5 lutego 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Periodontologia – co to jest?

2 min read
periodontologia co to jest

Słysząc słowo periodontologia, zapewne wielu z was mogłoby mieć wątpliwości, dotyczące tego, czy faktycznie macie wiedzę dotyczącą stomatologii. Pragniemy jednak przybliżyć wam tę wiedzę, abyście czuli się znacznie lepiej! Sama periodontologia to dziedzina stomatologii skupiająca się skrupulatnym badaniem, profilaktyką i dalszym leczeniem tkanek nazywanych przyzębiem.

Najczęstszą chorobą, która męczy wielu z pacjentów, jest paradontoza, z którą zmaga się nawet 80% populacji świata. Dziś powiemy wam więcej o tym, czym jest przyzębie, jak objawia się jego zapalenie i jak wygląda leczenie periodontologiczne!

Czym jest przyzębie?

Jak już wspomnieliśmy, przedmiotem badań związanych z dziedziną, jaką jest periodontologia, jest przyzębie. Możemy określić je jako struktury, które stabilizują zęby i otrzymują je w odpowiednie pozycji. Przyzębie otacza szyjki zęba i co więcej, izoluje go od czynników obecnych w jamie ustnej, takich jak obecność pokarmów, bodźce ciepłe i zimne czy także bakterie lub enzymy zawarte w ślinie.

Jeżeli przyzębie zostanie naruszone, bądź też wystąpi ryzyko powstania stanów zapalnych, możemy spodziewać się wielu nieprzyjemnych konsekwencji! Stąd też, jeżeli nasze dziąsła, cement zębowy, czy ozębna zostaną naruszone — periodontologia wchodzi tu, aby uratować nasze uzębienie. 

Zapalenie przyzębia

Periodontologia – co to jest? To zapalenie przyzębia to jeden z głównych problemów wynikających z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jeżeli nie będziemy oczyszczać zębów z nagromadzonej płytki nazębnej, to prędzej czy później zmieni się ona w twarde złogi kamienia nazębnego.

Twarde złogi kamienia spowodują, że dziąsła będą stopniowo podrażniane i oddzielenie od szyjki zęba. Takie „przesuwanie” kamienia nazębnego w głąb dziąsła sprawi także ze rozwinie się bardzo niebezpieczny stan zapalny, a korzenie zębów mogą być odsłonięte.

Z czasem zęby mogą stać się rozchwiane i nawet wypaść — oczywiście jeżeli nie zadbamy o to! Periodontologia pozwoli na rozwiązanie tego problemu przy pomocy powszechnie stosowanych rozwiązań!

Leczenie periodontologiczne

Leczenie, jakie oferuje periodontologia pozwala na przeciwzapobieganie rozprzestrzenianiu się kamienia nazębnego. Możliwe sposoby leczenia skupiają się na likwidacji stanów zapalnych dziąseł i usunięciu kamienia. Prócz tradycyjnego skalingu, warto także rozważać szynowanie zębów czy też nawet zabieg operacyjny pokroju kiretażu.

Tak zrealizowane leczenie pozwala na poprawę stabilności zębów i jeżeli będzie to konieczne — odtworzenie poprawnego pokrycia korzeni poprzez tkanki miękkie, czyli dziąsła. Periodontologia to długotrwałe działanie i leczenie zajmuje znacznie więcej czasu niż tradycyjne leczenie zachowawcze.

Nigdy nie uzyskamy szybkiej poprawy stanu chorego pacjenta, lecz warto próbować. A co ważniejsze — nawet jeżeli nie zmagacie się aktualnie z problemami.

More Stories