grubość szkliwa. Okazuje się, że im cieńsze jest uzębienie, tym jest bardziej żółte. Warto nadmienić, że na odcień zębów można wpłynąć. Do tego celu warto korzystać z past wybielających. Można też zapisać się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, o czym nie każdy pamięta. Najlepiej pójść na nie do renomowanej kliniki stomatologicznej. Dzięki temu efekt powinien być zadowalający, ponieważ stomatologia estetyczna może przynieść świetne rezultaty. Warto trochę powiedzieć o najczęstszych przyczynach powstawiania przebarwień zębów przy dziąsłach. Mowa tutaj przede wszystkim o niewłaściwej higienie jamy ustnej, a ponadto unikaniu wizyt kontrolnych u stomatologa. Trzeba do tego doliczyć także nagromadzony kamień nazębny, a ponadto osad i próchnicę. Niewłaściwa dieta też powoduje powstawanie przebarwień zębów przy dziąsłach. Najgroźniejsze są słodyczy, kawa, herbata, a ponadto czerwone wino. Oprócz tego niektóre warzywa także wpływają niekorzystnie na zęby. Inną przyczyną przebarwień zębów przy dziąsłach jest zażywanie niektórych środków farmakologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o lekach na nadciśnienie oraz antybiotykach. Przebarwienia na zębach pojawiają się przez choroby tarczycy, a także porfirie. Fluoroza też może powodować taki stan.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Wiele osób zastanawia się, jak usuwać przebarwienia na zębach. Okazuje się, że do usuwania przebarwień z zewnętrznej warstwy zęba stosowane są nie tylko środki mechaniczne, ale również wiele innych. Trzeba wiedzieć o tym, że uporczywe przebarwienia powstałe na zębach przy dziąsłach można usunąć jedynie w procesie wybielania. Mowa tutaj o procesie chemicznym, w którym wszelkie przebarwienia zębów przy dziąsłach są usuwane poprzez zastosowanie utleniania. Dodatkowo do wybielania zębów stosowany jest często specjalny środek wybielający. Jest to nadtlenek wodoru. W praktyce zastosowanie go pozwala regulować odcień zębów. Wszystko przez jego stężenie. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przebarwienia zębów mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych środków farmakologicznych. Okazuje się, że negatywnie na kolor szkliwa wpływają antybiotyki z grupy tetracyklin. Powodują one powstawanie żółtych, a także brązowych przebarwień tuż przy dziąśle. Warto podkreślić, że niektóre przebarwienia jest ciężko usunąć poprzez zastosowanie dostępnych sposobów wybielania. Z tego powodu czasami jedynym wyjściem jest umieszczenie licówek maskujących, które są bardzo skuteczne w tej kwestii.

Sposoby u dentysty

Istnieją sprawdzone sposoby walki z przebarwieniami zębów. Najlepiej udać się oczywiście do dobrej kliniki stomatologicznej. Warto zaznaczyć, że powstawaniu przebarwień sprzyja przede wszystkim omijanie profilaktycznych wizyt dentystycznych, na których stomatolog usunie osad, a ponadto kamień nazębny. W ten sposób powierzchnia zębów pacjenta zostanie odpowiednio wygładzona. Ponadto barwiącym związkom o wiele trudniej jest przykleić się do zębów. Dlatego higienizacja zębów w renomowanym gabinecie stomatologicznym jest bardzo istotna. Dzięki niej można zniwelować wiele przebarwień zębów przy dziąsłach.