5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak leczyć zapalenie tkanek okołowierzchołkowych?

3 min read
jak leczyć zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

W obecnych czasach wiele osób zmaga się z takim problemem zdrowotnym jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z podstawowymi informacjami i odpowiedzią na pytanie jak leczyć zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Czym są tkanki okołowierzchołkowe?

Tkanki okołowierzchołkowe znajdują się w jamie ustnej. Są to wszystkie tkanki, które w bezpośredni sposób otaczają korzeń zęba. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ozębną, ale także cement korzeniowy i kości wyrostka zębodołowego szczęki oraz część zębodołową żuchwy.

Są one umieszczone w kości. Zmiany okołowierzchołkowe mogą być ostre, przewlekłe lub zaostrzone. Zapalenie ostre najczęściej występuje pod postacią zapalenia surowiczego oraz ropnego. Zapalenia przewlekłe to dość często występujący problem zdrowotny.

Wśród nich można wyróżnić takie stany chorobowe jak zapalenie włókniste, ziarninowe, a także zapalenia ropne oraz torbiele okołowierzchołkowe. Przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych o charakterze ostrym nie dzieli się na inne schorzenia.

Tkanka okołowierzchołkowa z całą pewnością stanowi ważny element jamy ustnej, dlatego warto dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – przyczyny

Jak leczyć zapalenie tkanek okołowierzchołkowych? Ogółem zapalenie tkanek okołowierzchołkowych uznawane jest za proces patologiczny. Taka sytuacja może być spowodowana wieloma zróżnicowanymi czynnikami. Wśród nich wymienia się zarówno czynniki pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Najczęściej występujące przyczyny wewnątrzpochodne to działanie bakterii, alergii, a także różnego rodzaju czynników mechanicznych, chemicznych oraz termicznych. Natomiast przyczyny wewnątrzpochodne nie występują dość często. Jednak mogą się pojawić na przykład w przebiegu wszelkich ogólnoustrojowych chorób zakaźnych, takich jak na przykład posocznica.

Wśród najczęściej występujących przyczyn zapalenia tkanek okołowierzchołkowych można wyróżnić przyczyny bakteryjne, które prowadzą do zapalenia kieszonki zębowej. W tym przypadku bakterie atakują tkanki zęba i prowadzą do ich zmian chorobowych.

Jeśli zapalenie zęba postępuje to może dojść również do zapalenia miazgi i jej martwicy. Z miazgi bakterie mogą w łatwy sposób dotrzeć do tkanek okołowierzchołkowych i wywołać ich stan chorobowy.

Leczenie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych

Najczęściej leczenie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych polega na leczeniu kanałowym zęba. Proces ten uwzględnia dość obfite płukanie kanałów, a także odpowiednią odbudowę tkanek zęba. Jednak zdarzają się przypadki, w których zapalenie tkanek okołowierzchołkowych jest dość zaawansowane.

W tym przypadku nie jest możliwe skuteczne wygojenie istniejących tkanek i polecana jest ekstrakcja zęba, czyli jego wyrwanie. W przypadku takiego stanu chorobowego jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych możliwe jest również leczenie antybiotykiem, jeśli ogólny stan pacjenta tego wymaga. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie jak leczyć zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Warto o tym pamiętać, ponieważ po zapaleniu mogą się pojawić dość zróżnicowane powikłania. Dobrze jest ich unikać, jeśli tylko istnieje taka możliwość.