6 grudnia 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Czym płukać usta przy aftach?

Czym płukać usta przy aftach

Każdy kto kiedykolwiek spotkał się z problemem aft, wie jakim to może być utrudnieniem w codziennym życiu. Te niewielkie zmiany, które rozwijają się na tkankach miękkich w jamie ustnej lub u podstawy dziąseł mogą być bardzo bolesne i bezpośrednio utrudniać jedzenia, a nawet mówienie. na . W przeciwieństwie do opryszczki, owrzodzenia takie nie występują na powierzchni warg i nie są zaraźliwe. Większość aft ustępuje również samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Warto skontaktować się z lekarzem lub dentystą, jeśli stan się zaognia, lub trwa zbyt długo. Dokładna przyczyna powstawania nieestetycznych aft pozostaje niejasna, chociaż naukowcy podejrzewają, że to cała kombinacja czynników przyczynia się do ich pojawienia. Wymienia się tutaj niedobór witaminy B12, nadwrażliwość na kwaśne lub pikantne potrawy, zmiany hormonalne podczas menstruacji (w przypadku kobiet), a nawet nadmierny stres. Szczęśliwie istnieją domowe sposoby na afty, takie jak płukanie ust różnymi preparatami dostępnymi powszechnie. Zobaczmy zatem czym płukać usta przy aftach?

Osolona woda

Klasycznym sposobem wydaje się w tym wypadku płukanie jamy ustnej za pomocą osolonej wody. Od dawna wiadomo, że płyn do płukania ust na bazie słonej wody jest przydatny z wielu różnych powodów. To świetna opcja dla każdego, kto ma ból gardła, rany dziąseł lub niedawno przeszedł zabiegi stomatologiczne. Nie zastępuje nowoczesnej higieny jamy ustnej, ale jest stosowany jako środek wspomagający zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już starożytne papirusy dowodzą, iż woda taka znajdowała się w asortymencie egipskich aptekarzy.

Sama osolona woda zwiększa równowagę PH w jamie ustnej, tworząc środowisko alkaliczne, w którym bakterie muszą toczyć walkę o przetrwanie. Wystarczająco częste używanie takiej płukanki może zatem znacznie utrudnić rozmnażanie się bakterii. Stosowanie soli wspomaga również gojenie, a słona woda to roztwór izotoniczny, co oznacza, że ​​zawiera te same sole i minerały, które nasz organizm posiada w równych stężeniach. Z tego powodu nie podrażnia błon śluzowych, jak może to zrobić leczniczy płyn do płukania ust, dlatego wielu stomatologów w odpowiedzi na pytanie „czym płukać usta przy aftach” zaleca go jako łagodny środek wspomagający gojenie. Poza tym niezwykle łatwo jest zrobić osobiste płukanki do ust na bazie słonej wody. Wystarczy dodaj 1/2 łyżeczki soli do filiżanki ciepłej wody. Usta płukać należy kilka razy dziennie.

Olejek goździkowy

Następny na naszej liście odpowiadającej na pytania czym płukać usta przy aftach, jest nieśmiertelny olejek goździkowy. Również i ten specyfik cieszy się dobrą renoma od wielu wieków. Używany jest ze względu na jego zdolność do łagodzenia bólu zębów, poprawy ogólnego stanu zdrowia zębów oraz jego właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. To nie tylko świetny sposób na zdrowie jamy ustnej, ale może być także używany do czyszczenia, jako środek odstraszający owady, łagodzący rozstrój żołądka i łagodzący ból mięśni. Zaiste, cudowne lekarstwo!

Należy natomiast powstrzymać się od używania olejku goździkowego u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Można spróbować rozcieńczyć wówczas płukankę używając mniejszej ilości olejku, ale wskazane jest zastąpienie goździków olejkiem eterycznym z mięty pieprzowej. Dlaczego? Zbyt duża ilość manganu zawartego w przyprawie może toksycznie wpłynąć na młody organizm dziecka, albo płód w łonie matki.

Olej kokosowy

To kolejne starożytne remedium na schorzenia w jamie ustnej. Wyciągi z kokosa w indyjskim sanskrycie określany jest jako lekarstwo zaspokajające wszystkie życiowe potrzeby. W swoich mądrych księgach Hindusi zapisali, że płukanie ust olejem aktywuje enzymy zawarte w ślinie, które z kolei pochłaniają toksyny, usuwane z ciała człowieka za pomocą języka. Nic zatem dziwnego, że olej kokosowy pojawia się także jako odpowiedź na pytanie – czym płukać usta przy aftach? Nie tylko bowiem odświeża oddech, ale działa też przeciwbakteryjnie. Posiada również korzystny profil kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu laurynowego, który wspomaga układ immunologiczny organizmu człowieka i ma duże właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Nie trzeba chyba dodawać, że najlepszym wyborem będzie olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, ze względu na przyjemny smak.

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym jest też łatwe. Wystarczy nabrać jedną łyżkę oleju kokosowego, rozpuścić go w ustach i ssać przez około 15 minut, dbając o dokładne rozprowadzenie po całej jamie ustnej. Później wypluwamy olej i płuczemy usta wodą. Zaleca się także, aby zabieg taki przeprowadzać rano i na czczo. Olej ten jest ostatnio na celowniku badaczy i można się spodziewać, że pojawi się więcej publikacji naukowych doceniających jego naturalne właściwości.

Ocet z cydru jabłkowego

Jeżeli nadal nie wiesz czym płukać usta przy aftach, to może zainteresuje Cię jeszcze jedna propozycja. Chodzi mianowicie o ocet z cydru jabłkowego. Używanie sztucznego płynu do płukania jamy ustnej ma to do siebie, że po prostu zabija wszystkie bakterie w jamie ustnej. To nie jest dobra rzecz, gdyż są drobnoustroje, które potrafią wykonywać także pozytywną robotę. Ocet jabłkowy używany jako płyn do płukania ust zabija tylko złe bakterie w jamie ustnej.

Również i taką płukankę jest bardzo łatwo przygotować. Bierzemy dwie łyżki octu jabłkowego i mieszamy je w jednej szklance czystej wody destylowanej. Aby uzyskać skuteczne wyniki, należy go stosować dwa do trzech razy dziennie. Ocet, dzięki zawartym w nim kwasom, równoważy poziom PH w ustach i zapobiega gromadzeniu się bakterii między zębami i dziąsłami.

Ponieważ afty w jamy ustnej mają wiele różnych przyczyn, nie jest łatwo zapobiec ich wystąpieniu. Dobra higiena jamy ustnej może zapobiec infekcji wirusowej. Prawidłowe mycie zębów dwa razy dziennie, a także używanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej również pomaga w zapobieganiu powstawania aft. Niemniej istotne jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety i unikanie spożywania zbyt dużej ilości kwaśnych i pikantnych pokarmów. Natomiast w odpowiedzi na pytanie czym płukać usta przy aftach, najlepiej zdecydować się na płukanki naturalne, jak te o których pisaliśmy wyżej.