Protezy szkieletowe – charakterystyka
Protezy szkieletowe są rozwiązaniem protetycznym, które stosuje się u pacjentów z brakami w ilości zębów. Proteza szkieletowa pozwala na kosmetyczne i funkcjonalne zrekonstruowanie brakujących zębów. Ten rodzaj rozwiązania protetycznego ma wielu zwolenników, którzy cenią efekt, który oferuje proteza szkieletowa. Dowiedz się, czym jest proteza szkieletowa i w jakich przypadkach warto jest ją zastosować.
Właściwości protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa jest rozwiązaniem, które umieszcza się w jamie ustnej, celem odbudowy utraconych zębów na skutek różnych powodów. Do jej zamocowania używa się różnych rozwiązań – proteza szkieletowa może być zamocowana na klamrach, można także zastosować wariant niewymagający mocowania (tzw. metoda bezklamrowa).
Zastosowanie protezy szkieletowej
Zarówno górna, jak i dolna linia zębów pozwala na to, aby proteza szkieletowa została użyta. Proteza szkieletowa sprawdzi się zarówno u pacjentów, którym zależy głównie na estetycznym efekcie, jak i tym, którzy chcą przywrócić funkcjonalność szczęki. Protezy stanowią bardzo dobre wypełnienie miejsc, w których występują ubytki – oferują zadowalający efekt.
Zastosowanie protezy szkieletowe sprawia również, że wszelkie negatywne procesy zachodzące podczas posiadania częściowego lub całkowitego bezzębia zostają zatrzymane. Dlatego warto jest zastosować protezę szkieletową, choćby po to, by uchronić się od zaniku tkanki kostnej w szczęce.
Jak zrobiona jest proteza szkieletowa?
Akryl i metal są materiałami, z którego wykonana jest proteza szkieletowa. Z akrylu tworzy się większość protezy, natomiast metal jest wykorzystywany celem stworzenia mocowania dla protezy. Klamry, które wykorzystuje się do mocowania protezy, można zastąpić innym rozwiązaniem – na przykład zatrzaskami lub teleskopami.
Paradontoza nie stanowi przeciwwskazania, by zastosować protezę szkieletową, jednak konieczne jest wówczas zastosowanie tzw. szynoprotez, które potrafią spowolnić lub wyeliminować problem wypadania zębów z powodu paradontozy.
Ile kosztuje proteza szkieletowa?
Protezy szkieletowe mają zróżnicowaną cenę – nie da się określić sztywnej ceny dla tego rozwiązania protetycznego. Istnieje bardzo dużo zmiennych, wpływających na cenę – obejmowany obszar przez protezę, jakość protezy, marża stomatologa. Niektóre protezy są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jeśli jednak proteza nie będzie spełniać określonych wymagań, pokrycie kosztu protezy będzie wymagało minimum 500 zł z budżetu pacjenta.