Czym jest kiretaż otwarty?
2 min readRozwój stomatologii otwiera przed pacjentami nowe drogi leczenia. Oznacza to, że coraz więcej chorób podlega leczeniu, przez co pacjenci mogą przez dłuższy czas cieszyć się naturalnymi zębami. Jednym z zabiegów jest kiretaż otwarty – zabieg służący oczyszczeniu kieszonek przyzębnych, w których gromadzi się m.in. kamień nazębny i resztki pokarmu. W zależności od głębokości kieszonek, wyróżnia się kiretaż otwarty i zamknięty.
Dowiedz się, czym jest zabieg i jakie są zalecenia pozabiegowe.
Na czym polega kiretaż otwarty?
Kiretaż otwarty wykonuje się w momencie, gdy kieszonki przyzębne są bardzo głębokie (powyżej 5 mm). Przeprowadzenie tego zabiegu wymaga dużo większej ingerencji stomatologa, niż ma to miejsce w przypadku kiretażu zamkniętego. Zabieg wymaga, aby dziąsło zostało nacięte i odsunięte. Z racji stopnia inwazyjności zabiegu, jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Odpowiednio wykonany zabieg gwarantuje, że kieszonki przyzębne są dokładnie oczyszczone. Po zabiegu dziąsła są zszywane. Mimo zszycia dziąseł, pacjent przez pewien czas może borykać się z różnymi skutkami ubocznymi danego zabiegu. Nacięte dziąsła powodują dyskomfort i ból, a także nadwrażliwość na zmianę temperatur. Rana pozabiegowa może przez pewien czas krwawić. Zdarzają się również przypadki występowania przebarwień i sińców na policzku lub wardze.
Zalecenia po zabiegu
Kiretaż otwarty niesie za sobą bolesne skutki uboczne, które można neutralizować z zastosowaniem leków przeciwbólowych, z wyłączeniem aspiryny. Stomatolog może również przepisać antybiotyki, które również warto stosować przez czas trwania gojenia. W czasie gojenia zaleca się, aby pacjent nie palił papierosów, a także nie spożywał alkoholu. Warto również wstrzymać się ze spożyciem twardych pokarmów, które mogą spowodować m.in. krwawienie dziąseł, przynajmniej przez tydzień po zabiegu.
Nie wyklucza on możliwości wykonywania zabiegów służących jamie ustnej. Na czas gojenia warto jest zmienić szczoteczkę na miękką, najlepiej taką, która jest dedykowana osobom mającym za sobą zabieg chirurgiczny. Nie zaleca się korzystania z nici dentystycznych, które mogą opóźnić gojenie poprzez uszkodzenie szwów. Aby kiretaż otwarty przyniósł odpowiedni efekt, warto jest stosować się do powyższych zaleceń. Stomatolog, który przeprowadzał ten zabieg, dodatkowo przekaże indywidualne zalecenia, dopasowane do sytuacji konkretnego pacjenta.