13 października 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

kiedy leczenie kanałowe jest konieczne

Leczenie kanałowe, zwane fachowo leczeniem endodontycznym, to metoda leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Dochodzi do niego w wyniku zaawansowanej lub źle leczonej próchnicy. Z czasem pojawia się pytanie: kiedy leczenie kanałowe jest konieczne? Poważne urazy zęba także często wymagają leczenia kanałowego. Dowiedz się, jak przebiega proces leczenia i jakie są rokowania związane z leczonym uzębieniem.

Przyczyny leczenia kanałowego

Do wizyty u stomatologa zwykle przyczynia się po prostu ból zęba. Początkowo zaczynają pojawiać się dolegliwości podczas picia zimnych napojów czy jedzenia słodkich przekąsek. Jest to prawdopodobnie początkowy okres zapalenia miazgi zęba. To moment, w którym dentysta jest w stanie wyleczyć ząb, zachowując przy tym jego naturalną żywotność.

W przypadku częstego bólu o różnym nasileniu, który pojawia się podczas jedzenia lub płukania jamy ustnej wodą, a któremu towarzyszy zazwyczaj nieprzyjemny zapach lub nawet gorączka istnieje już niebezpieczeństwo pojawienia się martwicy zęba.

Być może doszło już nawet do stanu zapalnego tkanek otaczających ząb, a dokładniej tych znajdujących się w okolicy wierzchołka korzenia. Odpowiedzialne są za to bakterie beztlenowe, które powodują powstawanie tak zwanej zgorzeli. To moment, kiedy leczenie kanałowe jest konieczne.

Leczenie kanałowe – krok po kroku

Przed podjęciem leczenia kanałowego zęba stomatolog zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów. Dokładniejsze zdjęcie panoramiczne, pozwoli zlokalizować dokładnie chore miejsce i pomoże w diagnozie i wyborze sposobu leczenia.

Lekarz może dokładnie ocenić stopień zaawansowania choroby oraz położenie i kształt kanałów w zębie. Niekiedy musi dokładnie ocenić ilość kanałów zęba, gdyż zdarzają się przypadki, iż na zdjęciu nie widać od razu wszystkich.
Ważną sprawą jest jeszcze ocena, czy martwica jest tylko w zębie, czy zajęła też kość, z której dany ząb wyrasta.

Po tych ustaleniach dentysta może zabrać się już za konkretne leczenie. Otwiera chory ząb i usuwa martwą tkankę zęba, często także z powstałą zgorzelą. Aby zabieg przebiegał bez zakłóceń, wymagane jest zastosowania znieczulenia.

Dla większej dokładności zabiegu stomatolog często korzysta z mikroskopu, dzięki któremu jest w stanie zauważyć wszystkie miejsca wymagające wyczyszczenia i leczenia. Kolejnym krokiem jest przepłukanie kanału, osuszenie go i wypełnienie odpowiednim materiałem.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne, dobrze jest, aby ze względów higienicznych zakończyło się podczas jednej wizyty. Oczywiście jest to zależne od ilości kanałów wymagających leczenia.

Efekt po zabiegu endodontycznym

Ząb po leczeniu endodontycznym nie posiada już unerwienia. Przyczyna bólu została usunięta, jednak przez kilka godzin pacjent może odczuwać jeszcze dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Ząb po leczeniu jest jeszcze bardzo wrażliwy.

Zdarza się, że ten stan utrzymuje się niestety kilka dni. Zaleca się oszczędzać przez pewien czas wyleczony ząb, gdyż jest on jeszcze bardziej podatny na uszkodzenia niż inne zdrowe zęby.

Po zakończeniu leczenia kanałowego dentysta zleca jeszcze jedno zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić efekty swojej pracy i ewentualne powikłania wymagające doleczenia.