Czy leczenie kanałowe jest refundowane?
Leczenie kanałowe jest w najprostszym możliwym ujęciu metodą leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, do której może dojść w wyniku poważniejszych urazów zęba lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Czy leczenie kanałowe jest refundowane? W przypadku, gdy będzie ona zaawansowana, tylko omawiany rodzaj leczenia może uchronić określony ząb przed usunięciem.
Należy mieć świadomość, że osobom dorosłym przysługuje leczenie kanałowe od kła do kła. (3-3). Z refundacji mogą także skorzystać dzieci i młodzież do 18 roku życia, kobiety w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie).
Czym jest leczenie endodontyczne?
Warto wiedzieć, że leczenie kanałowe dla bardzo dużej liczby osób jest jedynym sposobem na to, by uratować chorego zęba. W najprostszym możliwym ujęciu leczenie endodontyczne jest konieczne w momencie, gdy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba.
Jest to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka, która wypełnia zarówno komorę zęba, jak i jego kanały. Godny uwagi jest fakt, że zmienioną chorobowo miazgę trzeba całkowicie usunąć nie tylko z komory, ale również z kanałów zęba. Ponadto podczas zabiegu wnętrze zęba musi być bardzo dokładnie dezynfekowane.
W kolejnym etapie kanały wypełniane są właściwymi materiałami, które nie tylko je uszczelniają, ale również zapobiegają ewentualnemu rozwojowi bakterii. Należy mieć świadomość, że przy stosunkowo małych uszkodzeniach zęba możliwe jest jego odbudowanie przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów kompozytowych.
Z kolei większe ubytki będą wymagały odbudowy protetycznej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że omawianym leczeniem kanałowym zajmuje się dentysta endodonta.
Wskazania do kanałowego leczenia
Warto wiedzieć, że leczenie endodontyczne zalecane jest w przypadku głębokich ubytków próchnicznych, nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, złamania zęba, martwicy miazgi. Stomatolog może zarekomendować leczenie kanałowe również wtedy, gdy pojawią się wskazania protetyczne.
Leczenie endodontyczne wykonywane jest również w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Może także dojść do sytuacji, że pierwsze leczenie kanałowe przez określonego stomatologa zostanie przeprowadzone nieprawidłowo i pojawią się powikłania. Na koniec pojawia się jednak pytanie czy leczenie kanałowe jest refundowane?
Jakie zabiegi stomatologiczne są refundowane?
Czy leczenie kanałowe jest refundowane? Należy mieć świadomość, że w ramach leczenia stomatologicznego refundowane są świadczenia chirurgii stomatologicznej, ogólnostomatologiczne, pomocy doraźnej, protetyki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w ramach gwarantowanych świadczeń stomatolog będzie także gwarantował pacjentom bezpłatne badania diagnostyczne.
Godny uwagi jest również fakt, że osobom, które zgłoszą się do lekarza z bólem, świadczenia będą udzielone w dniu zgłoszenia. Warto wiedzieć, że w ramach wspomnianych gwarantowanych świadczeń pacjentom będą przysługiwały kontrolne badania lekarskie, znieczulenia do zabiegów, leczenie endodontyczne zębów przednich w przypadku osób dorosłych, a także wszystkich zębów u kobiet w ciąży i połogu oraz dzieci. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie czy leczenie kanałowe jest refundowane.