13 października 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Na czym polega piaskowanie zębów?

na czym polega piaskowanie zebow

Higiena jamy ustnej bywa niezwykle ważnym elementem naszego codziennego życia. Zadaje sobie czasem pytanie na czym polega piaskowanie zębów? Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że jej zaniedbanie może być prawdziwie destrukcyjne dla naszego zdrowia.

Świetnym przykładem może być istota płytki nazębnej (usuwana właśnie przez piaskowanie), która zdaje się niepozornym problemem, jednak jej długotrwałe pozostawienie na powierzchni szkliwa może zaowocować uwapnieniem płytki i rozwojem kamienia nazębnego.

Jakie wskazania powinny wzbudzić w nas podejrzenia dotyczące zabiegu, jakim jest piaskowanie zębów? Jak wygląda piaskowanie? Czy piaskowanie wymaga od nas jakiegoś konkretnego działania tuż po jego zakończeniu? Sprawdźmy to!

Wskazania do piaskowania zębów

Podstawowym wskazaniem do wykonywania zabiegu, jakim jest piaskowanie zębów, jest ponadstandardowe nagromadzenie płytki nazebnej na powierzchni szkliwa. Płytka nazębna to nic innego jak osad o barwie brunatnobrązowej, który zalega na naszych zębach. Co znajdziemy w jej składzie? To dość proste — dominują tam resztki spożywanego pokarmu oraz wszelakie drobnoustroje, takie jak bakterie.

Ich pozostawienie „samemu sobie” jest stosunkowo niebezpiecznym pomysłem. Wraz z niewłaściwą higieną jamy ustnej niezwykle łatwo o zwapnienie płytki nazębnej. Piaskowanie może wam pomóc w rozwiązaniu tego kłopotliwego problemu. Zaufajcie nam — skaling, usuwający kamień nazębny jest znacznie mniej przyjemny niż piaskowanie!

Jak wygląda zabieg piaskowania?

Samo piaskowanie mogłoby się wydawać czymś bolesnym i trudnym do wykonania. Nic bardziej mylnego! Czasem słyszymy od znajomych pytanie na czym polega piaskowanie zębów. Otóż piaskowanie jest bezpieczne dla zdrowia i co najważniejsze — bezbolesne. Jak ono jednak wygląda? Otóż całość skupia się na oczyszczeniu zębów z nagromadzonej płytki nazębnej, poprzez skierowanie na nie strumienia piasku stomatologicznego.

Poprzez jego wysokie ciśnienie, piaskowanie umożliwia polerowanie szkliwa i pozbycie się płytki nazębnej. Oczywiście, cały piasek, jaki wykorzystuje piaskowanie, zostanie odessany przy pomocy ssaka stomatologicznego.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Wasze piaskowanie zębów zostało zakończone — więc czego możecie się spodziewać? Warto przecież omówić jakieś zalecenia, które mogą wam pomóc w łatwiejszym powrocie do normalności. Otóż po wykonaniu zabiegu, jakim jest piaskowanie, możliwe jest wystąpienie pewnej nadwrażliwości zębów.

Nie ma w tym nic dziwnego — szkliwo jest stosunkowo delikatne, a strumień piasku może je uwrażliwić. Aby uniknąć takiej sytuacji, zalecamy wykonać zabieg fluoryzacji — dzięki niemu piaskowanie i jego efekty mogą być łagodniejsze.