14 czerwca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Rodzaje koron protetycznych

2 min read
rodzaje-koron-protetycznych

Korony protetyczne stanowią świetne rozwiązanie w momencie, gdy pacjent boryka się z częściową lub całkowitą utratą zęba. Każda korona jest montowana na stałe, co oznacza, że pacjent może korzystać z jej dobrodziejstw przez lata. Stosuje się ją w momencie, gdy ząb lub zęby pacjenta uległy zniszczeniu przez próchnicę, leczenie kanałowe, lub w momencie uszkodzenia mechanicznego, np. złamania.

Korona protetyczna może być wykonana z różnych materiałów. Dlatego istnieją różne rodzaje koron protetycznych. Dowiedz się jakie są rodzaje koron protetycznych, czym wyróżniają się poszczególne korony protetyczne i dlaczego warto jest je zastosować.

Korony metalowe

Metalowe korony protetyczne zębów mają dwie zalety. Przede wszystkim – są bardzo trwałe, przez co mogą służyć pacjentom przez wiele lat. Po drugie, są to jedne z najtańszych koron, dlatego pacjenci, który zależy na możliwie tanim wypełnieniu, mogą zdecydować się właśnie na korony metalowe. Warto jednak zapoznać się z wadami tego rozwiązania.

Korony metalowe, z racji użytego materiału, niestety wyróżniają się na tle pozostałych zębów. Ich szary kolor jest nienaturalny, przez co ten rodzaj koron rzuca się w oczy. Dodatkowo, metal może powodować uczulenia, dlatego przed użyciem korony metalowej warto jest zbadać się pod kątem alergii.

Korony cyrkonowe

Korony protetyczne cyrkonowe posiadają zadowalającą wytrzymałość, a dodatkowo wyglądają bardzo atrakcyjnie. Użyty materiał nie powoduje uczuleń. Ten rodzaj korony charakteryzuje się zmniejszoną przeziernością, przez co uzyskany efekt wizualny wciąż nie jest tak atrakcyjny, jak ma to miejsce w przypadku, przykładowo, koron pełnoceramicznych.

Korony pełnoceramiczne

Pełnoceramiczne korony protetyczne gwarantują świetny poziom estetyki – między innymi za sprawą przezierności. Materiał wykorzystywany do produkcji koron pełnoceramicznych nie powoduje uczulenia. Wadą korony pełnoceramicznej jest jej podatność na uszkodzenia mechaniczne – zdarza się, że korona pełnoceramiczna może pęknąć.

Korony porcelanowe

Wyróżnia się korony protetyczne porcelanowe na podbudowie z metalu, a także na podbudowie z tlenku cyrkonu. Warstwa porcelany gwarantuje wysoki poziom estetyki, a zastosowanie podbudowy przekłada się na zmniejszenie ceny korony.

Korony na podbudowie z metalu

Korony na podbudowie z metalu charakteryzują się zwiększoną elastycznością, która przekłada się na odporność na uszkodzenia mechaniczne. Podbudowa metalowa sprawia, że są one mniej podatne na pękanie. Niestety, podobnie jak w przypadku korony metalowej, podbudowa metalowa może przekładać się na powstanie reakcji alergicznych. Dotyczy to głównie stopów metalu zawierających nikiel.

Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu

Zastosowanie tlenku cyrkonu w koronach porcelanowych przekłada się na szereg zalet. Korony na podbudowie cyrkonowej nie powodują uczuleń, przez co są bezpieczniejsze, niż ich metalowe odpowiedniki. Z uzyskanego efektu wizualnego zadowolona jest zdecydowana większość pacjentów. Minusem tego rodzaju korony jest fakt, że takie korony mają odrobinę większą minimalną grubość względem korony porcelanowej na podbudowie metalowej.