13 lipca 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Jak zamaskować szparę między zębami? Odpowiadamy.

3 min read
jak zamaskować szparę między zębami

Każdy doskonale wie, jak ważne dla wyglądu i estetyki twarzy jest to, jak prezentują się zęby. Niestety ich wygląd nie zawsze jest uzależniony od tego, jak się o nie dba lub jak często się odwiedza dentystę. Dobrym tego przykładem jest przerwa między zębami, czyli tzw.diastema. Jak powstaje ta przypadłość, a przede wszystkim jak zamaskować szparę między zębami? Czy jest na to jakiś skuteczny sposób?

Szpara między zębami — jak powstaje?

Zanim przejdzie się do tego, jak zamaskować szparę między zębami, najpierw warto się dowiedzieć, jakie jest jej źródło powstawania. Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego taka przerwa pomiędzy zębami się pojawia? Czy można się przed nią jakoś uchronić?


Przerwa między zębami, czyli diastema, może mieć dwa powody swojego powstawania. Pierwszy z nich jest całkowicie niezależny dla każdego człowieka i wynika po prostu z wrodzonej urody. Dziedzicząc określonego rodzaju geny i predyspozycje, taka przerwa między zębami tworzy się samoistnie. Uznaje się ją za przypadłość genetyczną, jeśli nie przekracza 2 mm.


Jeśli jednak przerwa między zębami jest większa niż 2 milimetry, wtedy powodem jej powstawania może być np. wada zgryzu, która wymaga interwencji w postaci np. udania się do stomatologa. Przy pomocy odpowiedniego rodzaju narzędzi i metod, możliwe jest zniwelowanie przerwy pomiędzy zębami. Jak to jednak zrobić? Jakie są najlepsze i najpopularniejsze sposoby na to, aby zamaskować taki defekt w uzębieniu?

Sposoby na szparę między zębami, czyli jak zamaskować szparę między zębami

Jak zamaskować szparę między zębami, bez względu na to, jaki jest powód jej powstawania? Wbrew pozorom jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ nie tylko osoby z nieprawidłowym zgryzem mogą nie chcieć mieć takiej przerwy, lecz także i te, które nabyły ją w sposób zupełnie naturalny. Jak to więc wygląda w szczegółach, czyli jak poradzić sobie z tym nieestetycznym problemem?

Podstawowym działaniem, które należy wykonać w celu usunięcia tego problemu, jest udanie się do specjalisty, czyli stomatologa. Tam dokonane zostaną oględziny, a następnie zastosowane będzie odpowiednie leczenie. Jakie może ono przyjąć postacie?

Zdecydowanie najczęściej w takiej sytuacji stosuje się aparat na zęby, który w ciągu kilku tygodni jest w stanie skorygować zgryz i uformować zęby tak, aby prezentowały się one w odpowiedni sposób. Bardzo często niezbędne jest także wykonanie niewielkiego zabiegu chirurgicznego, czyli podcięcia wędzidełka.

Oczywiście przerwa między zębami może mieć różne powody swojego powstawania. Często spowodowane jest to brakiem jednego zęba, czy też nadmiarową ich ilością. Konieczne jest oczywiście w takim wypadku usunięcie zęba lub też zastosowanie implantu.

Jeszcze innym, bardzo często stosowany rozwiązaniem szpary między zębami, jest użycie do tego celu licówek. Dzięki temu, że zostaną one umieszczone na zębach, pomiędzy którymi jest szpara, w sztuczny sposób dojdzie do jej zamknięcia, co oczywiście zamaskuje w bardzo skuteczny sposób problem, bez potrzeby wykonywania poważniejszych i droższych zabiegów.