Z czego robią się afty? Poznaj przyczynę choroby.
Afty w jamie ustnej to niestety częsta dolegliwość zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Nie do końca wiadomo, z czego robią się afty i jakie są dokładne przyczyny ich powstania.
Afta – co to jest?
A więc z czego robią się afty? Na pewno można w tym miejscu wymienić nieodpowiednią higienę jamy ustnej oraz choroby migdałków. Należy jednak mieć na uwadze, że te bolesne nadżerki powinny zniknąć samoistnie maksymalnie po kilku tygodniach. Afty to bolesne owrzodzenia, które są ubytkami błony śluzowej.
Najczęściej są otoczone rumieniem i pokryte białym nalotem. Mogą się pojawiać pojedynczo lub w grupie, ale wtedy leczenie jest już nieco utrudnione. Średnica aft wynosi z reguły 0,5 mm – 3 cm, ale większość z nich nie przekracza 5 mm.
Bardzo podobne do aft są pleśniawki, dlatego są one często mylone. Osoby dorosłe najczęściej zmagają się z aftami małymi, które są nawrotowe oraz przewlekłe. Główne przyczyny to przede wszystkim jedzenie brudnymi sztućcami, obgryzanie paznokci oraz inne złe nawyki, takie jak gryzienie długopisów. Nieleczona próchnica i kamień nazębny także mogą powodować afty, dlatego w pierwszej kolejności trzeba wyleczyć wszystkie zęby.
Objawy afty
Czynniki genetyczne mają duże znaczenie, ponieważ niektóre osoby chorują zdecydowanie częściej na aftowe zapalenie jamy ustnej. Warto wyróżnić też afty opryszczkopodobne, które występują w bardzo licznych grupach atakujących jamę ustną.
Pierwszym etapem jest pojawienie się niewielkich okrągłych nadżerek, które po dwóch dniach pokrywają się nalotem białym. Przy małych aftach mogą się także pojawić takie objawy jak powiększenie węzłów chłonnych. Owrzodzenia wywołują ból, dlatego pacjent może odczuwać dosyć duży dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zmiany powinny zniknąć samoistnie, a jeżeli tak się nie stało to niezbędna jest konsultacja lekarska.
Znacznie bardziej problematyczne są afty duże, których średnica może wynosić nawet 3 cm. Afty duże po wygojeniu pozostawiają blizny. Ich gojenie również trwa dosyć długo, bo aż 3 – 4 tygodnie. Czasami mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak gorączka lub pogorszone samopoczucie.
Afta – jak zapobiegać?
Warto mieć na uwadze, że w aptekach są dostępne preparaty bez recepty, które skutecznie radzą sobie z aftami. Jeżeli organizm jest zdrowy to afty powinny zniknąć same do 2 – 4 tygodni. Czasami lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, które mają wykluczyć występowanie innych chorób.
Już wiesz z czego robią się afty, mogą one pojawić się jednak nawet u osób, które dbają o higienę jamy ustnej. Podstawą zapobiegania jest zbilansowana dieta i aktywny tryb życia. Warto również regularnie odwiedzać stomatologa i sprawdzać stan swoich zębów.
Może się okazać, że rozwija się gdzieś próchnica i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ubytki próchnicowe oraz urazy miejscowe to najczęstsze przyczyny powstawania aft. Gdy zauważymy u siebie aftę, powinniśmy umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dalszą diagnostykę w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.
Bolesne owrzodzenia mogą się pojawiać nawet kilka razy w roku, powodując bardzo duży dyskomfort. Mamy nadzieję, że wiesz już z czego robią się afty.