czw. Kwi 9th, 2020

Czym jest kiretaż otwarty?

2 min read

Rozwój stomatologii otwiera przed pacjentami nowe drogi leczenia. Oznacza to, że coraz więcej chorób podlega leczeniu, przez co pacjenci mogą przez dłuższy czas cieszyć się naturalnymi zębami. Jednym z zabiegów jest kiretaż otwarty – zabieg służący oczyszczeniu kieszonek przyzębnych, w których gromadzi się m.in. kamień nazębny i resztki pokarmu. W zależności od głębokości kieszonek, wyróżnia się kiretaż otwarty i zamknięty.

Dowiedz się, na czym polega kiretaż otwarty i jakie są zalecenia pozabiegowe, aby kiretaż otwarty przyniósł jak najlepszy.

Na czym polega kiretaż otwarty?

Kiretaż otwarty wykonuje się w momencie, gdy kieszonki przyzębne są bardzo głębokie (powyżej 5 mm). Przeprowadzenie tego zabiegu wymaga dużo większej ingerencji stomatologa, niż ma to miejsce w przypadku kiretażu zamkniętego. Kiretaż otwarty wymaga, aby dziąsło zostało nacięte i odsunięte. Z racji stopnia inwazyjności zabiegu, jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Odpowiednio wykonany kiretaż otwarty gwarantuje, że kieszonki przyzębne są dokładnie oczyszczone. Po zabiegu dziąsła są zszywane. Mimo zszycia dziąseł, pacjent przez pewien czas może borykać się z różnymi skutkami ubocznymi danego zabiegu. Nacięte dziąsła powodują dyskomfort i ból, a także nadwrażliwość na zmianę temperatur. Rana pozabiegowa może przez pewien czas krwawić. Zdarzają się również przypadki występowania przebarwień i sińców na policzku lub wardze.

Zalecenia po zabiegu

Kiretaż otwarty niesie za sobą bolesne skutki uboczne, które można neutralizować z zastosowaniem leków przeciwbólowych, z wyłączeniem aspiryny. Stomatolog może również przepisać antybiotyki, które również warto stosować przez czas trwania gojenia. W czasie gojenia zaleca się, aby pacjent nie palił papierosów, a także nie spożywał alkoholu. Warto również wstrzymać się ze spożyciem twardych pokarmów, które mogą spowodować m.in. krwawienie dziąseł, przynajmniej przez tydzień po zabiegu.

Kiretaż otwarty nie wyklucza możliwości wykonywania zabiegów służących jamie ustnej. Na czas gojenia warto jest zmienić szczoteczkę na miękką, najlepiej taką, która jest dedykowana osobom mającym za sobą zabieg chirurgiczny. Nie zaleca się korzystania z nici dentystycznych, które mogą opóźnić gojenie poprzez uszkodzenie szwów. Aby kiretaż otwarty przyniósł odpowiedni efekt, warto jest stosować się do powyższych zaleceń. Stomatolog, który przeprowadzał kiretaż otwarty, dodatkowo przekaże indywidualne zalecenia, dopasowane do sytuacji konkretnego pacjenta.