5 grudnia 2023

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Co to jest skaling zębów i czemu jest wskazany?

2 min read
skaling zębów

Skaling zębów to zabieg, który bezpośrednio łączy się ze wszelkimi chorobami przyzębia. To właśnie kamień nazębny staje się niemalże głównym winowajcą całej sytuacji. Jak można radzić sobie ze skalingiem? Dlaczego jest on ważny? Czy skaling boli? Przekonajmy się w dzisiejszym artykule! Mamy nadzieję, że po jego lekturze zabieg nie będzie już żadną tajemnicą!

Na czym polega skaling zębów?

Skaling zębów to podstawowa metoda usuwania kamienia nazębnego z powierzchni szkliwa i okolic szyjek zębowych. Sam skaling polega na przyłożeniu specjalnej aparatury emitującej ultradźwięki do powierzchni zębów, lecz czasami wykorzystuje się także urządzenia ręczne.

Jak jednak wykonuje się skaling? Otóż jest to stosunkowo prosty zabieg — wystarczy przyłożyć skaler do zębów aż złogi kamienia będą stopniowo pękać a w dalszej kolejności odpadać od ich powierzchni. Sami widzicie — skaling jest nieinwazyjny a jego bolesność zależna jest od indywidualnego pacjenta.

Dlaczego skaling jest ważny?

Skaling zębów mimo swojej niepozorności, jest niezwykle ważnym zabiegiem. Przede wszystkim pozwala on na istotną poprawę estetyki zębów poprzez oczyszczenie ich z nagromadzonych osadów. Nie możecie jednak zapominać o tym, że skaling ma także inne aspekty — zdrowotne. Dlaczego? Otóż wynika to z samej obecności kamienia nazębnego, będącego zmineralizowaną płytką nazębną.

Jeżeli pozostanie on przez dłuższy czas na powierzchni zębów, to obecne w nim bakterie nie tylko zaczną niszczyć poszczególne struktury przyzębia, ale też stopniowo będą odsłaniać one szyjki, a nawet korzenie zębów. To właśnie dlatego zabieg jest tak ważny i to dzięki skalingowi możliwe jest osiągnięcie pożądanych efektów zdrowotnych bez ryzyka utraty zębów!

Czy skaling zębów boli?

Warto odpowiedzieć także na jedno z najważniejszych pytań dotyczących zabiegu, czy jest w jakikolwiek sposób bolesny? Otóż to, czy sam skaling jest bolesny, bądź też w jakikolwiek sposób nieprzyjemny zależne jest od samego pacjenta. Skaling zaliczyliśmy raczej do zabiegów budzących delikatny dyskomfort, przez co istnieje pewne ryzyko, mogące wykluczyć niektórych pacjentów z wykonania skalingu.

Do tejże grupy zaliczymy przede wszystkim kobiety w ciąży i osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca czy rozwiniętym stadium osteoporozy. Należy też pamiętać o tym, że skaling ultradźwiękowy jest odradzany w przypadku gdy w bezpośrednim otoczeniu miejsca wykonania zabiegu znajduje się implant stomatologiczny. Nie bójcie się jednak skalingu!