18 maja 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Na czym polega skaling poddziąsłowy?

2 min read
skaling-poddziaslowy

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Niestety, nawet dokładne czyszczenie zębów szczoteczką, a także późniejsze nitkowanie, nie jest w stanie zagwarantować idealnej czystości zębów. Dotyczy to przestrzeni, do których powyższe narzędzia nie są w stanie dotrzeć, sprawdź czym jest skaling poddziąsłowy.

Na szczęście, skaling jest obecnie powszechnie stosowanym zabiegiem. Skaling dzieli się na dwa rodzaje – skaling poddziąsłowy i naddziąsłowy. Dowiedz się, czym jest skaling poddziąsłowy, czym różni się od naddziąsłowego i ile kosztuje skaling poddziąsłowy.

Czym jest skaling?

Skaling jest zabiegiem, który służy usunięciu kamienia nazębnego – zarówno z powierzchni korony, jak i tego, który znajduje się w kieszonce dziąsłowej. Do skalingu używa się różnych narzędzi – laser, skaler ręczny, skaler ultradźwiękowy, wiertła typu frez.

Zaleca się, aby skaling wykonywać co około pół roku. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie na zębach odkłada się kamień nazębny. Jest to zależne od diety pacjenta, a także od jego nawyków. Pacjenci, którzy często piją kawę, herbatę lub inne napoje przyspieszające powstawanie kamienia nazębnego, palą tytoń, nie używają nici dentystycznej, powinni wykonywać powyższe zabiegi nieco częściej.

 Skaling poddziąsłowy – co to jest?

Skaling poddziąsłowy należy do grupy stomatologicznych zabiegów chirurgicznych, które prowadzą do usunięcia kamienia nazębnego. Ten skaling obejmuje kieszonki dziąsłowe, które są trudne do oczyszczenia z zastosowaniem wyłącznie podstawowych narzędzi do higieny jamy ustnej. Do skalingu poddziąsłowego wykorzystuje się najczęściej skalery ultradźwiękowe i kirety.

Ten rodzaj skalingu z reguły łączy się ze skalingiem naddziąsłowym. Nie ma przeciwwskazań co to tego, aby podczas jednego zabiegu wykonać dwa rodzaje skalingu. Po zabiegu skalingu często przeprowadza się fluoryzację, która ma na celu m.in. wzmocnienie zęba i jego korzenia.

Ile kosztuje skaling poddziąsłowy?

Kamień nazębny stanowi spory problem, ponieważ jego odkładanie jest nieustanne – pacjent nie jest w stanie sprawić, by kamień nazębny nie odkładał się. Z tego powodu konieczne jest regularne wykonywanie skalingu – zarówno poddziąsłowego, jak i naddziąsłowego – a także piaskowania.

Powyższe zabiegi wykonuje się co około pół roku. Jednorazowa cena skalingu to około 100-150 złotych. Zważając na częstotliwość wykonywania tego zabiegu, nie stanowi to dużego rocznego kosztu, a jest w stanie uchronić nas od powstawania próchnicy i paradontozy, mogących w konsekwencji prowadzić do wypadnięcia zębów.