21 listopada 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Ropne zapalenie zęba – jak leczyć?

ropne zapalenie zęba - jak leczyć

Ropne zapalenie zęba jest ostrym stanem zapalnym występującym w okolicach wierzchołka korzenia zęba. Potocznie jest to również określane jako ropień zęba i dosyć ciężko jest to wyleczyć, dlatego dużo osób zadaje sobie pytanie: ropne zapalenie zęba – jak leczyć?

Jak powstaje ropne zapalenie zęba?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w jamie ustnej występuje bardzo dużo komórek bakteryjnych. Normalnie nie powinny one stanowić zagrożenia, ale stają się czynnikiem patologicznym w momencie, gdy jakaś bariera ochronna zawiedzie.

Obumarcie miazgi może być wywołane chorobą zębów oraz przebytymi urazami. W jamie ustnej jest duża wilgotność i odpowiednia temperatura, żeby drobnoustroje mogły się spokojnie rozwijać. Ropień zębowy powstaje z reguły na skutek długo nieleczonej próchnicy, dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa.

Sytuacja staje się poważna, kiedy próchnica przeniesie się w głąb zębiny, ponieważ wtedy duża ilość bakterii może przedostać się do miazgi i swobodnie produkować kolejne toksyny. Następnie zakażanie przechodzi do kanałów korzeniowych, a później do tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Właśnie w ten sposób powstaje ropień zęba. Ropień może się też rozwinąć na skutek nieszczelności między ścianą zęba, a wypełnieniem. Jest to miejsce, przez które bakterie mogą wnikać głęboko w strukturę zęba. Do zakażenia może także dojść z powodu złamania korony zęba lub podczas opracowywania ubytku próchnicowego.

Czasami okazuje się, że ropień jest skutkiem ubocznym endodontycznego leczenia. Ropnym stanem zapalnym mogą także skutkować poważne urazy mechaniczne lub chemiczne.

Ropa w zębie – objawy

Objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju ropnia. Z reguły jednak pacjent zgłasza się z pulsującym i rozpierającym bólem, który promieniuje w kierunku skroni lub ucha. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ból może się nasilać w leżącej pozycji oraz podczas spożywania ciepłych posiłków.

Ząb może być trochę rozchwiany, a ból pojawia się także przy lekkim nagryzaniu. Dziąsło jest zaczerwienione, a w niektórych przypadkach może się nawet pojawić obrzęk. W takiej sytuacji nie ma na co czekać, tylko trzeba się jak najszybciej zgłosić do dentysty, który zlokalizuje źródło problemu i przedstawi plan leczenia.

Powiększone mogą być również węzły chłonne zlokalizowane na szyi oraz pod żuchwą. Ropień jest również bardzo bolesny, dlatego łatwo można go poczuć.

Jak złagodzić opuchliznę zęba?

Ropne zapalenie zęba – jak leczyć? Należy pamiętać, że ropień zęba jest niebezpieczny, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Czasami jednak nie mamy takiej możliwości, dlatego trzeba zatamować ból domowymi sposobami. Idealnie sprawdzą się do tego zimne okłady, takie jak mrożonki, zamrożona czysta woda lub materiał nasączony zimną wodą.

Można jeszcze zastosować leki przeciwbólowe, które mogą zmniejszyć ból, ale nie można odkładać wizyty u dentysty w nieskończoność. Łagodząc opuchliznę nie wyeliminujemy źródła problemu, dlatego trzeba koniecznie skorzystać z pomocy specjalisty. Leczenie kanałowe jest skuteczne przy ropnym zapaleniu zęba. Mamy nadzieję, że odpowiedź na pytanie ropne zapalenie zęba – jak leczyć? Jest już znane.