28 lutego 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Zalety mostów protetycznych

2 min read
zalety mostów protetycznych

Most protetyczny stosuje się w momencie, gdy pacjent zmaga się z problemem częściowego bezzębia. Mosty to jedno z rozwiązań protetycznych, które charakteryzuje się szeregiem zalet. Most protetyczny stanowi dobrą alternatywę dla protezy ruchomej, ze względu na zwiększony komfort użytkowania dlatego sprawdź zalety mostów protetycznych. Dowiedz się, czym jest most protetyczny i kiedy dany pacjent może wykorzystać mosty protetyczne.

Czym są mosty protetyczne?

Most jest sposobem na odbudowę brakujących zębów pacjenta. Mosty to metoda, którą można zastosować w momencie, kiedy luka występuje między zębami własnymi pacjenta. Most składa się z filarów i przęsła – dwóch elementów, które mają za zadanie stanowić mocowanie dla mostu, a także dla koron, stanowiących wypełnienie dla brakujących zębów.

Most jest rozwiązaniem mocowanym na stałe, co przekłada się na zwiększony komfort użytkowania względem protezy ruchomej. Mosty protetyczne mocuje się na oszlifowanych zębach pacjenta. Mosty stanowią rozwiązanie w zakresie zarówno estetycznym, jak i wizualnym.

Rodzaje mostów na zęby

Wyróżnia się kilka rodzajów mostów protetycznych. Mosty dzieli się w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Obecnie popularne są m.in. mosty ceramiczne – są one przygotowywane z zastosowaniem metalowej podbudowy. Stomatolodzy stosują także mosty pełnoceramiczne oparte na podbudowie cyrkonowej.

Mosty kompozytowe obecnie zyskują na popularności. Mosty protetyczne kompozytowe wykonuje się m.in. z kompozytu – materiału stosowanego także do produkcji wypełnień lub licówek. Ważną informacją jest, że zastosowanie tego rodzaju mostu nie jest związane z koniecznością szlifowania zębów sąsiadujących. Oznacza to również fakt, iż to rozwiązanie protetyczne jest całkowicie bezbolesne w mocowaniu.

Mosty akrylowe stosuje się jako rozwiązanie tymczasowe. Ten rodzaj mostów wyróżnia się mniejszą trwałością, niż w przypadku innych rodzajów mostów. Jego głównym zadaniem jest ochrona oszlifowanego zęba do dalszego leczenia protetycznego. Używa się je do momentu stworzenia właściwych elementów służących do odbudowy. Jak widać zalety mostów protetycznych są dość obszerne.

Wskazania do założenia mostu na zęby

Uzupełnienie luk w uzębieniu jest konieczne, aby uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych. Braki w uzębieniu mogą spowodować zanik kości w szczęce, przemieszczanie zdrowych zębów, co w konsekwencji doprowadzi do ich wypadnięcia. Mosty powinno traktować się jako jedno z rozwiązań w przypadku częściowego braku uzębienia, zwłaszcza, że mosty są jednym z najwygodniejszych rozwiązań protetycznych na co dzień.