21 grudnia 2024

Blog stomatologiczny – Videodentysta

Sprawdź nasz blog stomatologiczny i znajdź artykuł na interesujący Cię temat.

Diagnostyka stomatologiczna

Diagnostyka stomatologiczna

Diagnostyka stomatologiczna jest drogą do osiągnięcia skutecznego efektu leczenia. Badania w ramach diagnostyki stomatologicznej pozwalają wykryć zmiany, które ciężko jest dostrzec z racji braku objawów (np. odczuwanego bólu, zmian wizualnych).

Niektóre choroby rozwijają się bezobjawowo, dlatego przeprowadzanie regularnych badań, zwłaszcza w stomatologii jest niezwykle istotne. Dowiedz się, czym jest diagnostyka stomatologiczna i jakie badania zawiera w sobie.

Wykorzystanie tomografu w stomatologii

Tomografia zęba jest przeprowadzana przed wieloma różnymi zabiegami. Wykonuje się ją celem opracowania skutecznej drogi leczenia, a także określenia, czy przeprowadzenie danego zabiegu jest możliwe. W pewnych przypadkach tomografia zęba jest w stanie zapobiec przeprowadzeniu leczenia, które może przynieść odwrotny skutek od pożądanego.

Tomografia zęba jest bezpieczną formą przeprowadzenia badania. Wykorzystuje się do niej promieniowanie rentgenowskie. Faktem jest, iż duża dawka promieniowania mogłaby stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta, jednak dawki promieniowania niezbędne do przeprowadzenia jednego badania są zredukowane na tyle, że pacjent nie ma żadnych powodów do obaw.

Wykonanie tomografii z pomocą tomografu pozwala wykryć ogniska próchnicy, zęby – zatrzymane, nadliczbowe, dodatkowe, wszelkie zmiany okołowierzchołkowe, nowotworowe, procesy zapalne i nie tylko. Wykorzystanie tomografu znajduje zastosowanie także w przypadku leczenia implantologicznego – z jego pomocą stomatolog jest w stanie określić jakość kości, w którą potencjalnie byłby wszczepiany implant.

Oznacza to, że określenie skuteczności leczenia jest możliwe jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku implantacji, dlatego diagnostyka stomatologiczna jest bardzo ważna.

Wskazania do wykonania zdjęć RTG

RTG zęba pozwala uzyskać informacje o stanie jamy ustnej zęba w ramach diagnostyki stomatologicznej. Z pomocą RTG zęba można wykryć zmiany w obrębie uzębienia, kości żuchwy i szczęki. Na zdjęciu uzyskanym z pomocą RTG zęba doskonale widać ogniska próchnicy, niewidoczne gołym okiem – odpowiednio wczesna reakcja pozwoli na usunięcie próchnicy mało inwazyjnymi metodami, na przykład poprzez fluoryzację.

Wyróżnia się kilka rodzajów RTG zęba. Różnią się one obszarem, który obejmują, a także widocznymi szczegółami. Przykładowo – cefalogram świetnie odnajduje się w ortodoncji – z jego pomocą łatwo jest zbadać wadę zgryzu i opracować drogę leczenia. W niektórych przypadkach wykonuje się również zdjęcia punktowe i pantomograficzny rentgen zębów.